İşletme içi online sipariş sistemi neden bir üçüncü taraf uygulamasından daha iyidir?

7 temel nedeni vardır:

 1. Tüm kârınız size kalır.
 2. Müşterilerine özel bir deneyim sunarsınız.
 3. Tam kontrol sizdedir.
 4. Hayati derecede önemli müşteri verilerini toplarsınız.
 5. Müşteri sadakati oluşturmanıza yardımcı olur.
 6. Marka imajınızı korursunuz.
 7. Bulunduğunuz pazarda dikkat çekersiniz.

Online yemek siparişi gelecekte de devam edecektir. Ülkemizde ve yurt dışında yemek sipariş edenlerin önemli bir kısmı, zaten ortalama haftada bir kez paket servisi veya gel al siparişi veriyor ve bu sayının zamanla artması bekleniyor.

Daha fazla müşteri elde etmek için yemek sipariş ve dağıtım platformlarına (websitelerine) kaydolabilirsiniz, ancak bunun yerine işletme içi bir online (çevrimiçi) sipariş sistemine sahip olduğunuzda kârınızı neden dış bir işletme ile paylaşmak isteyesiniz?

Mart 2020 ve sonrası hızla yayılan Korona virüsün olumsuz etkilerinin restoran endüstrisine karanlık bir bulut çökmesi örneğinde gördüğümüz gibi (bugün olduğu gibi ilerde de başka nedenlerle benzer olumsuzlar yaşanabilir), en kısa zamanda online siparişe başlamak her zamankinden daha mantıklıdır.

Kendi çevrimiçi sipariş sisteminizin olmasının, restoran işletmeniz için üçüncü taraf bir platformdan veya yemek sipariş sisteminden daha iyi olmasının ana nedenleri buradadır.

İşletme İçi Online Sipariş Sistemi Ana Avantajlarına Bakalım:

1. Tüm Kârınız Sizde Kalır:

Kendi online yemek siparişi sisteminize sahip olmanın en önemli yararı, aracıyı (üçüncü taraf sipariş / teslimat uygulamaları veya platformları) keserek tüm kârınızı korumanızdır. Genellikle yaptığınız her satışın ortalama 15%’ini alırlar (yüzde 10 ile 30 arası).

Kendi başınıza kontrol edebileceğiniz ve yönetebileceğiniz bir işletme içi yazılım alırsanız online sipariş sisteminin maliyeti o kadar yüksek olmayacaktır (genelde yüzde 5 ve altı).

Bazı özellikler için sabit ücretler ödemek zorunda kalabilmenize rağmen, siparişlerin kendisinden gelen para sizin olacaktır. Ücretler seçtiğiniz sisteme (ve şirkete) bağlıdır. Bazı şirketler isteğe bağlı özellikler için ücret alabilirken, diğerleri de temel online sipariş sistemi için ücret alabilir.

Bizim sunduğumuz sistemde ana ürün için ödeme yapmazsınız. Sistemimiz temel halinde ücretsizdir ve yalnızca çok özel (premium) isteğe bağlı özellikler için ödeme yaparsınız.

2. Müşterilere Özel Bir Deneyim Sunarsınız:

Yemek sipariş platformru veya portalıyla, uzun bir restoran listesinde yalnızca arada yer alan bir işletmesiniz. Kendi restoran online sipariş sisteminizle, sipariş deneyiminin her adımını özelleştirebilirsiniz- menünün nasıl göründüğünden, yeni müşterilerinizi teşvik etmek veya sadık müşterilerinizi ödüllendirmek için (örneğin menü üzerinde) sunduğunuz tekliflere kadar.

İstediğiniz zaman değişiklikleri hızla yapabilirsiniz. Belirli bir yemeği sunamaz durumdaysanız veya fiyatı değiştirmek istiyorsanız, bu bilgileri anında aynı gün dakikalar içinde güncelleyebilirsiniz.

Talebinizi işlemek için, üçüncü taraf bir portalın sürecini beklemek müşterilerinizi kaybetmenize ve bazılarının olumsuz eleştirilerine yol açabilir.

3. Tam Kontrol Sizdedir:

Bu yönün ne kadar önemli olduğunu abartmıyoruz. Sipariş deneyimi üzerinde tam kontrol tutarlılığa yol açar ve tutarlılık müşteri sadakatini artırır. Müşteriler, restoranınızdan sipariş verdiklerinde farklı bir uygulama veya websitesi görmez, ancak kendi yemek siparişi websitenizi veya Facebook sayfanızı veya markalı online sipariş mobil uygulamanızı görür.

