Teknoloji, sözlüğü de dahil olmak üzere restoran endüstrisine muazzam dönüşümler getirdi.

Çok uzun zaman önce veri analizi, gerçek zamanlı veriler, veri madenciliği ve ölçümler gibi terimler sektöre yabancıydı.

Ancak bugün, bunlar yalnızca verimli bir şekilde kullanılmıyor, aynı zamanda daha da önemlisi, herhangi bir restoranın günlük operasyonlarında vazgeçilmez olarak görülüyor ve genel başarısını artırıyor.

Restoranların birçoğu şu anda ödemeler, sipariş, rezervasyon, müşteri analizi gibi işlerinin çeşitli yönlerini yürütmelerine yardımcı olmak için teknolojik çözümler kullanıyor ve genel geri bildirim, bu restoranların iş verimliliğinde bir artış gözlemlemeye devam ettiği yönünde.

Bu teknolojik çözümler arasında, online sipariş sistemi gibi sistemlerin sunduğu veri analizi en çok talep görenlerden biridir.

Restoran Veri Analizi Nedir?

Restoran veri analizi, en basit ifadeyle, günlük operasyonlarınızla ilgili ham verileri toplama ve bunları amaca yönelik ve eyleme geçirilebilir içgörülere ayırma süreci olarak tanımlanabilir ve bu da size iyi bilgilendirilmiş iş kararları vermenize yardımcı olur.

Sektör uzmanlarının hepsi, veriye dayalı bir geleceğe işaret ediyorlar.

Veriye dayalı kararlar, bir restoranın pazarlama faaliyetlerinden operasyonel seçimlere kadar her şeyi belirleyecektir.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, restoran veri analizini kendi yararınıza kullanarak restoranlarınız için çok daha yüksek gelir elde edebilirsiniz.

Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Restoran veri analizi nedir

Menü Optimizasyonu

Veri analizi ile, yalnızca hangi yemeklerin en iyi ve en kötü satan olduğunu değil, aynı zamanda bunun arkasındaki “nedeni” de değerlendirebilirsiniz.

En çok satan yemeğin aynı zamanda en karlı yemeğiniz olduğu her zaman doğru değildir. Birçok müşterinin menünüzde belirli bir öğeyi sipariş ettiği durumlar olabilir, ancak bu müşterilerin hiçbiri tekrar iş yapmak için size geri dönmez.

Bu tür bilgileri elinize aldıktan sonra, en karlı yemekleri vurgulayarak, geçersiz olanları kaldırarak, bazılarına özel promosyonlar olsa da ekstra bir itme sağlayarak ve benzeri eylemlerle menünüzü geliştirebilirsiniz.

Bu menü eniyilemesi (optimizasyonu) aynı zamanda restoranların envanterlerini daha iyi yönetmelerine yardımcı olacaktır ve yiyecek israfını azaltacaktır.

Müşteri Servisi

Veri analizinin bir restoran için sadık bir müşteri tabanı oluşturmaya yardımcı olabileceği birden fazla yol vardır.

Müşterilerin doğum günleri ve yıldönümlerinde dilek ve hediye kuponları göndermekten en sevdikleri yemekler, gıda alerjileri gibi konularda dikkatli olmaya ve en sadık müşterilerinizi ödüllendirmeye kadar, yemek yiyenlerinize gerçekten kişiselleştirilmiş hizmetlerle davranabilirsiniz.

Günümüz teknolojisi, basit iletişim bilgilerinden daha fazlasını toplamanıza olanak tanır. Demografi, satın alma geçmişi ve tercihler gibi kesin bilgilerle veri analizi, müşterilerinizle güçlü bir ilişki kurmanıza olanak tanır ve günümüzün müşterileri bu ayrıntıları vermekten çekinmez, aslında teşvik ederler.

Tüketicilerin büyük çoğunluğu, işletmelerden (markalardan) ek avantajlar (faydalar) elde edebiliyorlarsa iletişim ve davranış verilerini paylaşmaya istekli olduklarını söylüyor.

Personel Yönetimi

Bir restoran için işçilik maliyeti, bir restoranın brüt gelirinin %25 ila %40’ını alarak en büyük harcamalardan birini oluşturur ve bu nedenle işletmenin bu yönünü optimize etmek iyi olur.

Veri analizi ile günün ve haftanın hangi saatinde daha fazla personel gerektirdiğini ve en iyi ve en kötü performans gösteren çalışanlarınızın kim olduğunu anlayabilirsiniz. Bu bilgiler, hizmet görevlilerinizi güçlü yönlerine göre yerleştirdiğiniz stratejik bir zemin düzeni oluşturarak üretkenliği optimize etmenize yardımcı olabilir.

En iyi hizmet görevlilerinizi yüksek harcama yapan ve düzenli müşterilerle eşleştirerek iş gücü ve müşteri verilerini de birleştirebilirsiniz.

Pazarlama Kampanyaları

Pazarlama faaliyetleri, bir restoranın toplam harcamasının büyük bir bölümünü oluşturur.

Bir araştırmaya göre, yıldan yıla %30 ila %100 veya daha fazla büyüyen şirketler, gelirlerinin ortalama %50’sini pazarlamaya harcarken, gelirlerinin ortalama %15’ini pazarlamaya harcayanlar yıldan yıla %1 ile %15 arası büyüdü.

Bununla birlikte, birçok restoran sahibi profesyonel pazarlamacı değildir ve çoğu zaman sadece finansal kayıplara yol açmayan aynı zamanda işletmeye de (markaya da) arar veren düzensiz kararlar alır.

Veri analizi ile, doğru hedef kitleye ulaşmak ve iletişiminizi kişisel tercihlere hitap edecek şekilde özelleştirmek için gerekli tüm gerçeklere ve rakamlara sahip olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Gelecek Tahmini

Zaman içinde toplanan veriler, gelecek için daha iyi strateji oluşturmanıza yardımcı olacak eğilimleri tahmin etmede de yararlı olabilir.

Güvenilir verilerle desteklenen herhangi bir durumda en iyi eylemi yapacak konumda olacaksınız.

Öngörülemeyen bir sektörde, restoran sahipleri ve yöneticileri için gelecekteki satışları tahmin etmek oldukça zor olabilir, ancak geçmiş veriler ve tahmine dayalı veri analizleriyle önümüzdeki dönem için kârlılığı organize edebilirsiniz.

Son bir not olarak, restoran sahipleri en iyi yemek deneyimlerini sağlamak için verileri toplayabilir, düzenleyebilir, yorumlayabilir ve uygulayabilir.

Bununla birlikte, veri toplama ve analizi restoran işinize büyük bir destek sağlayabilirken, tek başına tam bir zafer sağlamayacağını da hatırlamak önemlidir. Bu verileri etkili bir şekilde yorumlamak ve bu yoruma dayalı olarak eyleme geçirilebilir stratejiler uygulamak, nihai başarıyı getirecektir.

Restoranlar ve Cafeler İçin Online Yemek Siparişi ve Teslim Sistemi

Tek Çözümde Müşterilerinize Gel Al, Teslimat, Ön Sipariş ve Masa Rezerve Etmeyi İçeren Online Sipariş Sistemi Sunun

Restoran Cafe Lokanta Facebook Grubumuza Katılın

Restoran Cafe Lokanta Sektöründe İşletme Sahibi veya Yöneticisi İseniz, Özellikle Yeni Müşteri Edinme ve Var Olan Müşteri Sadakatini Artırma Konularında Yeni Dijital Teknolojileri ve Stratejileri Bu Grupta Öğretiyoruz. Sizi de Bekleriz!