Bu yazıda online sipariş sistemi konusunda hemen hiç bilgisi olmayanlar için temel fikir verecek bilgileri veriyoruz. Eğer restoran veya cafe türü işletmeniz için önemli olan bu konu hakkında sıfır noktasından başlıyorsanız size faydalı olacağını umuyoruz.

Şu konulardan temel olarak bahsedeceğiz:

  • Online sipariş sistemi nedir?
  • Online sipariş sisteminin amacı nedir?
  • Bu tür bir sipariş sistemi nasıl çalışır?
  • Online sipariş sistemi türleri nelerdir?
  • Hangi tür sipariş sistemini kullanmalısınız?
  • Neden bu tür bir sistem kullanmalısınız?
Online Sipariş Sisteminin Amacı Nedir?

Online Sipariş Sistemi Nedir?

Online yemek siparişi sistemi, restoran işletmelerinin bir web sitesi veya mobil uygulama aracılığıyla verilen siparişleri kabul etmesine ve yönetmesine olanak tanıyan bir yazılımdır.

Online yemek sipariş sistemi, restoran işletmelerinin internet üzerinden verilen siparişleri kabul etmesine ve yönetmesine olanak sağlayan bir yazılım olarak tanımlanabilir.

Online sipariş sistemleri genellikle 2 ana bileşenden oluşur. İlki, aç müşterilerin restoranın yemeklerini görüntülemesi ve online sipariş vermesi için bir web sitesi veya mobil uygulama. İkincisi, restoranların müşterinin siparişlerini alması ve yönetmesi için bir yönetici yönetim arayüzüdür.

Online Sipariş Sisteminin Nedir

Online Sipariş Sisteminin Amacı Nedir?

Online yemek siparişi sisteminin temel amacı, müşterilerin internet üzerinden bir restoranda sipariş vermelerini sağlamaktır.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, online yemek sipariş sistemleri popüler bir konu haline geliyor. Bunun nedeni, kolaylık için sürekli artan talebe hizmet ediyor olmalarıdır. Online sipariş sisteminin temel amacı, müşterilere internet üzerinden bir restoranda sipariş vermenin bir yolunu sağlamaktır.

Peki bu neden önemli?

Bunun ana nedeni hem müşteriye hem de işletmeye fayda sağlamasıdır.

Bir web sitesi veya mobil uygulama ile müşteriler, restoranın mevcut tüm yemeklerine kolayca göz atabilir, yemekleri gereksinimlerine göre özelleştirebilir ve sipariş verebilirler. Ayrıca en sevdikleri siparişleri kaydederek gelecekte kolayca yeniden sipariş etmelerine olanak tanır.

Restoranlar açısından, artık müşterilerin siparişini almak için zaman harcamazlar, iletişim hataları konusunda endişelenmeyi bırakırlar ve sipariş yönetimi iş akışlarını kolaylaştırırlar.

Butik İnternet Limited Şirketi’nin size Restoran Ödül sitesinde tanıttığı online sipariş sistemi ile, bir restoran kendi işletme web sitesini oluşturabilir ve ücretsiz olarak siparişleri online olarak kabul etmeye başlayabilir.

Online Sipariş Sisteminin Amacı Nedir?

Online Sipariş Sistemi Nasıl Çalışır?

Hiç şu soruyu sordunuz mu? Yemek için online sipariş sistemi nasıl çalışır? Özetle, online bir sipariş sistemi, müşterilerin bir restoran menüsünü görüntüleyebileceği ve sipariş verebileceği bir web sitesi veya mobil uygulama sağlayarak çalışır. Bu siparişler daha sonra bir uygulama kullanılarak restoran tarafından alınır.

Bugünlerde birçok online sipariş sistemi mevcuttur. Ülkemizde Yemeksepeti, Zomato veya yurt dışında ÜberEats gibi pazar yerlerinden şirketimiz Butik İnternet Limited’in sunduğu gibi bağımsız sistemlere kadar.

Bu sistemlerin her birinin kendine has avantajları vardır ve birbirine kıyasla biraz farklı çalışır.

Pazaryeri Sipariş Sistemleri (3. Taraf Sipariş Sistemi):

Pazar yeri sistemleri, temelde yüzlerce farklı restoranı tek bir platformda birbirine bağlayan tek bir web sitesi veya mobil uygulama sağlar. Aç müşterilerin platformlarındaki herhangi bir restorandan kolayca sipariş vermesini sağlar. Pazar yerleri ayrıca tüm işletmelerin tasarımını standart (tek tip) haline getirir, bu da restoran için sınırlı markalaşma ve rakiplere göre farklılaşma fırsatı anlamına gelmektedir.

