Mobil ve Wi-Fi kullanımı tüm ülkelerde sürekli artıyor. Sayılar şaşırtıcı ve aklımızın sınırlarını zorlayacak kadar büyük rakamlar.

Forbes Dergisi, “2018 yılı bittiğinde, küresel mobil veri trafiği, 2013’teki 18 exabyte’den yılda 190 exabyte’a ulaşacak” diye öngördü, yani 5 seneden yaklaşık 10 kat artacak dedi.

Günlük hayatta duymadığımız bir exabyte 1 milyar gigabayta eşittir. 190 exabayt, her biri dört dakika sürecek olan 4 trilyon video klibin oynatılmasına eşittir. Yani oluşturduğumuz ve iletilen mobil verilerin ne kadar büyük olduğunu anlıyorsunuz.

Bu istatistik, bu videoları ve diğer mobil veri trafiğini yayınlamak için gereken donanım ve yazılım altyapısı konusunu ilk anda akla getirebilirken, perakende satış şirketleri ve fiziksel mekanı olan işletmeler de (örneğin restoranlar) bundan faydalanabilirler ve hazırlık yapmaya başladılar. Genel olarak misafir WiFi veya sosyal WiFi adıyla bu hizmet biliniyor.

Sosyal WiFi Nedir?

Sosyal Wi-Fi, işletmelerin ücretsiz olarak müşterilere sağladığı kablosuz internet hizmetidir ve işlerinizi gerçekten artırır. Sosyal Wi-Fi sağlayan işletmeler yaya trafiğinde artış, müşteri ziyaretlerinin uzunluğu ve harcadıkları para miktarının arttığını görme eğilimindedir (iGR araştırması).

Sosyal Wi-Fi ayrıca, işletmeye e-posta veya Facebook messenger adreslerini toplama fırsatı sunar. Müşteri davranışını daha iyi anlayabileceğiniz bir pencere gibi bir dizi başka avantajı vardır. Zamanla, işletmeyi terk eden müşteri kayıp oranı azalır ve müşteri sadakati artar.

Ancak, yalnızca ücretsiz Wi-Fi sunmak, bu avantajları otomatik olarak sağlamaz. Bunun için, Wi-Fi pazarlama stratejiniz işletmenizin ihtiyaçlarına uygun şekilde yapılandırılmış ve iyi yürütülmelidir.

YÜKSEK PERFORMANSLI MÜŞTERİ WI-FI İÇİN 5 ADIM LİSTESİ

Adım 1: Hizmet Sağlayıcı Şirket Seçimini İyi Yapın.

Birlikte çalışacağınız WiFi pazarlama şirketinin 3 temel yetkinliği çok önemlidir.

Yazılım Yetkinliği : Yazılım altyapısı sağlam, sürekli ve işinizi kesintiye uğratmayacak şekilde güvenilir olmalıdır.

Dijital Pazarlama Yetkinliği : Dijital pazarlamanın farklı kanalları, yöntemleri, platformları ve araçlarını sunabilir olmalıdır.

Strateji Yetkinliği: İş modeli ve hedeflerinize uygun iş ve pazarlama stratejileri önerebilir ve uygulayabilir olmalıdır.

İlk kurulumdan sonra hem sizin işletmeniz, hem de müşterileriniz için teknik destek sağlayan bir hizmet sağlayıcıya ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Aksi taktirde, personelinizin teknoloji sorunları ile uğraşma ya da ücretsiz Wi-Fi aldıklarını düşünen mutsuz müşterilerle ilgilenmek zorunda kalmanız riskiniz vardır.

Hizmet sağlayıcı şirket, sunduğunuz sosyal Wi-Fi ayarlarında ince ayar yapmanız için size seçenekler sunmalıdır. Bu şekilde, işletmenizden geçen trafiği dilerseniz şekillendirebilmelisiniz. Örneğin, bazı istenmeyen siteleri engelleyebilir veya her bir kullanıcının kullanabileceği bant genişliğini veya kullanma zamanını sınırlayabilirsiniz.

Adım 2: WiFi Hizmetinizi Tanıtın.

