Genellikle bir restoran veya herhangi bir yemek yeme alanı sundukları yiyeceklerin tadı ve kalitesi için hatırlanır. Her zaman kaçırmaya meyilli olduğumuz şey, bir kişinin restoranınıza ilk etapta gitmek isteyebilmesinin sebebinin sunduğunuz menü türü olduğudur.

Menü, bir müşteri için ilk temas noktası olduğundan, bir izlenim bırakmalıdır. Bir restoranda müşteriler ‘menüyü’ çoğunlukla okumaz, ancak hızlı bir şekilde tarar.

Kağıt menülere sahip olma ve müşteri üzerinde çekici bir tasarım ve etki elde etmek için zaman, para ve kaynak harcanması geleneğini anlıyor olsak da, birkaç ay sonra aynı menünün genellikle tanınmaz hale gelebilmesi de başka bir gerçektir.

Ayrıca, bir müşteri menüden bakıp karar vermek yerine, siparişine karar vermek için servis personeliyle konuşmayı tercih ediyorsa, restoranın menüyü mümkün olduğunca hızlı şekilde geliştirmesi gerekir.

Kağıt Menüler – Güncel Zorluklar Neler?

Zorluk 1: Müşterinin dikkatini çekmek zor.

Yapılan anketlere göre, müşterilerin neredeyse 4/5’inin menüde mevcut bilgi eksikliği nedeniyle restoranın içinde ne sipariş edecekleri konusunda kafası karışıyor.

Zorluk 2: Gerçek zamanlı güncelleme yok ve güncelleme yavaş.

Kağıt menüler kullanarak, en son teklifleriniz veya kullanılamayan öğelerinizle ilgili olarak menünüzde anında güncelleme yapmak mümkün değildir.

Zorluk 3: Yıpranmış veya kirli kağıt.

Restoran, kağıt menüsünü su veya yağ lekesinden tamamen koruyamaz. Birçok müşteri hijyen sorunları nedeniyle menüye dokunmadan sipariş vermeyi tercih ediyorlar. Özellikle Korona virüs sürecinde yaşadıklarımız bu konuyu tercih meselesi olmaktan çıkarıp, sağlık açısından zorunluluk haline getirdi.

Zorluk 4: Maliyetli ve boşa zaman harcatıyor.

Ortalama bir restoran, yılda 3 kez menüsünü çıktı olarak yazdırır, bu da yüksek baskı maliyetine yol açar. Ayrıca menüyü tasarlamak, onaylamak ve yazdırmak zaman alır. Menü giderleri yatırım yerine borç haline gelir. Yani boşa harcanan zaman ve para yükü söz konusudur.

Her şeyin dijitalleştirildiği bu yeni teknoloji çağının artmasıyla, restoran menüleri neden geride kalacaktır? Restoran menülerinin basılı kopyalarını dijital restoran menüsüyle değiştirmek, birden fazla şekilde size yardımcı olacaktır.

En ufak bir değişiklik getirdiğinizde menüleri yazdırmak zorunda kalmayacağınız için sadece maliyet etkin olmakla kalmaz, müşterileriniz tüm menüyü tek bir görüşte görebildiğinden, satış sürecinde size yardımcı olacaktır.

Dijital Restoran Menüsüne Geçiş Restoran İşletmenize Nasıl Katkı Sağlar?

Temel olarak 10 noktada dijital menü size fayda sağlar:

  • İşgücüne Daha Az Bağımlılık Sağlar.
  • Tüm Cihazlarda / Platformlarda Kolay Güncelleme Sunar.
  • Müşteri Deneyimini Ürün ve Hizmet Olarak Geliştirir.
  • Maliyet Etkin ve Her Bütçeye Uygun Bir Çözüm Sağlar.
  • İşletmeniz için Gerçek Zamanlı Veri Analizini Mümkün Yapar.
  • Müşteriyle Siparişinin Ne Olduğu Tartışmasını Ortadan Kaldırır.
  • Pazarlama İçin Müşteri Verisi Toplamayı Mümkün Kılar.
  • Menüyü Cihaza Yüklerken İnsan Hatasını Ortadan Kaldırır.
  • Sağlık Duyarlı Müşteriye Menüye Dokunmama Seçeneği Sağlar.
  • Menüde Dinamik Olarak Farklı Promosyonlar Yapmayı Sağlar.

