Mobil web siteniz, masaüstü web siteniz kadar etkileşimli ve kullanıcı dostu mu?

Muhtemelen, mobil web siteniz sonradan düşünülmüştür.

Ve eğer durum buysa, en kısa zamanda değiştirmeniz gerekir.

Sizin restoran müşterileriniz işletmenizi mobil cihazlarında arıyor.

Bu müşterilerin %80’i, mobil web sitenizden veya mobil yemek siparişi uygulamasından sipariş vermeyi tercih ediyor. Mobil oturumların masaüstü oturumlara göre oranı her geçen yıl önemli ölçüde değişiyor. 2017’de %22’den 2019’da %48’e çıktı.

restoran mobil uyumlu online sipariş

Mobil Önemlidir

Nisan 2015’te Google, mobil arama sıralaması için algoritmayı değiştirdi. Mobil uyumlu web sitelerine, bir mobil cihazdan arama yaparken otomatik olarak daha yüksek bir sıralama verildi.

Dolayısıyla restoran web siteniz mobil uyumlu değilse veya mobil sipariş sistemi sunmuyorsa müşterileriniz restoranınızdan uzaklaşacak ve gelir kaybedeceksiniz.

“Doğru söylüyorsunuz, restoran web sitemin mobil uyumlu olup olmadığını nasıl kontrol ederim?”

İşte restoran sahipleri için bir kontrol listesi:

 • Google mobil uyumluluk testi
 • Google sayfa hızı içgörüleri
 • Mobil hız testi
 • Duyarlı mobil web sitesi
 • Restoran AAT bilgileri
 • Kullanıcı dostu bir dokunuş
restoran mobil web sitesi tasarımı ve uygulaması

Google Mobil Uyumluluk Testi

Google, restoran web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını kontrol etmek için bir Test Aracı sunar.

Adres: https://search.google.com/test/mobile-friendly?hl=tr

Sadece web sitesi URL’sini girin ve sonuçları analiz ettikten sonra Google, web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını belirleyecektir.

Aksi takdirde Google, web sitesinde nelerin düzeltilmesi ve iyileştirilmesi gerektiğine ilişkin eyleme dönüştürülebilir bilgiler sağlar.

Sonuç “Sayfa mobil uyumlu değil” gösteriyorsa, web sitenizin mobil uyumluluk testini geçememesi için farklı nedenler olabilir:

 • Okunamayacak kadar küçük metin
 • Sayfa görüntü alanı ayarlanmadı
 • İçerik, ekrandan sınırların dışına çıkıyor
 • Birbirine çok yakın bağlantılar
google mobil uyumluluk testi - butik internet

Google Sayfa Hızı İçgörüleri

Günümüzün mobil kullanıcıları, özellikle internette bir şey aradıklarında beklemek istemiyor.

Mobil kullanıcıların yaklaşık %50’si bir sayfanın 3 saniye veya daha kısa sürede yüklenmesini istiyor.

Bulmak istediklerini minimum sürede alamazlarsa, başka adrese devam etmekte tereddüt etmezler.

Google’ın PageSpeed Insights (Sayfa Hızı İçgörüleri) aracı, mobil cihazlarda web sitesi için sayfa hızı bilgilerinin hesaplanmasına yardımcı olur.

Bu veriler web sitesi geliştiricisi ile paylaşılabilir ve düzeltici önlemler alınabilir.

Adres: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=tr

google sayfa hızı içgörüleri - butik internet

Mobil Hız Testi

Google Sitemi Test Et ile, diğer önde gelen restoran markalarına kıyasla sitenizin mobil cihazlardaki hızının nasıl olduğunu değerlendirebilirsiniz.

Bu, web sitenize mobil cihazlar üzerinden erişirken müşterilerinize sorunsuz ve daha iyi bir deneyim sağlamaya yardımcı olacaktır.

Sitemi Test Et ayrıca restoran web sitenizi rakiplerle karşılaştırmak için Karşılaştırma Aracı‘nı sunar. Metin kutusuna rakibinizin web sitesini girin ve site hızını rakiplerinizle karşılaştırın. Sitenizin hızını en fazla 10 rakip siteyle karşılaştırabilirsiniz.

Benzer şekilde, Değerlendirme Aracı, işletmeniz için daha hızlı bir siteye sahip olmanın etkisini değerlendirmeye yardımcı olabilir.

Site hızı iyileştirmesinin gelirinizi nasıl etkilediğini görmek için yapmanız gereken tek şey web sitesi bilgilerinizi (Google Analytics’ten elde edebileceğiniz) girmektir.

Adres: https://www.thinkwithgoogle.com/intl/tr-tr/feature/testmysite/

google sitemi test et - butik internet

Duyarlı Mobil Web Sitesi

Hangisi daha iyi?

Web sitesinin mobil versiyonuna sahip olmak mı veya duyarlı mobil web sitesine sahip olmak mı?

Aklınızda bu soru var mı?

Google’a göre, duyarlı bir mobil web sitesi, web sitesi sıralaması söz konusu olduğunda daha fazla puan kazandırıyor.

