WiFi pazarlama, işletmede konuk davranış verisini ölçmeye dönük müşterilerin adlarını, iletişim bilgilerini ve demografik bilgilerini toplamak için fiziksel bir konumu olan işletmenin kablosuz internetini (konuk WiFi açılış sayfalarını ve erişim noktalarını) kullanan bir pazarlama tekniğidir.

Veriler daha sonra hedeflenmiş yeniden pazarlama kampanyaları oluşturmak için kullanılır. Bunu yaparken müşterileri ziyaret sıklığını ve harcamalarını artırmak için etkilemek ve gerçek zamanlı olarak memnuniyetlerini ölçmek amaçlanır.

WiFi Analitiği Temel Olarak Anlamak

WiFi pazarlamanın ne olduğunu öğrenmeden önce, WiFi analitiğinin temellerini anlamak önemlidir, çünkü bu analitikler pazarlama kampanyalarınızı yönlendirmek için kullanılacak verilerden oluşur.

Her mobil cihaz, MAC Adresi adı verilen benzersiz bir tanımlama koduna sahiptir. Bir mobil cihazda WiFi özelliği etkinse, sürekli olarak WiFi erişim noktasını arayan bir sinyal gönderir. Bu sinyal cihazın MAC adresini içerir ve WiFi pazarlama platformlarının her bir müşteriyi nasıl tanımladığını gösterir.

Aynı anda, WiFi erişim noktaları (örneğin işyerindeki modeminiz) bu sinyalleri mobil cihazlardan dinlerler. Bir mobil cihaz (örneğin işletmedeki konuğunuz), erişim noktası sinyal erişim alanına girdiğinde, sinyal günlüğe kaydedilir ve kullanıcının WiFi’a giriş yapıp yapmamasına bakılmaksızın, bu aygıt için veritabanına yeni bir kayıt yapılır.

Bu noktadan itibaren, erişim noktası cihazı tanıyacak ve cihazla (konuğun) mekanda zaman geçirme süresi, geri dönüşleri, haftanın günü, günün saati ve fiziksel konumu gibi davranış verilerini kaydetme olanağı olacaktır.

Daha sonra kaliteli WiFi analitik ve pazarlama platformları ile veriler kolay anlaşılır bir görsel kontrol panelinde sunulabilir.

Bir kullanıcı WiFi’ye giriş yaptığında, bu kişi için ayrıntılı bir bireysel müşteri profili oluşturulmaya başlar ve geçmişte (ve gelecekte) cihazdan giriş yapıldığında toplanan veriler bu müşterinin profiline eklenir.

Müşteri profili temelde şunları içerir:

  • İsim Soyisim.
  • E-posta Adresi.
  • Cinsiyet.
  • Doğum Günü.
  • Telefon Numarası.

Ek olarak, ziyaret bilgileri, fiziksel konum, alınan / kullanılan teklifler gibi tüm davranış verilere müşteri profilinden kolayca erişilebilir. Derece derece artan profil oluşturma özelliği, tüm bu veri noktalarının yakalanmasını sağlamaya yardımcı olur.

Veri Odaklı, Otomatik Pazarlama.

Tüm bu verilere sahip olduğunuzda, WiFi pazarlamanın gerçek değerini deneyimlemeye başlayabilirsiniz.

Müşterilerinizin gerçekte kim olduklarını ve nasıl davrandıklarını anlamaya başlayacaksınız. Bu da size daha önce hiç olmadığı gibi onlarla etkileşimde bulunmanıza olanak sağlayacaktır.

WiFi pazarlama platformunun pazarlama araçlarıyla, mevcut müşterilerinizden gelen davranış ve demografik verilere dayalı pazarlama kampanyaları oluşturabileceksiniz. Sonunda, çok büyük örneklemdeki mevcut verilere dayanarak farklı pazarlama mesajlarını müşterilerinizin farklı bölümlerine (segmentler) hedefleyebileceksiniz.

