2021 yılına az kaldı ve restoranınız yıpratıcı salgından kurtulmayı başardıysa, büyük olasılıkla müşterilerinize işletme dışında yemek sunma seçeneğine (paket servis ve/veya gel al) başlamış olabilirsiniz. Tabii ki 2020 tamamen hayatta kalmakla ilgiliydi, bunu maalesef başaramayanlar da oldu, ancak yeni yıl 2021, iş oyununuzu geliştirmenizi ve rakiplerinize göre bir avantaj elde etmenizi gerektirecektir.

Tüketici istek ve eğilimleri ve pazardaki oyuncular hızla değişiyor. Ürünlerinizi gösterdiğiniz dijital menünüzden pazarlamaya (geleneksel ve dijital) ve aradaki her şey (operasyon, insan kaynakları ve benzeri) yeni bir stratejik plana ihtiyaç duyar ve veri (data), bildiğimiz ve deneyimlediğimiz kadarıyla, işletme dışı yemek tekliflerinin vazgeçilmez bir parçasıdır.

Bir sonraki normalde başarılı olmak için, restoran işletmecileri aşağıdaki soruları ve benzerleri cevaplayabilmelidir:

  • Paket servis için en çok satan yemekler hangileriydi?
  • Paket servis ve gel al hizmeti için hangileri daha iyi performans gösterdi?
  • Temassız dijital menümüze kaç kişi girdi? Kaçı sipariş verdi?
  • Dijital menümüzde ziyaretçiden müşteriye dönüşüm oranımız nedir?
  • İstenilen sonuçları almada başarılı olduk mu? Neleri geliştirebiliriz?
  • Müşterilerimiz nasıl değişiyor? Onların yeni demografisi ve coğrafyası nedir?
  • Nereden ve nasıl geliyorlar? Bizi nasıl buluyorlar?

Bu tür sorular ve buna benzer çok daha fazlası, online sipariş sisteminizin yerleşik pazarlama ve analitik aracı tarafından yanıtlanabilir.

İhtiyacınız olan tek şey, onu maksimum potansiyelinde nasıl kullanacağınızı anlamaktır.

Bu yazı, veriye dayalı büyüme stratejinizi derlemenize yardımcı olacaktır.

Bu arada, eğer hiç bilmiyorsanız, analitik kelimesini, çözmeye yarayan sanat olarak düşünebilirsiniz (kökeni Yunanca olan bir kelimedir).

analitik kelimesini, çözmeye yarayan sanat olarak düşünebilirsiniz

Menü Analitiği

Müşterilerinizin restoranınızla ilk etkileşimi menü ile başlar. Daha sık sipariş edilen bazı yemekleriniz ve aynı zamanda bir kez bile sipariş verilmeyen veya çok az sipariş verilen ürünleriniz vardır.

Satış analitiğinin yardımıyla, menüdeki en popüler öğelerin (ürünlerin), kar marjlarının ve brüt gelirin kapsamlı bir listesini elde edebilirsiniz.

Bu bilgiler, menüyü mevcut talebe göre eniyilemenize (optimize etmenize), envanter israfını azaltmanıza ve gelir potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için ürünlerin fiyat noktalarını yeniden ayarlamanıza yardımcı olabilir.

Gün ve Saat Analitiği

Gerçekten hafta sonları hafta içi günlerden daha fazla sipariş alıyor musunuz? Pazartesi kapalı mı olmalısınız?

Restoran analitiği, en yoğun ve yavaş günlerde doğru veriler elde etmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, hafta içi her günün ortalama olarak diğerlerine kıyasla nasıl performans gösterdiğine dair görünürlük sağlar.

Bu tür bilgiler yalnızca pazarlama kampanyalarınızı düzenlemenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda envanter siparişini ve personel programını da düzenlemenize yardımcı olur, böylece talepteki herhangi bir artış veya düşüşe hazırlıklı olursunuz.

Örneğin: Pazartesi günkü satışların her zaman düştüğünü varsayalım. Pazartesi günleri kapalı kalmaya karar verebilir veya insanları belirli bir günde daha fazla satın almaya ikna etmek için özel teklifler sunabilirsiniz.