4. Çok Önemli Müşteri Verilerinizi Toplarsınız:

Yemek sipariş / dağıtım portalları tüm müşteri bilgilerini kendileri için saklar, böylece sonuçta müşterilerinizin kim olduğunu tam olarak bilmezsiniz. Ve müşteri ilişkisini kendiniz geliştiremezsiniz. Bir restoran online sipariş sistemi ile yemek isteyen müşterilerinizi tanıyabilir ve verilerini toplayabilirsiniz.

Ayrıca, başka bir şirketin sizin için yapması ve işletmenizi (markanızı) temsil etmesi yerine onlarla doğrudan etkileşim kurabilirsiniz. Söylendiği gibi, veri, bugünün ve geleceğin petrolüdür (yani çok değerlidir).

Hangi yemeğin en popüler olduğunu, en sadık müşterilerinizin kim olduğunu ve yemek siparişi alışkanlıklarının ne olduğunu öğrenirsiniz. Bu, menünüzü sürekli geliştirmenize ve doğru müşterileri hedefleyen özelleştirilmiş deneyimler sunmanıza yardımcı olabilir.

Örneğin, diğerlerinden daha iyi satan bir menü öğeniz (ürününüz) varsa, onun çevresinde tanıtımlar ve yemek paketleri oluşturabilir ve insanların daha fazla sipariş vermesini sağlamak için indirimler sunabilirsiniz.

5. Müşteri Sadakatini Artırırsınız:

Kendi restoran sipariş alma sisteminizle, daha yüksek bir sadakat duygusu garanti edersiniz. Üçüncü taraf bir uygulamada, müşteri bu sefer sizden ve bir dahaki sefere başka bir restorandan sipariş verebilir. Bu senaryoda aslında sipariş portalına (uygulamasına) sadıktırlar, size veya sizin işletmenize değil.

Yemeğiniz mükemmel olsa bile, onların hemen parmak uçlarında (mobil cihaz) çok fazla seçenek olduğunda sizi ikinci kez seçme olasılıkları çok daha düşüktür.

Rekabet şiddetlidir ve işletmenizin (markanızın) öne çıkamaması bu zorluğu daha da kötüleştirir. Online sipariş vermeyi kendiniz sunar ve teklif ederseniz, restoranınız ‘gösterinin yıldızı’ haline gelebilir.

6. İşletme (Marka) İmajınızı Korursunuz:

Kendi online (çevrimiçi) yemek sipariş sistemine sahip olmak, sipariş veya yiyecekle ilgili bir sorun olduğunda müşterilerin size doğrudan ulaşabileceği anlamına gelir. Ardından, sorunu doğrudan çözebilirsiniz. Yani daha fazla ve daha hızlı müşteri memnuniyeti sağlarsınız.

Üçüncü taraf çevrimiçi sipariş / dağıtım platformlarıyla müşterilerin sizinle iletişim kurması mümkün değildir ve şikayetlerini duyamazsınız. Sonuç olarak, takılıp kalırsınız ve hizmetinizi veya ürünlerinizi geliştirmek için hayati bir geri bildirimi zamanında alamazsınız.

Üstelik, yapılan bir pazar araştırmasına göre, yemek siparişi veren müşterilerin yaklaşık 75’i üçüncü tarafın süreç veya teslimat hataları nedeniyle restoranı suçluyor. Yani, yemeğin müşterilerinize nasıl ulaştığı konusunda hiçbir kontrole sahip olmasanız bile, suçlanmaya devam edersiniz, bu da itibarınızı riske atabilir.

7. Dikkat Çekersiniz / Farklılaşırsınız:

İşletme içi online sipariş sistemi, farklı isimde üçüncü taraf mobil uygulamalarda veya platformlarda sizinki gibi ve birbirine rakip sayısız restoranın gölgesinde olmak yerine, restoranınızı öne çıkarır. Bu tür uygulamalarda veya websitelerinde, restoranınız uzun bir restoran listesinin sonunda gömülebilir ve müşteriler bile sizi göremeyebilir veya bulamayabilir. Kendi sisteminiz olduğunda bu tür bir rekabetiniz yoktur.