Sosyal Wi-Fi’ınız kurulduktan sonra, ücretsiz internet servisinizi tanıtmaya başlamanız gerekir. Müşterilerinizin birçoğunda Wi-Fi ağlarını otomatik olarak tarayan akıllı telefonlar ve diğer cihazlar olsa da, diğerleri böyle bir sisteme sahip değildir. Ayrıca, bir ağ için seçtiğiniz adın zekice gelebileceğini unutmayın, ancak bunun sosyal Wi-Fi hizmetiniz olduğu belli değilse, ücretsiz internet sunmanın faydalarını kaçırabilirsiniz.

Bunun yerine, ücretsiz Wi-Fi sunduğunuzu belirten ve açık değilse ağ adını belirten, mekan masalarınızdaki bir katlanabilir kart veya kapınızın üzerindeki bir etiket gibi işaretlemeler kullanın.

Ayrıca, bir mobil cihaz kullanan bir müşteri gördüklerinde çalışanlarınızı sosyal Wi-Fi hizmetinizden bahsetmeleri için eğitmeye yardımcı olur. Bu sadece konuşulmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda işletme çalışanların müşterilerin soru sorması veya tavsiye araması durumunda kendilerini erişilebilir kılmaları için harika bir yoldur.

Adım 3: Oturum Açmayı Teşvik Edin.

Sosyal Wi-Fi sunduğunuzda, müşterilerinizden gelen oturum açmaları (kayıt olma) da teşvik etmeniz gerekir. Müşterilerden oturum açmasını istemek, size bir çok bilgi sağlayabilir (e-posta veya messenger adreslerinden sosyal medya profillerine).

Ancak birçok kişi bir giriş oluşturmak veya iletişim bilgilerini sağlamak için zaman harcamak istemez, dolayısıyla çok bilgi sormayan kolay bir arayüz olmalıdır. Dolayısıyla bir gereklilik haline getirerek kaçırma riskini almayın.

Oturum açmayı teşvik etmenin iki temel yolu vardır ve her ikisi de yardım sağlar.

Birincisi, sosyal medya girişi yapabilirsiniz. Bu, ziyaretçilerin Facebook gibi bir sosyal medya platformu kullanarak oturum açmasına izin verdiğiniz anlamına gelir. Tek gereken, erişim için tek bir tıklama olduğu için zaman kazandırır ve müşteriler bu tür girişlere güvenme eğilimindedirler. En iyi Wi-Fi hizmet sağlayıcı şirketlerinin tümü bu seçeneği sunar.

Diğer yol, kaydolmak için bir nevi tanıtım yapmaktır. Küçük bir ücretsiz ürün veya başka bir indirim teklif etmek, müşterilerin adlarını ve e-posta adreslerini sağlamalarında kanıtlanmış bir teşviktir.

Adım 4: Analiz ve Bölümleme Yapın.

Restoranlar ve perakende işletmelerindeki en büyük zorluklardan biri, müşterilerinizin kayıtlarınız açısından belirsiz olma eğilimidir. Nakit satışlar kolayca izlenemez ve kredi kartları gibi diğer ödeme yöntemleri de, işinizi analiz etmek için ihtiyaç duyduğunuz demografik bilgileri sağlamaz.

Sosyal Wi-Fi bunu sizin için çözebilir ve avantajlardan yararlanmak için bir WiFi giriş yapmayı zorunlu tutmanız gerekmez.

En iyi Wi-Fi erişim noktaları, sosyal Wi-Fi sisteminize hiç giriş yapmamış olsalar bile, müşterilerinizin taşıdığı akıllı telefonları ve mobil cihazları tanımlayabilir. Örneğin, müşterilerin mağazaya ne sıklıkta döndüklerini ve ilk defa gelen kaç ziyaretçiniz olduğunu görebilirsiniz.