Bağımsız Sipariş Sistemleri (Kendinize Ait Sipariş Sistemi):

Bağımsız sistemler, restoranların herhangi bir web alan adında barındırılan kendi benzersiz web sitelerini oluşturmalarına izin vererek farklı bir yaklaşım benimser. Bu genellikle daha fazla markalaşma ve özelleştirmeye ve farklılaşmaya izin verir. Restoran, online işletmesini tanıtma sorumluluğunu (yani ister geleneksel ister dijital pazarlama işlerini) üstlendiğinden (veya bizim gibi bir başka şirkete yaptırabileceğinden) bağımsız sistemler, pazar yerlerinden önemli ölçüde daha ucuz olma eğilimindedir.

Örneğin, Butik İnternet Limited Şirketi online sipariş sistemi ile bir restoran kendi web sitesini oluşturabilir ve online siparişleri ücretsiz olarak kabul etmeye başlayabilir.

Online Sipariş Sistemi Nasıl Çalışır

Online Sipariş Sistemi Türleri Nelerdir?

Gıda işletmeleri için günümüzde mevcut olan iki farklı online sipariş sistemi türü ve sizin için hangisinin iyi olabileceği hakkında bilgi edinin.

Restoranınız için kullanmak üzere bir online sipariş sistemi seçmek, mevcut tüm seçenekler göz önüne alındığında oldukça zor bir iş gibi gelebilir.

Bir restoran sahibi olarak, şimdiye kadar muhtemelen iki farklı türde online sipariş sistemiyle karşılaşmışsınızdır, en azından duymuşsunuzdur. Bu seçenekler, pazar yeri sistemleri ve kendi işletmenize ait (self servis) sistemleridir.

Her ikisi de temelde aynı şeyi yaparken, bu hizmetlerin arkasındaki iş modeli farklıdır ve bu modelin online sipariş performansınız üzerinde büyük bir etkisi vardır.

Lütfen bu yazıdaki bilgilerin yalnızca yayınlandığı yılda geçerli olduğunu unutmayın. Zamanla işler değişebilir, teknoloji ve pazarlama dünyası hızlı değişiyor.

Pazar yeri online sipariş sistemleri:

Burası restoran sahiplerinin büyük çoğunluğunun ilk duyduğu veya başladığı yerdir. Pazar yeri sipariş sistemleri, örneğin ülkemizde Yemek Sepeti, Getir gibi veya yurt dışında Deliveroo, EatNow, Menulog, Uber Eats, Foodpanda gibi platformlardır. Bu platformları genel tüketici ürünleri veya perakende sektöründe yer alan GittiGidiyor, N11, eBay ve Etsy gibi platformlara benzer şekilde düşünebilirsiniz.

Genellikle bu platform sahibi işletmeler önce size ulaşır. Menünüzü online olarak yüklerler ve siparişleri hemen kabul etmeye başlamanızı sağlarlar. Ayrıca, platformda yer alan işletmelerin / mağazaların müşteri bulmasını ve satış yapmasını sağlamak amacıyla web sitelerine (platformlarına) trafik çekmek için büyük miktarda tanıtım ve pazarlama yaparlar.

Bu sistemlerin para kazanma yolu, sistemleri üzerinden verilen her siparişin yüzde komisyonunu almaktır. Bu genellikle online olmanın en kolay yolu olsa da aynı zamanda en pahalı olan şeklidir. Restoran endüstrisi, düşük kar marjlarına sahip en rekabetçi endüstrilerden biridir. Her siparişin yüzde 1-3’ünü değil de ortalama olarak 15% ve üzerini (10%-35% arası) kaybetmek, finansal karınız üzerinde olumsuz anlamda çok etkili olabilir.

Çoğu restoran sahibi ilk duyduğu için bu tür hizmetlerle başlayacak, ancak kısa süre sonra bu gerçeği fark edecek ve alternatif çözümler aramaya başlayacaktır. Tabii bunu söylemek bu tür hizmetin tamamen olumsuz olduğu anlamına gelmez, olumlu yönü de vardır. İdeal olarak, yemek platformu işletmelerinin yaptığı tüm pazarlama çalışmaları ile birlikte, size başka türlü sahip olamayacağınız belirli sayıda yeni müşteriler üretebilirler.

Tersi durum, düzenli müşterilerinizin bu yemek siteleri aracılığıyla online sipariş vermeye başladıkları, sizin bu müşterileri geri kazanamamanız ve bu noktada normal satışlarınızın büyük bir bölümünü kaybetmeye başladığınız durumlarda da geçerli olabilir.

Bu nedenle, bulunduğunuz tabloya bağlı olarak, pazar yeri sipariş sistemlerini kendinize ait (self servis) online sipariş sistemleri ile birlikte kullanmanız da gerekebilir. Yani karar verirken ya o, ya bu değil, hem o, hem bu düşüncesi geçerli olabilir.

İşletmenize ait online sipariş sistemleri:

Bu tür bir sistem aynı kendi web siteniz gibi sadece size aittir ve diğer rakip işletmeler burada yer almaz. Kendi işletmenize ait veya self servis online sipariş sisteminin yükselişi, pazar yeri sistemlerine kıyasla önemli ölçüde daha ucuz fiyatından kaynaklanmaktadır. Genellikle, bu sistemler sabit bir aylık maliyet ve / veya bir kurulum ücreti alır. Ancak bu, her siparişten yüzde komisyon ödemekten çok daha ucuzdur.

Bu sistemler temelde kendi online sipariş sisteminizi kendinizin yapmanıza izin verir. Bu tür çözümleri, Shopify gibi e-ticaret çözümlerine benzetebilirsiniz (kendi altyapını kendin kur).

Daha düşük maliyetin yanı sıra, bu sistemlerin diğer avantajı, genellikle daha yüksek derecede özelleştirmeye ve daha fazla özelliğe izin vermeleridir.

Yeni başlayan olarak, işletmeniz için online siparişi benimsemeyi planlıyorsanız, önce bir self servis online sipariş sistemi kullanmanız ve ardından eğer ihtiyaç duyuyorsanız pazar yeri sistemlerini de kullanmanız kesinlikle çok önemlidir. Tabii, kendi online sipariş sisteminiz olduktan sonra, geleneksel ve / veya dijital pazarlamayı kendiniz yapabiliyorsanız, pazar yeri sistemlerine hiç ihtiyacınız kalmaz.

Online Sipariş Sistemi Çeşitleri

Ne Tür Online Sipariş Sistemi Kullanmalısınız?

Dijital pazarlama faaliyetleri hiç veya az yürütmeyen bir işletme iseniz, ideal çözüm, her iki tür sistemi de kullanmaktır.

Pazar yeri sistemleri size hiçbir maliyeti yoktur ve büyük miktarda reklam ve promosyon yaparlar (tabii kendilerini işletmenizin önüne koyarak). İlk maliyet olmadan bunun bir parçası olmak çok büyük bir faydadır. Pazar yeri sistemlerini, yeni müşterilerin işletmenizi bulması ve keşfetmesi için bir yol olarak görmelisiniz.

Ancak, bir müşteriyi sadık ve düzenli bir müşteriye dönüştürdüğünüzde, en iyisi onları kendi online sipariş sisteminizi kullanmaya itmektir. Bunun nedeni, önemli miktarda para tasarrufu yapabilmeniz ve ayrıca sipariş verilerini uygun şekilde kendi yararınıza kullanarak yönetebilmenizdir.

Tabii dijital pazarlama faaliyetlerini gerektiği şekilde ve yeterli bütçe ile yapan bir işletme iseniz, pazar yeri sistemine ihtiyacınız hiç yoktur. Müşteri bilgisi, verisi ve iletişimin size ait olması (3. taraf bir sisteme değil) işletme bilimi açısından en iyi ve en doğru yoldur.

Ne tür bir online sipariş sistemi kullanmalısınız

Neden Online Sipariş Sistemine İhtiyacınız Var?

Online sipariş sistemleri, işletmenizi büyütmenize, müşterilerinizi memnun etmenize ve müşteri sadakatinizi artırmanıza yardımcı olur. Bunun neden olduğunu sitemizde öğrenin.

Gıda işletmeniz için online sipariş sistemlerinden yararlanmıyorsanız, büyümek ve genişlemek için büyük bir fırsatı kaçırıyorsunuz demektir.

İnternet, yeni tanıtım ve pazarlama alanıdır ve iyi bir online varlık, ağızdan ağza pazarlama (insanları tavsiye ile yönlendirme) kadar iyi olabilir.

Bir restoran işletiyorsanız, online sipariş iş zekanızı, müşteri sadakatinizi ve gelirlerinizi artırabilir. Doğru kullanıldığında işinizin başarısına katkıda bulunabilir ve rakiplerinize göre size bir avantaj sağlayabilir.

Öyleyse, işletmeniz için online sipariş sistemi kullanmak neden bu kadar önemli?

Müşteri Rahatlığı

Rahatlık veya hayatı kolaylaştıran şey, hangimiz istemiyoruz? Müşteri bakış açısından, online sipariş, restoranınızla daha fazla rahatlıkla etkileşim kurmasını sağlar. Bu, özellikle düzenli müşterileriniz için geçerlidir, düzenli olarak sipariş vereceklerin bu tür sistemleri kullanmaları yüksek olasılıktır.

Geleneksel olarak, bir müşteri gel al hizmeti veya paket servis olarak bir sipariş vermek isterse, bunu yapmak için aramaları gerekir veya yalnızca gıdanın hazır olmasını beklemek için gelip siparişi yerinde vermeleri gerekir. Düzenli müşteriler de siparişlerini 100. kez tekrarlamak zorunda kalabilir.