Müşterilerin Demografi Analitiği

Muhtemelen müşteri demografisinin (demografi: nüfus bilimi) ne olduğunu bildiğinizi hissediyorsunuz, ancak hadi çizim tahtasına geri dönelim, çünkü 2020’de bu alanda muazzam bir değişim gördük.

Restoran analitiğine bir bakış, size tüm müşterileriniz için kişiselleştirilmiş bir deneyim oluşturmak için kullanabileceğiniz bilgiler olan “yüksek harcama yapanların” yanı sıra “sık ziyaret edenlerin” ayrıntılarını sağlayacaktır.

Kişiselleştirilmiş teklifler, çok öğesi olan bir pazarlama karmasında öne çıkar ve daha yüksek etkileşim sağlar.

Konum Tabanlı Analitik

Çok konumlu bir restoran iseniz, günlük satış ve performans raporları almak için artık her bir konum yöneticisiyle sürekli iletişim halinde kalmanıza gerek yoktur. Restoran analitiği, tüm zor işi sizin için yapacak ve hangi konumun en iyi performans gösterdiğine dair tarafsız bir fikir verecektir.

Bu veriler aynı zamanda her bir konumun operasyonel gereksinimlerini tahmin etmenize yardımcı olacaktır.

Yani örneğin, daha yüksek karlılık için, Ataşehir’deki restoranınız paket servis ve çevrimiçi siparişlerde önemli bir artış yaşıyorsa, yiyecek teslimat talebinde büyük bir düşüş gösteren Bakırköy konumunuzun aksine, bu konuma (lokasyona) daha fazla personel veya çok daha fazla teslimat görevlisi almanız / kiralamanız gerekebilir.

Gelecek Yıl İçin Satışları Tahmin Etmek

Öngörme her zaman yardımcı olur- tüm büyük işletmeler bunu gelecekteki büyüme için kaynakları verimli bir şekilde tahsis etmek ve nakit akışlarını yönetmek için yapar.

2021 yılı, veriye dayalı bir strateji oluşturmanızı gerektireceğinden, doğru satış tahmini, özellikle planlama ve yemek siparişleri söz konusu olduğunda maliyetleri ve geliri doğru bir şekilde tahmin etmenize yardımcı olacaktır.

Satışlarla ilgili doğru verileri elde etmek için, ortalama bir dönemin neye benzediğini görmek için aylık satış raporunuza bakın.

Örneğin, tatil sezonu olan son 2 ayda, çevrimiçi sipariş talebinin, normal günlerde paket servis ve gel al hizmetine kıyasla %5 arttığını görebilirsiniz. Satışların da benzer bir gidişat izlemesini bekleyebilirsiniz.

analitik kelimesini, çözmeye yarayan sanat olarak düşünebilirsiniz

Önemli olan verilere dalın!

Restoran analitiği, herhangi bir restoran yöneticisi için çok daha kritik bir ihtiyaç olan karar verme üzerinde gözle görülür bir etki yaratır.

Veriye dayalı bir büyüme planı, kaynaklarınızı koruyabilir ve operasyonları, geliri ve iş etkisini en üst düzeye çıkaracak şekilde düzene sokabilir.

Butik İnternet Ltd. Restoran Ödül Online Sipariş Sistemi tarafından desteklenen güçlü analitik ile sezgiye dayalı bir işten veri odaklı bir işletmeye geçin.

Hemen bugün canlı demo talebi ile başvurabilirsiniz!

Sipariş Sistemi İlgimi Çekti, Süreç Nasıl İşliyor?

Restoranlar ve Cafeler İçin Online Yemek Siparişi ve Teslim Sistemi

Tek Çözümde Müşterilerinize Gel Al, Teslimat, Ön Sipariş ve Masa Rezerve Etmeyi İçeren Online Sipariş Sistemi Sunun

Restoran Cafe Lokanta Facebook Grubumuza Katılın

Restoran Cafe Lokanta Sektöründe İşletme Sahibi veya Yöneticisi İseniz, Özellikle Yeni Müşteri Edinme ve Var Olan Müşteri Sadakatini Artırma Konularında Yeni Dijital Teknolojileri ve Stratejileri Bu Grupta Öğretiyoruz. Sizi de Bekleriz!