1. İşgücüne Daha Az Bağımlılık Sağlar

Otomasyon her zaman personele olan güven sorununu ortadan kaldırır ve insan gücü gibi dış etkenlere olan bağımlılığı azaltır. Her masada bir e-menünüz varsa, siparişlerin hizmet edenler tarafından reddedilmesine gerek yoktur, bu da onları serbest bırakmaya ve hizmet edenlerin yoğun saatlerde zamanlarını planlama ihtiyacını azaltmaya yardımcı olur.

Bu sadece doğru restoran personelini bulma, sonra eğitme ve elde tutma ihtiyacınızı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda sipariş verirken oluşan hataların kapsamını ve siparişlerin yanlış verilmesi sorununu da azaltır. Siparişi veren müşterileriniz olduğundan, müşterilere yanlış sipariş gönderme olasılığınız yoktur. Dijital restoran menüsü son derece keskin doğrulukta bir sistemdir ve hatalara hemen hemen hiç yer bırakmaz.

2. Kolay Menü Güncelleme / Değiştirme

Dijital menüyü güncellemek hızlı ve kolaydır. Görüntüleri yükleyin, açıklama ekleyin ve öğeleri oturum başına planlayın. Tek bir tıklama ile tüm cihazlar hemen güncellenir. Aynı zamanda çevrimdışı da çalışır.

Dijital restoran menüsü diğer restoran sistemlerinizle bütünleştirildiğinde (entegre edildiğinde), menü öğeleri ve fiyatlandırmayla ilgili menüdeki tüm değişiklikler hızlıca ve kolayca uzaktan yönetilebilir, böylece seçilen tek restoranın veya (eğer bir zincirse) restoran şubelerinin bir kısmının / tamamının dijital menüsü hemen güncellenir.

3. Müşteri Deneyimini Geliştirir

Tüm restoran deneyiminizi zenginleştireceğinden dolayı, dijital menü restoranınız için son derece faydalıdır. Tabletlerde veya akıllı telefonlarda görüntülenen mükemmel bir yüksek kaliteli (HD) fotoğrafla, yiyecek öğelerinizin daha çekici görünmesini sağlar.

Dijital restoran menünüzde, müşterilere yaptıkları gezintiye göre yiyecek öğeleri önerecek veya onları o gün veya hafta için daha popüler yemeklere yönlendirecek şekilde donatılmış olacaktır. Bu, dijital restoran menünüzün müşterilerinize kişiselleştirilmiş bir deneyim sağlayabileceği anlamına gelir.

Hatta müşterinin tahmini bekleme süresini azaltmaya yardımcı olur. Bu nedenle, müşterilere ekrana beklenen süreden daha uzun süre bakmak için bir neden verir ve bu da restorana tanıtım için veya müşterinin diğer ilgili içeriklerde gezinmesi için başka bir şans sağlar. Genel olarak, müşterilerinizle, restoranda kaldıkları süre boyunca, yemek yerken ya da yemeğin servis edilmesini beklerken, isterseniz duruma anlamlı bir sohbet yapmanızı sağlar.

4. Uygun Maliyetlidir

Geleneksel bir statik menüden çok farklı olarak, menülere promosyon ürünleri eklendiği zaman, menülerin tasarlanması, yazdırılması, dağıtılması ve yeniden basılması ihtiyacı azaltılarak toplam maliyetleriniz düşürülebilir.