WiFi girişlerden toplanan bilgileri buna eklemek sadece onu daha iyi hale getirir. Sosyal Wi-Fi’ınızı satış noktası sisteminize entegre edebilirsiniz, böylece harcama davranışını görebilirsiniz. Ayrıca, müşteri yıpranmasını kayıp oranınıza bakarak da ölçebilirsiniz. Her iki durumda da, müşteri tabanınızın bölümlerini (segmentleri) görebilecek ve bu faktörlerin işinizi nasıl etkileyebileceğini analiz edebileceksiniz.

Ayrıca, müşteri kayıp oranını ve diğer analiz kısımlarını izleyerek, özel bir promosyon ya da mağaza düzenindeki bir değişiklik gibi yaptığınız çabaların gerçekten satışlarınızı etkileyip etkilemediğini ve etkiliyorsa yeni müşteriler çekip çekmediğini veya mevcut müşterilerin daha fazla harcama yapmasına yardımcı olup olmadıklarını görebilirsiniz.

Adım 5: Pazarlamanızı Otomatikleştirin.

Sonuçta, sosyal Wi-Fi sağlayarak edindiğiniz bilgiler operasyonunuzu ve pazarlamanızı şekillendirmek için kullanılabilir. Bu davranışları özel olarak hedefleyen promosyonlar sunarak müşteri sadakatini ve ortalama işlem miktarını arttırmak için çalışabilirsiniz.

Örneğin, müşteriler belirli bir minimum tutarı harcadıktan sonra indirim yapmak veya “altı bardak kahve alın, bir sonraki ücretsiz olsun” benzeri teklifler sunabilirsiniz. Artı, ziyaretçilerinizin iletişim bilgilerine erişiminiz olduğundan, bu promosyonlara doğrudan e-postalarına veya messenger adreslerine gönderebilir veya kısa mesaj atabilirsiniz.

Dahası, sosyal Wi-Fi size risk altındaki müşterileri kurtarma fırsatı sunar – bir süredir sizi ziyaret etmemiş ve asla geri dönme riski altında olmayanlar. Doğru sosyal Wi-Fi sistemiyle, belirli bir süre sonra otomatik olarak bu müşterilere gönderilecek promosyonları yapılandırabilirsiniz.

Bu sayede, bu insanlara rahatlıkla ulaşırsınız. Ayrıca bunu yapmak da, sistemin ilk kurulumundan başka, sizin tarafınızdan ekstra bir çaba gerektirmez.

Müşterilerinize ücretsiz Wi-Fi hizmeti sunmak birçok açık avantaja sahiptir, ancak yürütme her şeydir. Müşterileriniz için ücretsiz internet hizmeti yüklemeye başlamadan önce, onlara sağlam bir ağ üzerinde güvenli çözümler sunduğunuzdan emin olun.

Ayrıca, teknik destek sunan bir hizmet sağlayıcı bulduğunuzdan ve sosyal Wi-Fi sisteminizi yapılandırmanıza destek olan ve işletmenizin bu tür hizmetin tüm faydalarından yararlanmasını sağlayacak (pazarlamadan operasyonlarınıza kadar) emin olun.

Eğer ilginizi çekti ise, size uygun çözüm için konuşabiliriz. Birinci sınıf sosyal Wi-Fi çözümleri sunuyoruz ve işletmenizi daha iyi hale getirmek için sistemlerimizin topladığı bilgileri nasıl kullanacağınız konusunda size danışmanlık yapabiliriz.

Sorularınız var mı? Aşağıda veya bana özel mesaj ile iletebilirsiniz, saygılarımla.

Restoranlar ve Cafeler İçin Online Yemek Siparişi ve Teslim Sistemi

Tek Çözümde Müşterilerinize Gel Al, Teslimat, Ön Sipariş ve Masa Rezerve Etmeyi İçeren Online Sipariş Sistemi Sunun

DEMOMUZU GÖRÜN

Restoran Cafe Lokanta Facebook Grubumuza Katılın

Restoran Cafe Lokanta Sektöründe İşletme Sahibi veya Yöneticisi İseniz, Özellikle Yeni Müşteri Edinme ve Var Olan Müşteri Sadakatini Artırma Konularında Yeni Dijital Teknolojileri ve Stratejileri Bu Grupta Öğretiyoruz. Sizi de Bekleriz!

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILIN