Korona salgını 2020 yılında dünya ekonomisini kasıp kavurdu ve yıkıcı etkilerini restoran işinden daha fazla hisseden çok az sektör var.

Hükümetler işletme kapatma emirleri çıkarmaya başlayınca sayısız işletme hazırlıksız yakalandı. Kalabalık kamusal alanlarda buluşamayan insanlar gerçeği ile birlikte, restoranlar ayakta kalmanın yollarını aramak zorunda kaldılar.

Neyse ki, online iş yapar olmak bazı restoranlar için bir nimetti ve onları kapılarını kalıcı olarak kapatmak zorunda kalmaktan kurtarabildi.

Müşterilerin online sipariş hacmi bu dönemde arttı, ama tabii ki işletmelere eşit dağılmadı. Sektörde bu gelişmeden çok yararlanan, biraz yararlanan ve hiç yararlanamayan işletmeler vardı.

Birçok restoran işletmelerini internete taşımakta (online sipariş almak ve yönetmek) zorlandı.

Kaliteli yemekler ve lüks deneyimler sunan restoranlar, çok az deneyimleri olan veya hiç olmayan tamamen yeni bir iş modeline radikal geçişte çok zorlandı. Önceden hazırlığı olmayan ayakta hızlı yemek (fast food) restoranları bile bu yön değişimini (pivotu) zor bulduklarını bildirdiler.

Peki, internette satış yapmayı veya online sipariş almayı ve yönetmeyi restoranlar için bu kadar zorlaştıran nedir?

Temel Zorluk 1 - Lojistik Zorluklar

Restoranı Online Dünyaya Taşımanın Dönemsel Temel Zorlukları ?

İşte restoranların sıklıkla zorlandığı bir online iş modeline geçmenin bazı temel yönleri şunlardır:

Temel Zorluk 1: Lojistik Zorluklar

İlk ve en belirgin sorun, bir teslimat hizmeti sunmanın lojistiğidir.

Örneğin, teslimat için kaplar / konteynerler birçok restoran için bir zorluk olduğunu kanıtladı.

Her restoran, yiyeceklerinin taze ve sıcak geldiğinden emin olmak ister.

Sonuçta, hiçbir müşteri ıslanmış patates kızartması, yumuşak burger çöreği, sönmüş waffle, soğuk pizza hamuru veya solmuş salata kasesi istemez. Pizzacılar hamur içeren ürünleri için neredeyse mükemmel bir pakete sahip olsalar da diğer restoranlar hala doğru çözümü bulmakta zorlanıyor.

Mağaza içi faaliyetler başka bir lojistik sorundur.

Bazı müşteriler siparişlerini online olarak yapacak, ancak siparişi teslim ettirmek yerine (paket servis) restorandan almayı (gel al) tercih edeceklerdir.

Restoranlar, virüs salgını ile savaşmak için gerekli güvenlik kurallarını korurken bu yaya (müşteri) trafiğini de karşılayabilmelidir.

Ayrıca restoranlar, müşterileri bir bekleme olabileceği konusunda önceden uyarmalıdır.

Mutfak operasyonlarının kendisi değişebilir durumdadır.

Tüm bir gıda hazırlama hattını paket servise (teslimata) ayırmak, özellikle de işletme aynı zamanda arabaya servis hizmeti veriyorsa veya fiziksel müşterilere sahipse sağduyulu bir davranıştır.

Bu, online sipariş veren kişilerin, restoranın bünyesinde çok sayıda misafir olduğunda beklemesini engeller ve bunun tersi de geçerlidir.

Birçok restoran, menülerini biraz kırparak yukarıda belirtilen lojistik zorlukların üstesinden geldi.

Daha az sayıda ürün sunarak mutfakları çok daha hızlı ve daha verimli çalıştırabildiler.