Dijital restoran menünüzün websitenizde ve / veya Facebook işletme sayfanızda tasarlanmasını, kurulmasını ve entegre edilmesini sağladıktan sonra, ürün isimlerini ve resimlerini yüklemek ve yayınlamak kadar basit ve hızlıdır.

Dijital bir restoran menüsü kolayca düzenlenebildiğinden, restoranınızın tekliflerinde dinamik olmasına izin verir – örneğin, en yeni trendleri yakalamak veya mevsimsel özel günlere uyum için yemeklerinizi düzenleyebilirsiniz.

5. İşletmeniz için Gerçek Zamanlı Veri Analizini Mümkün Kılar

Verileri izlemek tüm işletmeler için son derece önemlidir ve bu nedenle restoran işletmesi bunun bir istisnası değildir. Dijital bir restoran menüsüne sahip olmak, hangi yemeklerin hafta boyunca popüler olduğunu otomatik olarak izlemenize ve hatta söz konusu yemeklerin en çok satıldığı zamanı görmenize yardımcı olacaktır.

Bu tür verileri elinizde bulundurduğunuzda, mutfağınızın tahmin edilen süre boyunca hiçbir zaman stok dışı kalmamasını sağlamak ve böylece restoranınız için değerli işleri (talepleri) kaybetmesini önlemek için, geleceğe dönük talepleri kolayca öngörebilirsiniz.

Bu sadece ihtiyacınız olanı doğru miktarda sipariş vermenize ve buna bağlı olarak mutfak atığı oluşumunu azaltmanıza ve hammadde alımındaki girdi maliyetinizi düşürmenize yardımcı olur.

6. Müşteriyle Siparişinin Ne Olduğu Tartışmasını Ortadan Kaldırır

Bazen müşteri sipariş verir, ancak istediğiniz ona sunduğunuzda farklı bir sipariş verdiğini söyler. Hizmet görevlisinin mi, müşterinin mi yanlış iletişimde bulunduğunu bilmek zorlaşır. Bu tip sorunlu durumlar, işletmenize zaman ve para kaybettirir. Dijital menü ile bu sorun ortadan kalkar.

Siparişi veren müşteridir ve ne sipariş verdiği tartışmaya açık olmayacak kadar nettir.

Müşteri siparişlerine karar vermek için bazen hizmet personelinden tavsiye alır. Müşterinin tercihinden haberdar olmadıkları için onların öneride bulunmaları genellikle zordur. Gerçek fotoğraflar ve net açıklamalar kesinlikle müşterinin hızlı karar vermesine yardımcı olur.

Dijital menü bunu desteklediğinden, bir müşterinin siparişine güvenle hızlı bir şekilde karar vermesi kolaylaşır. Görsel bilgi satışlarda artışa neden olur. Dijital menüde bulunan fotoğraflar ve açıklamalarla daha iyi hizmet verirsiniz.

7. Pazarlama İçin Müşteri Verisi Toplamayı Mümkün Kılar

Sipariş vermek veya masa rezervasyonu yapmak için müşteriniz temel bilgilerini girmek zorundadır (adı soyadı, telefonu ve e-postası). Müşteri iznini alarak, bu temel bilgilere sahip olmak, size daha sonra müşterinizle iletişim kurmanıza olanak sağlar (işletme dışında olduğunda bile).

Bu bilgilerle oluşan müşteri listenizle (veritabanı), daha sonra farklı pazarlama kampanyaları yürütebilirsiniz. Verinin petrol gibi değerli olduğu çağımızda, dijital menü sistemi veri kaynaklarınızdan biri olacaktır.

Ayrıca dijital menü ile hangi müşterinin ne zaman geldiği ve ne sipariş verdiği de görülebilir (anlık veya günlük rapor olarak). Bu bilgiler MİY (CRM) sisteminiz ile de bütünleştirilebilir (entegre edilebilir).