Sadece işletmenizi (markanızı) tanıtmakla kalmayacak, aynı zamanda müşterilere onların istediklerini de vereceksiniz. Müşterilerin yaklaşık 70%’i üçüncü taraf şirket yerine doğrudan restoranlardan sipariş vermeyi tercih ediyor. Onlara benzersiz bir deneyim sunarak bundan yararlanın.

Sonuç olarak:

Online gıda dağıtımının restoranlar üzerindeki etkisi, işletme sahiplerini ve yöneticilerini restoranlarını gıda /yemek sipariş / dağıtım portallarında veya platformlarında listelemek ve kendileri için doğru online sipariş sistemini bulmak arasında seçim yapmaya zorluyor.

Üçüncü taraf uygulamalara veya platformlara kayıtlı iseniz ve bu müşterileri işletme websitenize taşımak istiyorsanız, sadakat avantajları, yalnızca websitenizde bulunan ürünler veya yemekler, özel fiyat indirimleri ve benzerlerini sunarak potansiyel ve gerçek müşterilerinizi ikna edin.

Artık müşteriler her zamankinden daha fazla yerel işletmeleri desteklemeyi istiyor ve buna teşvik ediliyor.

Online yemek siparişi vermek için 3. taraf mobil uygulamaların veya platformların kendileri için büyük yüzdesel gelir elde ettiğini bildikleri için, böyle bir seçenek sunduğunuzun farkına vardıklarında (siz bildirdiğinizde) doğrudan sizden (işletmenizden) sipariş vermeye daha eğilimli olacaklardır.

Siparişleri en kısa sürede doğrudan websitenizden almak için, eğer daha önce yapmadı iseniz, online sipariş yazılımı (sistemi) aramaya başlamanızı öneririz.

Sıradaki Adım Nedir?

Artık işletme içi bir online sipariş sisteminin avantajlarını belirlediğimize göre, muhtemelen sizin için en iyi online sipariş sisteminin ne olduğunu merak ediyorsunuz.

Üçüncü taraf yiyecek sipariş / dağıtım portalları yerine, en iyi seçeneklerinizden biri olarak, işletmemizin online sipariş sistemini size önermemize izin verin.

Online siparişi, işletmelerinde uygulamaya büyük para veya satıştan yüksek komisyon harcayamayacak küçük veya orta büyüklükte işletme sahipleri için, bir sipariş sistemi olarak tasarladık ve işletiyoruz.

Kendi işletme dijital varlıklarınızda online sipariş almanızı kolaylaştırmak için sunduklarımızdan bir kesit şunlardır:

 • Ücretsiz online sipariş sistemi (sıfır komisyon ve gizli maliyetler yok)
 • Websitesi üzerinden sipariş alma
 • Facebook sayfanız üzerinden sipariş alma
 • Masa rezervasyon modülü
 • Önden sipariş alma modülü
 • Satış için optimize edilmiş websitesi
 • Restoran sipariş alma ve yönetme mobil uygulaması
 • Mobil cihazlar için optimize edilmiş sipariş deneyimi
 • Sıfır rekabet – restoranınızın yıldız olduğu online sipariş sistemi
 • Kullanımı kolay online sipariş formu
 • Promosyon / Kampanya yönetimi
 • Restoranlar için yemek sipariş verme mobil uygulaması
 • Ayrıntılı sipariş raporları
 • Ücretsiz restoran makbuz şablonu

Ve daha fazlası için çalışıyoruz.

Temel özellikleri ücretsiz, özel (premium) özellikleri ücretli sunduğumuz sistemimiz hakkında bilgi almak isterseniz lütfen bizimle iletişime geçin.

Restoranlar ve Cafeler İçin Online Yemek Siparişi ve Teslim Sistemi

Tek Çözümde Müşterilerinize Gel Al, Teslimat, Ön Sipariş ve Masa Rezerve Etmeyi İçeren Online Sipariş Sistemi Sunun

Restoran Cafe Lokanta Facebook Grubumuza Katılın

Restoran Cafe Lokanta Sektöründe İşletme Sahibi veya Yöneticisi İseniz, Özellikle Yeni Müşteri Edinme ve Var Olan Müşteri Sadakatini Artırma Konularında Yeni Dijital Teknolojileri ve Stratejileri Bu Grupta Öğretiyoruz. Sizi de Bekleriz!