Sürekli erişilebilen cep telefonu ile, çoğu insanın daha zor bulacağı bir arama yapmak veya beklemek zorunda kalmadan, müşterilerin menünüzü görmesi ve sipariş vermesi çok daha kolay hale gelmektedir. Ayrıca siparişleri hazır olduğunda, yani sıra yokken ve sıra beklemek zorunda kalmadan, teslim almaları için kolayca bilgilendirilebilirler.

Müşteri Sadakati

Müşteriler için daha fazla kolaylık, daha fazla yeniden sipariş ve dolayısıyla artan müşteri sadakati anlamına gelir. Daha fazla müşteri sadakati, gıda işletmeleri için çok değerli olabilir.

Bazı işletmeler, özellikle yemek söz konusu olduğunda düzenli müşterilerinin yeniden sipariş vermesine aşırı derecede bağımlı olabilir. Online sipariş sistemi, müşterilerin yeniden sipariş vermesini kolaylaştırır. Aynı zamanda ilginç müşteri sadakat programları ve indirimlere olanak tanır.

Daha Az Hata ve Daha Yüksek Verimlilik

Online sipariş, personelin siparişi almasını gerektirmez. Personelin sipariş alması zaman alır ve hatalara neden olabilir. Müşteriler, kimseyle konuşmadan seçtikleri şeyi sipariş edebilir ve gözden geçirebilir.

Birisinin yalnızca siparişin geçerli olduğunu doğrulaması gerekir. Bu, siparişleri almak için daha az personel süresi ve personel tarafından olası yanlış siparişlerin alınmasından kaçınılması anlamına gelir.

Genel olarak bu, müşteriler için daha iyi bir deneyime yol açar ve düzeltmeniz için daha az sorunla sonuçlanarak daha yüksek operasyonel verimlilik sağlayacaktır. Online bir sipariş sistemi, gerekirse saniyede 100 sipariş alabilir.

Mekânınız meşgul olursa, online sipariş, personelin üzerindeki yükü azaltabilir ve bu da çok sayıda birbirine sıralı faydaya yol açar.

Online Varlığınızı Geliştirin

Bir online işletme (mağaza) kurarak, kaçınılmaz olarak konumlarınız, iletişim saatleriniz ve daha fazlası gibi tüm önemli iş ayrıntılarınızı girmiş olursunuz. Böyle bir online sipariş sistemi, bir restoran web sitesi olarak işlev görebilir. Bu, bilgi arayan müşterilerin kolayca bulabileceği anlamına gelir.

En büyük şikayetlerden biri, bir restoranın menüsünü online olarak bulma mücadelesidir ve bu sorunu çözer. İşletmeniz için halihazırda bir web siteniz yoksa bu, ikisini aynı anda almanın harika bir yoludur.

Hepsinden iyisi online olmak, müşterilerin sizi dijital olarak kolaylıkla paylaşmasına olanak tanır.

İş Zekası ve Entegrasyonlar

Online siparişlerinizden topladığınız tüm veriler saklanabilir ve iş zekası için kullanılabilir. Dijital olarak ne kadar çok sipariş işlenirse, o kadar çok veriye sahip olursunuz.

Bu, en çok hangi yemeklerin sipariş edildiği, en sadık müşterilerinizin kim olduğu, en popüler zamanlarınız ve daha fazlası gibi önemli bilgileri içerir.

Müşteri verileri, müşterilerinize yeni özel ürünler ve daha fazlası hakkında bilgi göndermek için e-posta pazarlama platformları gibi diğer hizmetlerle entegre olmak için de kullanılabilir.

Butik İnternet Limited Şirketi Online Sipariş Sistemi

Sorunuz var mı? Bu konu hakkında başka neler bilmek istersiniz?

Gıda müşterileri neden gerçek zamanlı sipariş sistemimizi seviyor?

Müşterilerinizi memnun ederseniz siz de işinizde memnun olursunuz. Hem onları, hem de sizi memnun edecek kullanışlı 7/24 çalışan çözüm sunuyoruz.

Restoranlar ve Cafeler İçin Online Yemek Siparişi ve Teslim Sistemi

Tek Çözümde Müşterilerinize Gel Al, Teslimat, Ön Sipariş ve Masa Rezerve Etmeyi İçeren Online Sipariş Sistemi Sunun

Restoran Cafe Lokanta Facebook Grubumuza Katılın

Restoran Cafe Lokanta Sektöründe İşletme Sahibi veya Yöneticisi İseniz, Özellikle Yeni Müşteri Edinme ve Var Olan Müşteri Sadakatini Artırma Konularında Yeni Dijital Teknolojileri ve Stratejileri Bu Grupta Öğretiyoruz. Sizi de Bekleriz!