8. Menüyü Cihaza Yüklerken İnsan Hatasını Ortadan Kaldırır

Dijital menüde insan hatası minimum düzeydedir ve hata varsa bile saniyeler içinde düzeltilebilir. Kağıda ve baskıya dayalı menülerde hata oranı çok daha yüksektir ve her zaman kontrolünü ve değişimini gerektirir.

Dijital menü sisteminde hata olmadan farklı müşteri grupları için farklı menüler hazırlamak çok kolaydır. Örneğin yerli müşterileriniz için Türkçe menü (ona göre ürün ve fiyatlar), yabancı müşterileriniz için yabancı menü (ona göre ürün ve fiyatlar) sağlayabilirsiniz. Bu tip farklı menüler birbirine karışmaz ve dijital menü sisteminde hata yaşanmaz.

9. Müşteriye Menüye Dokunmama Seçeneği Sağlar (QR Kod Menü)

Özellikle Korona virüs sürecinde yaşadığımız deneyimler ile, hem kamu yönetimin belirlediği kurallar, hem de vatandaşların bireysel hassasiyetleri nedeni ile, fiziksel menüye dokunmadan sipariş verebilme çok önem kazanmıştır.

Dijital menü sisteminde, müşteri, işletmede masada duran QR kodu (karekod) okutarak, dijital menüyü tek seferde hızlıca telefonunda açabilir ve siparişini oradan verebilir. Hizmet görevlisinin masaya gelmesini gerektirmeyecek kolaylıkta, müşterinin menüye dokunmadan sipariş vermesini (hatta ödeme yapmasını) sağlamak mümkündür.

Masada QR kodu okutmanın dışında, müşteri işletme websitesine veya Facebook sayfasına girerek ve orada bulunan sipariş ver tuşunu tıklayarak da siparişini verebilir.

10. Menüde Dinamik Olarak Farklı Promosyonlar Yapmayı Sağlar:

Dijital menü, menünün üst kısmında farklı promosyonlar yapmaya olanak sağlar.

Fiziksel menülerde hiç mümkün olmayan bu yapıda, dinamik olarak promosyonlar değiştirilebilir, menünün bazı öğelerinin bazı saatlerde görünmesi sağlanabilir, farklı müşteri gruplarına farklı teklifler sunulması mümkündür (örneğin ilk gelene farklı, müdavime farklı gibi).

Ne tür promosyonlr yapılabildiğine dair ayrı bir videomuz da var, izlemenizi öneririm.

Kısaca, dijital menü, size daha iyi yatırım getirisi sağlar. Restoranlar için dijital menü, herhangi bir işletme için maliyet kalemi değil, bir yatırım kalemi haline gelmiştir.

Büyük teknolojik ilerlemeler ve restoran endüstrisi üzerindeki genişleme etkisi ile, geleneksel statik menülere bağlı kalırsanız, rakiplerinize birçok potansiyel müşteri kaybedebilirsiniz. Tüm işlemlerinizi kolaylaştırmak için, dijital menülere hızlı bir geçiş yapmanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Bu konuda sorularınız var mı? Umarım yararlı olmuştur.

Bu özelliklere sahip olan ve size sunduğumuz dijital menü hizmetini (ve online sipariş sistemini) görmek isterseniz benle iletişime geçiniz.

Sevgi ve saygılarımla.

Restoranlar ve Cafeler İçin Online Yemek Siparişi ve Teslim Sistemi

Tek Çözümde Müşterilerinize Gel Al, Teslimat, Ön Sipariş ve Masa Rezerve Etmeyi İçeren Online Sipariş Sistemi Sunun

Restoran Cafe Lokanta Facebook Grubumuza Katılın

Restoran Cafe Lokanta Sektöründe İşletme Sahibi veya Yöneticisi İseniz, Özellikle Yeni Müşteri Edinme ve Var Olan Müşteri Sadakatini Artırma Konularında Yeni Dijital Teknolojileri ve Stratejileri Bu Grupta Öğretiyoruz. Sizi de Bekleriz!