Duyarlı web sitelerinin ekran boyutuna göre otomatik olarak ayarlandığı ve görüntülendiği bilinmektedir.

Müşterilerinize en iyi görüntüleme deneyimini sunmak için web sitenizin görüntüler, düzen, yazı tipi boyutu, menü gezintisi gibi tüm farklı yönleri, ekran boyutuna göre otomatik olarak hizalanacaktır.

Hem mobil uyumlu, hem de duyarlı web sitesi kullanmayı tercih edin.

Restoranınızın Web Sitesi Mobil Uyumlu mu - Restoranlar İçin Kontrol Listesi

Daha İyi Görünürlük İçin Restoran AAT Bilgileri

Restoranınızın adının, adresinin ve telefon numarasının (AAT) web sitesinde kolayca görülebilir bir yere yerleştirildiğinden emin olun. Bu, müşterilerin restoranınıza ulaşmasını veya sipariş vermek için telefon etmesini kolaylaştıracaktır.

Bu bilgiyi bulmak zorsa, müşterilerin internette aramayı bırakıp başka bir restoran araştırma olasılığı artar.

Adresinizi bir Google Haritalar bağlantısına bağlamayı unutmayın.

Restoran Online Sipariş Sisteminde Web Sitesi Gerekli

Kullanıcı Dostu Bir Dokunuş Katmak

Restoran web siteniz için mobil tasarım tasarlarken, tasarımcınızdan kullanım kolaylığı ve kullanıcı dostu olmasını akılda tutmasını isteyin. Restoran sahipleri için yapılacaklar listesinde işaretlenmesi gereken bazı önemli öğeler şunlardır:

 • Hangi bilgilerin görünmesi gerektiğine öncelik verin ve istenmeyen metinlerden kaçının. Kullanıcı bir kaydırma yapmadan önce en alakalı bilgiler ekranın ilk yarısında görüntülenmelidir. Örneğin, iletişim bilgileri, menü ile ilgili ayrıntılar ve diğer hizmetler kolayca görülebilir olmalıdır. Kaydırmayı minimumda tutmayı unutmayın.
 • Farklı kullanıcıların parmak boyutunu unutmayın. Birden çok dokunma öğesini birbirine yakın aralıklarla yerleştirmeyin. Web sitesindeki düğmeler eşit aralıklarla yerleştirilmeli ve tıklaması kolay olmalıdır. Harekete geçirici mesaj düğmeleriniz yeterince büyük ve görünür olmalıdır.
 • Daha küçük ekran boyutlarına sahip cihazlarda bile görülebilir ve okunabilir bir yazı tipi kullanın. Kullanıcının okuması için uygun olan yeterli bir yazı tipi boyutu kullanın. Yazı tipi boyutları, görüntü alanı boyutu içinde ölçeklenmelidir.
 • Doğru görüntü alanı boyutunu ayarlamayı unutmayın. Görüntü alanı meta etiketini kullanarak sayfaların görüntü alanına sahip olduğundan emin olun.
 • Görüntülerinizi ve video dosya boyutlarınızı minimumda tutun. Büyük boyutlara sahip olmak, sayfa yükleme sürelerini önemli ölçüde olumsuz etkileyebilir ve web sitesini yavaşlatabilir.

Harekete Geçin

Mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak, restoran sahibi için işin önemli bir yönüdür.

Daha üst sıralarda yer almak ve yeni müşterilere ulaşmak için mobil uyumlu web sitesinin arama motoru gereksinimlerini karşılaması önemlidir.

Mevcut web sitesi tasarımınız mobil uyumlu değilse ve çok fazla değişiklik gerektiriyorsa, geliştiricinizden web sitesini yeniden tasarlamasını ve yukarıda verilen kontrol listesindeki tüm öğeleri işaretlediğinden emin olmasını istemeniz daha iyidir.

Ayrıca, çevrimiçi varlığınızın yalnızca mobil cihazlar için optimize edilmediğinden emin olun, aynı zamanda mobil veya online sipariş sistemini de etkinleştirin.

Restoranınız için mobil uyumku ve duyarlı bir web sitesi mi oluşturmak istiyorsunuz?

Butik İnternet Limited size yardımcı olabilir! Restoran web sitesi paketimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bugün bizimle iletişime geçin.

Restoranlar ve Cafeler İçin Online Yemek Siparişi ve Teslim Sistemi

Tek Çözümde Müşterilerinize Gel Al, Teslimat, Ön Sipariş ve Masa Rezerve Etmeyi İçeren Online Sipariş Sistemi Sunun

DEMOMUZU GÖRÜN

Restoran Cafe Lokanta Facebook Grubumuza Katılın

Restoran Cafe Lokanta Sektöründe İşletme Sahibi veya Yöneticisi İseniz, Özellikle Yeni Müşteri Edinme ve Var Olan Müşteri Sadakatini Artırma Konularında Yeni Dijital Teknolojileri ve Stratejileri Bu Grupta Öğretiyoruz. Sizi de Bekleriz!

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILIN