Bahse girerim aksini düşündünüz ve neden olmasın!

Agresif pazarlama ve ikna edici konuşmalarla ile online yemek sipariş işletmeleri (3. taraf işletmeler), restoran işinizi bir sonraki seviyeye taşımaya söz veriyor.

Daha fazla erişim, daha fazla müşteri ve daha fazla gelir- restoranınızla anlaşmayı imzalarken size gösterdikleri resim bu, değil mi?

İlk bakışta cazip görünmüş olabilir tabii ki, ancak işler ilerledikçe ve zaman geçtikçe, bu yemek paket servis (teslimat) şirketlerinin kârınızdan nasıl yediklerini anlamanız uzun sürmemiştir.

Rakamlara baktığınızda, genişletmek ve daha geniş bir kitleye ulaşmak için mükemmel bir çözüm gibi görünen şey aslında restoranınızı öldüren şey olabilir.

Konuştuğumuz restoran sahiplerinin çoğu, genel giderlerinin yanı sıra paket servis yüzdelerinin de arttığını biliyordu, ancak bunun gelirlerini nasıl etkilediğinden bazıları emin değillerdi.

Artık yemek teslimat platformlarıyla iş ortaklığı yapmanın en iyi çözüm olmadığı netleştiğine göre, bu yemek teslimat mobil uygulamalarının restoranınızın sürdürülebilirliği pahasına nasıl para kazandığını anlamak için daha derine inelim ve matematiksel becerilerimizi uygulayalım.

Yemek Siparişi Mobil Uygulamaları Restoran İşletmenizi Zamanla Nasıl Öldürüyor

Hadi Matematik ile Hesap Yapalım!

Ülkemizde de bilinen örnekleri olmakla birlikte, bu konunun dünya çapında yemek sektörünü ilgilendiren bir gerçeğinden hareketle, örneklerimizi yurt dışından vereceğiz.

Amacımız belirli bir işletmeyi değil, bir iş modelinin zararlarını göstermek, dolayısı ile isterseniz bu düşünce ve hesap şeklini ülkemizde karşılaştığınız yemek sipariş teslimat mobil uygulama işletmeleri için siz kendiniz uygulayabilirsiniz.

Örneğin, Kanada, ABD, Katar ve Avustralya dahil 23’ten fazla ülkede faaliyet gösteren bir yemek teslimat mobil uygulaması olan Zomato’yu ele alalım. 2018’in ilk çeyreğinde restoranların her Zomato teslimatında %12 ile %20 arasında değişen komisyon ödediği bildirildi.

Doğrudan rakibi olan UberEATs, genellikle yüzde 35 artı aynı hizmet için 500 dolarlık bir terminal ücreti ile en yüksek seviyeden başlar. Bu, restoranınızın sipariş başına yaptığı her 10$ için, komisyon olarak 2$ ile 3.5$ arasında herhangi bir yerde ödeme yapacağınız anlamına gelir.

Bu ilk bakışta kötü görünmeyebilir, ancak restoranınız düşük kar marjları ile çalışıyorsa (yani %50’den fazla değilse), tüm genel giderlerin yanı sıra sipariş başına %20 ile %30 arası ödeme yapmak, insanlara (müşterilerinize) restoranınızdan sipariş vermeleri için ödeme yaptığınız anlamına gelir, çünkü nihayetinde ayakta kalmak ve hatta kesintisiz kar etmek için yemek yapıyorsunuz.

Ancak kendinizi / işletmenizi kendi web sitelerinde veya mobil uygulamalarında listeleyerek daha fazla sipariş alıyorsunuz? Değil mi?

Gerçek şu ki, yemek teslimat mobil uygulamalarını kullanarak restoranınızdan sipariş veren birkaç yeni müşteri alıyorsunuz, ancak belirli bir süre içinde daha fazla sipariş vermek için geri dönüyorlarsa, bu o mobil uygulama yüzünden değil, sevdikleri yemek kaliteniz ve harika bir deneyim yaşadıklarından dolayıdır.

Öyleyse, karınızı paylaşmadan tüm bunları kendi başınıza yapabilecekken neden yemek sipariş ve teslimat hizmetlerine fahiş komisyonlar ödeyesiniz?

Sorun şu ki, tüketiciler Zomato ve Uber Eats gibi yemek sipariş uygulamalarını ve hizmetlerini kullandıkça, paket servis (teslimat) siparişleri restoranların ana faaliyetlerini tamamlamak yerine bunların yerini almaya başlıyor.

Aslında bu eğilim o kadar göz ardı edilemez ki, restoranların yaklaşık %20’si şimdiden yalnızca teslimat yapan mutfağa dönmüş ve yalnızca online siparişlerle hizmet bölgelerine yiyecek sunuyor. Bu da bir “restoran”, ama oturma yeri / alanı yok tabii.

Yemek Siparişi Mobil Uygulaması Tercih Etmeyin

Ama Pazarlama Da Pahalıdır!

Aslında öyle, ancak işletmenizin ihtiyacına göre kontrol edilebilir ve eniyilenebilir (optimize edilebilir).

Yemeğinizden ve hizmetlerinizden hoşlanan insanlar her zaman sizi arayacaklar ve güçlü bir online varlığınız varsa, müşterilerinizin sadakatini çok uzun süre yakalayabilir ve koruyabilirsiniz.

Yemek teslimat şirketlerinin restoranları yeni müşterilere tanıtmak için çok yatırım yaptıkları argümanının bir diğer tarafı da var.

Çoğu yemek dağıtım şirketi, markanızı (işletmenizi) ana sayfalarında görünür hale getirmek veya müşteriler tarafından gönderilen arama sorgularındaki sıralamayı değiştirmek için ekstra ücret alır. Komisyonun üstünde ve diğerlerinden fazla ödeyenler, yeni müşteriler tarafından fark edilenlerdir.

Bunun da ötesinde, gelecekte kendi pazarlamanız için kullanabileceğiniz müşterilerin e-posta adreslerine veya diğer herhangi bir bilgisine bile erişemezsiniz.

Ancak, deneyimlerimize ve raporlarımıza göre, başarılı restoranların çoğu satışlarının yüzde 3 ila 10 arasını pazarlamaya harcıyor ve bu, 3. taraf olarak hizmet sunan yemek dağıtım şirketlerinin ücretlendirdiğinden çok daha az.

Gündeminizde online pazara girerek daha fazla satış ve daha iyi gelir elde etmek varsa, başlamak için daha ucuz seçenekler vardır. Online reklamların ve sponsorlu içeriğin çoğunluğunu gerçekten hemen yapmanız gerekmez.

İhtiyacınız olan tek şey, online siparişleriniz ve ödemelerinizle ilgilenebilecek akıllı bir online sipariş yazılımına sahip, kullanıcı dostu bir web sitesidir.

Bu yapıldıktan sonra, işletmenizi (markanızı) organik olarak Instagram ve Facebook gibi sosyal medya sitelerinde ücretsiz olarak tanıtmaya başlayabilirsiniz. Yemeğinizin baştan çıkarıcı resimlerini yayınlamak, sosyal medyada çekici videolar ve sahne arkası hikayeleri genellikle restoranlar için etkili pazarlama stratejileri olarak işe yarar.

Ortalama bir müşteri bu platformları yeni restoranlar keşfetmek için kullanmaz, bunun yerine çoğunlukla alıştığı işletmelerden tekrar tekrar sipariş verir.

Restoran Ödül _ Online Sipariş Sistemi

İş Yapma Şeklinizi Değiştirme Zamanı Geldi

Bu durumda, online sipariş için Zomato ve Ubereats gibi şirketlerle ortaklık kuran kolay rotayı kullanmak her zaman daha az zahmetlidir.

Bir noktada, oradaki tek seçenek olduklarını da düşünebilirsiniz. Şimdiye kadar, pazarlama ekipleri, işinizi katlanarak büyütmenize yardımcı olmak için var olduklarını düşündürmek için harika bir iş çıkardılar.

Ama durum gerçekten böyle değildir.

Web sitenize iyi entegre edilmiş akıllı bir online sipariş uygulamasıyla, etkili ve düşük maliyetli online pazarlamayla birleştiğinde kolayca yeni müşterilere ulaşabilir ve gelirinizi artırabilirsiniz. Zaten bir Butik İnternet Ltd. müşterisiyseniz, anlaşmayı biliyorsunuz.

Restoran Ödül | Online Sipariş Sistemi, online siparişe bahsettiğimiz yemek sipariş mobil uygulamalarına kıyasla yeni bir yaklaşım getiriyor.

Web siteniz, sosyal medya sayfalarınız, mobil uygulamanız, sohbet uygulamalarınız üzerinden, sabit bir kurulum ücreti karşılığında sınırsız sipariş almanıza olanak tanıyan özelleştirilmiş online sipariş sistemi sunuyoruz.

Online sipariş yazılımının faydaları burada bitmiyor.

Ayrıca, dijital pazarlama kampanyaları aracılığıyla müşteri sadakati oluşturmanıza yardımcı olacak tüm müşterilerinizin e-posta adreslerine ve telefon numaralarına sınırsız erişim elde edersiniz. Bu konuyla ilgili ayrı yazılarımız var, sitemizde okumanızı öneririz.

Web sitenize iyi entegre edilmiş akıllı bir online sipariş uygulaması

Restoranlar ve Cafeler İçin Online Yemek Siparişi ve Teslim Sistemi

Tek Çözümde Müşterilerinize Gel Al, Teslimat, Ön Sipariş ve Masa Rezerve Etmeyi İçeren Online Sipariş Sistemi Sunun

Restoran Cafe Lokanta Facebook Grubumuza Katılın

Restoran Cafe Lokanta Sektöründe İşletme Sahibi veya Yöneticisi İseniz, Özellikle Yeni Müşteri Edinme ve Var Olan Müşteri Sadakatini Artırma Konularında Yeni Dijital Teknolojileri ve Stratejileri Bu Grupta Öğretiyoruz. Sizi de Bekleriz!