Temel Zorluk 2 - İş Ortağı Zorlukları

Temel Zorluk 2: İş Ortağı Zorlukları

Birçok restoran hayatta kalmak için online teslimata bağlı olacağından, daha geniş bir coğrafi alana hizmet vermeye istekli olmaları gerekir.

Bu amaçla, bazı yemek servisi yapan işletmeler, mümkün olduğunca geniş bir kapsama alanı sağlayarak üçüncü taraf teslimat hizmetleriyle iş ortaklığı kurmuştur veya hizmet almıştır.

Ne yazık ki, bu iş ortaklığı genellikle sorunlarla doludur.

Yeni başlayanlar için söyleyelim, restoranların bu dağıtım hizmeti sağlayıcıları üzerinde hiçbir kontrolü yoktur.

Pek çok belirsizlik olacak ve sağlayıcı herhangi bir şekilde profesyonel değilse, restoranın gelir / kâr hanesine kolaylıkla zarar verebilir.

Bu zorluk, restoranların servis sağlayıcılarına sabit bir komisyon ödemesinin ne kadar külfetli olabileceğini de içerir.

Komisyon ücretleri %10’dan %30’a kadar değişebilir.

Veya sabit ücretlerle kiralama modeli kullanılabilir, ancak bu da iş hacmi yeterli değilse gelir gider dengesizliği nedeniyle çözüm olmayacaktır.

Açıktır ki, restoranların bu sorunu çözebilmesinin bir yolu, fiyatlarını daha yüksek maliyetleri yansıtacak şekilde artırmaktı (ki bu da müşterisine olumsuz yansır).

Ancak, birkaç restoranın düşündüğü bir başka çözüm de kendi teslimat filolarını oluşturmaktır. Bazıları için işe yarıyor.

Her bağımsız restoran için bu mümkün olmayabilir, ancak olup olmadığını görmek için kendinizin var olan seçeneklerle matematiksel olarak rakamları hesaplamanıza değerdir.

Temel Zorluk 3: Teknolojik Zorlukları

Çevrimiçi (online) olmak, modern bir soruna teknolojik bir çözümdür.

Restoran sahipleri ve yöneticilerinin, teknolojinin işletmelerinde oynayacağı önemli rolü takdir etmesi ve ona yatırım yapmaya istekli olması gerekir.

Bu, çoğu şirketin zaten nakit sıkıntısı yaşadığı ve en az yarısının gelecek yazı görecekleri kadar hayatta kalıp kalamayacaklarından emin olmadığı bir zamanda haklı gösterilmesi zor bir masraf olabilir.

Ancak, online sipariş veya çevrimiçi teslimat söz konusu olduğunda teknoloji çok önemlidir ve rolü, müşterinin siparişini alıp restorana göndermenin ötesine geçer.

Örneğin, teknoloji, özelde de online sipariş sistemi, bir restoran çalışanlarının siparişleri telefonda veya tesiste yanlış anlamasını engelleyebilir, işletmenin dijital menüsü ile temassız ve sağlıklı olarak ürün sunmayı sağlar.

Teknoloji ayrıca restoranların oluşturulan tüm verileri (siparişler, müşteriler ve benzeri) elde etmesine ve kullanmasına yardımcı olarak genel misafir deneyimini iyileştirir.

Restoranlar, müşteri davranışını öğrenmek, beklentilerini daha iyi yönetmek ve tekliflerini bu öngörülere göre uyarlamak için verileri kullanabilir.

Veri teknolojisinden bahsetmişken, kredi kartları veya kişisel adresler gibi büyük miktarda müşteri verilerini siber tehditlere karşı koruma sorunu da var.

Tıpkı öngörülemeyen korona salgınının dünyayı ezici bir durma noktasına getirmesi gibi, herhangi bir restoran, verilerinin kaybolduğu zaman kendi başına bir kriz yaşayabilir. Bu nedenle, restoranlar bir veri kurtarma planına yatırım yaparsa iyi olur.

Çoğu restoran, etkili online sipariş ve teslimat hizmetleri sunabilmek için çeşitli teknolojik çözümler uygulamak zorunda kalacaktır.

Bu kadar çok sayıda çarkı tek bir kesintisiz makineye bütünleştirmek (entegre etmek) başlı başına bir zorluktur.

Tabii ki şunu güzel haber olarak ilave etmeme izin verin:

Butik İnternet Limited Şirketi’nin size sunduğu Restoran Ödül | Online Sipariş ve Teslimat Sistemi ile bu başlıktaki tüm sorunlarınızın çözümü vardır, yani bu konu doğru teknoloji iş ortağı ile çalıştığınız zaman çözülmüş bir konudur.

Temel Zorluk 4: İşgücü Zorlukları

Daha önce bir restoranda çalışmış herkesin bildiği gibi, mutfak kendi ritmine göre hareket eder.

Sanki mekânın kalp atışı varmış gibi, restoranın ne kadar kalabalık veya boş olduğu ile eşzamanlı olarak hareket eder.

Biraz zamanla mutfaktaki çalışanlar bu ritme alışır, hatta tamamen ona uyumlu yaşar.

Online siparişler, mutfak personelini kolayca ritimlerinden uzaklaştırabilir.

Bir restoran ister ayrı bir paket servis hattı oluşturmaya karar versin, ister gelen her siparişte aynı personelin çalışmasına karar versin, yöneticilerin gelen daha fazla siparişle ilgilenmek için daha fazla çalışanı işe alması gerekecektir.

Bu, bir mutfağın yönetilmesinin biraz daha zorlayıcı olacağı anlamına gelir. Yönetim dikkatli olmazsa bu üründe ve hizmette tıkanıklık sorunları ortaya çıkarabilir.

Yeni işe alınanların eğitilmesi ve yeni uygulanan teknolojik çözümlerin nasıl kullanılacağının gösterilmesi bir öncelik olmalıdır.

Sonuçta, bir restoran çalışanları bu çözümleri sorunsuz bir şekilde kullanana kadar bütünleşme (entegrasyon) tamamlanmayacaktır.

Geleceğe Hazırlanmak : Teknolojiye ve Pazarlamaya Yatırım

Virüs salgınının, tarihin genişliğinde geçici bir kesinti dönemi olsa da, büyük olasılıkla kalıcı yansımaları olacaktır.

Müşteri için online sipariş ve teslimat hizmetinin ne kadar kolay ve rahat olduğu düşünüldüğünde, yeni keşfedilen popülerliği, salgın uzun süre geçip unutulduktan sonra bile, yalnızca zamanla artacaktır.

Bu nedenle, restoranların dijital dünyaya geçişlerine yardımcı olmak için yaptığı herhangi bir yatırım, öngörülebilir geleceğe büyük olasılıkla gelir artıracak / pozitif yatırım getirisi sağlayacak bir yatırım olacaktır.

Restoranlar ve Cafeler İçin Online Yemek Siparişi ve Teslim Sistemi

Tek Çözümde Müşterilerinize Gel Al, Teslimat, Ön Sipariş ve Masa Rezerve Etmeyi İçeren Online Sipariş Sistemi Sunun

Restoran Cafe Lokanta Facebook Grubumuza Katılın

Restoran Cafe Lokanta Sektöründe İşletme Sahibi veya Yöneticisi İseniz, Özellikle Yeni Müşteri Edinme ve Var Olan Müşteri Sadakatini Artırma Konularında Yeni Dijital Teknolojileri ve Stratejileri Bu Grupta Öğretiyoruz. Sizi de Bekleriz!

Gıda müşterileri neden gerçek zamanlı sipariş sistemimizi seviyor?

Müşterilerinizi memnun ederseniz siz de işinizde memnun olursunuz. Hem onları, hem de sizi memnun edecek kullanışlı 7/24 çalışan çözüm sunuyoruz.