Her kampanyada yatırım getirisini takip ederek, pazarlamanızı mümkün olan en iyi sonuçlar için eniyileyebilirsiniz (optimizasyon).

Bu mesajlar, hemen, gelecekteki bir tarih ve saatte, düzenli bir takvimde veya bir müşteri belirli davranışsal ölçütü karşıladığında (tetiklendiğinde) gönderilebilir.

Tetiklenen mesajlar aşağıdakilere göre gönderilebilir:

Kilometre Taşında : Bir müşteri,10., 25. veya 100. ziyaretleri gibi önceden belirlenmiş kilometre taşlarına ulaştığında.

Sadakatte : Bir müşteri önceden belirlenmiş sayıda ziyarete ulaştığında.

Derecelendirmede : Bir müşteri belirlediğiniz seviyede veya altında bir derecelendirme sağladığında.

Yıldönümünde : Bir müşteri ilk ziyaretinin yıldönümüne ulaştığında.

Doğum Gününde : Müşterinin doğum gününden birkaç gün önce.

Çıkışta : Bir müşterinin bir yerden ayrılmasından sonra önceden belirlenmiş sayıda gün veya saat sonra.

Kayıt Olduğunda : Bir müşteri WiFi ağınıza bağlanıp bilgileriyle ilk oturumu açtıktan sonra.

Elden Kaçırma Riski Oluştuğunda: Bir müşterinin geri dönme olasılığının düşük olduğu tespit edildiğinde.

Dönüşü Risk Altında Olduğunda : Bir müşteri belirlenen gün sayısından sonra tekrar geri dönmediğinde (örneğin bir hafta sonra).

Yakın zamana kadar fiziksel mekanı olan işletmeler (örneğin restoranlar veya oteller), e-ticaret işletmelerine kıyasla veriye sahip olamadıkları için ciddi bir pazarlama dezavantajına sahipti.

Ancak, şimdi akıllı WiFi analiz ve pazarlama araçlarıyla, fiziksel yeri olan işletmeler mevcut müşteri tabanlarından doğru ve gerçek zamanlı veri toplayabilirler.

Bu Şu Anlama Geliyor : Artık Tahmin Yok!

Artık, güvenilir ve kazançlı pazarlama çalışmalarına olanak tanıyarak, doğru bir şekilde ölçebileceğiniz son derece hedefli pazarlama kampanyaları oluşturabilirsiniz.

Sonuçları ölçebilecek ve başarılı kampanyalarınızı çoğaltabileceksiniz. Beklediğiniz kadar iyi performans göstermiyorlarsa, taktiklerinizi kolayca ayarlayabilir ve sonuçları gerçek zamanlı olarak izleyebilirsiniz.

Gizli pazarlama fırsatlarını ve iyileştirmenin gerekli olduğu yerleri ortaya çıkarabilmek için, gerçek zamanlı, mekan içi WiFi pazarlama analitiğini kullanmaya başlamanızın zamanı geldi, ne dersiniz?

Sorularınız var mı? Aşağıda veya mesaj ile iletirseniz cevaplarım, saygılarımla.

Restoranlar ve Cafeler İçin Online Yemek Siparişi ve Teslim Sistemi

Tek Çözümde Müşterilerinize Gel Al, Teslimat, Ön Sipariş ve Masa Rezerve Etmeyi İçeren Online Sipariş Sistemi Sunun

DEMOMUZU GÖRÜN

Restoran Cafe Lokanta Facebook Grubumuza Katılın

Restoran Cafe Lokanta Sektöründe İşletme Sahibi veya Yöneticisi İseniz, Özellikle Yeni Müşteri Edinme ve Var Olan Müşteri Sadakatini Artırma Konularında Yeni Dijital Teknolojileri ve Stratejileri Bu Grupta Öğretiyoruz. Sizi de Bekleriz!

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILIN