Restoran yöneticisi olarak, konuklarınız için ücretsiz Wi-Fi sunmanın gereksiz bir masraf olduğunu mu düşünüyorsunuz? Tekrar düşünün.

Müşterilerin % 96’sı, yani neredeyse tamamı ücretsiz Wi-Fi sunan yerleri tercih etmekle kalmıyor, aynı zamanda daha sık bu işletmelere dönüyorlar. Ve restoranınızın sunduğu konuk Wi-Fi ağı, sadece ücretsiz kablosuz internet sunmaktan çok daha fazlasını yapmanıza izin verir.

Wi-Fi Pazarlama Nedir?

Wi-Fi pazarlama, temel olarak işletmedeki müşteri bilgilerini toplamak ve onlara daha sonra onlara pazarlama etkinlikleri yapmak (örneğin reklam ) için, WiFi bağlantı sırasında özel bir açılış sayfası kullanır.

Geleneksel olarak işletmenizdeki WiFi girişinde sizin müşteriye verdiğiniz şifre gereklidir. Bu yeni sistemde, şifre vermenize gerek yoktur.

Bir restoran WiFi ağına giriş yapmak için kullanılan özel atlama veya kapı sayfaları, bilgi olarak sosyal medya hesapları (örneğin Facebook sayfası), bir e-posta adresi veya telefon numarası girilmesini ister. Ayrıca ağınızda oturum açması için müşterilerinizden bir mini eylem (örneğin Facebook sayfanızı beğenmeleri) isteyebilirsiniz.

Peki bunun anlamı ne?

Her zaman pazarlama amaçlı kullanabileceğiniz müşteri veritabanı oluşturmak. Müşterilerinize mesaj, kupon veya promosyon göndermek için bu veritabanına dilediğiniz zaman erişebilirsiniz.

Örnek şu senaryoyu düşünün:

Bir müşteriniz restoranınızda internet erişimini sağlamak için e-posta adresini veya Facebook messenger hesabını kullanır. Siz de yemek deneyimlerini daha kişisel hale getirmek amacıyla bir Wi-Fi pazarlama kampanyası sunmaya karar verirsiniz. Müşteri restoranınızı terk ettiğinde bir teşekkür e-postası veya Facebook messenger mesajı göndermeyi seçebilirsiniz. Ya da belki onlara bir dahaki sefere restoran kapınızdan girerken kullanabilecekleri ücretsiz bir meze veya içecek için bir kupon göndermek isteyebilirsiniz.

Mevcut Wi-Fi Kullanımı İstatistikleri Hakkında Fikir Edinin.

Zaten Wi-Fi için ödeme yapıyorsunuz, bu nedenle Wi-Fi pazarlaması yoluyla müşteri sadakatinizi artırmanın yollarına yatırım yapabilirsiniz.

Wi-Fi pazarlamanın altyapı maliyetlerine yatırım yapmanın çok pahalı olduğunu düşünüyorsanız, şunu göz önünde bulundurun:

Akıllı telefon kullanımı her zaman yüksek – ortalama bir insan telefonunda günlük 3-4 saat içerik tüketmeye harcıyor. Bu kişilerin çoğunun, telefon fatura limitlerinden çok daha fazlasına ihtiyacı olduğu ve kullandığı bir gerçektir. Bu, herhangi bir yerde, özellikle restoran gibi insanların saatler geçirebildiği işletmelerde birçok ücretsiz Wi-Fi arayan insanların olduğu anlamına gelir.

Tüketicilerin üçte ikisi alışveriş yaptıkları veya yemek yemeye karar verdikleri yerde ücretsiz Wi-Fi erişimi olmasının kararlarını etkilediğini söylüyor.

Tüketicilerin% 70’i ücretsiz Wi-Fi sunan restoran ve kafeleri tercih ediyor.

Sadece WiFi bağlantısı kurmak için bir yer ararken bile, kaç potansiyel müşterinin size gelebileceğini düşünün!

Neden bir Wi-Fi Pazarlama Stratejisine Yatırım Yapmalısınız?

Muhtemelen Wi-Fi pazarlaması, işletme sahibi olarak aklınıza gelen ilk şey değil. Ancak onsuz, müşterilerinizle ilgili önemli bilgileri toplarken müşteri sadakatini geliştirme fırsatını kaçırıyor olabilirsiniz – kim olduklarını, ne sıklıkta restoranınızı ziyaret ettiklerini ve bazen ne sipariş ettiklerini.

Tüm bu bilgiler yararlı olsa da, bir şey düşündüğünüzden eminiz – bir Wi-Fi pazarlama stratejisi gerçekten işe yarıyor mu? Kısa cevap, evet, yarıyor.

Daha uzun bir cevap arıyorsanız, işletme sahipleri tesislerinde Wi-Fi uyguladıktan sonra, daha fazla yeni müşteri kazandılar. Müşterilerin yaklaşık% 50’sinin daha fazla para harcadığını deneyimlediler. Müşterilere işletme içinde ücretsiz Wi-Fi sunduktan sonra, işletme sahipleri özellikle aşağıdaki alanlarda büyüme kaydettiler:

  • Yaya trafiği.
  • Harcanan zaman.
  • Harcanan para.

Artık Wi-Fi pazarlama hakkında biraz daha temel bilgi sahibi olduğunuza göre, restoranınız için nasıl çalıştırabileceğinizi kısaca görelim.

Müşteri Listelerinizi (Veritabanınızı) Büyütün.

Wi-Fi restoranına şifreyle giriş yapmak yerine, konuklar e-posta adresleri, telefon numaraları, Facebook veya Messenger profilleri ya da Twitter tanıtıcıları ile giriş yaparlar. Mevcut oturum açma yöntemleri, ne tür iletişim bilgileri toplamak istediğinize bağlıdır.

Bir müşteri başarıyla giriş yaptıktan sonra, ücretsiz Wi-Fi erişimine sahip olur ve restoranınız onlarla iletişim kurma yöntemini elde eder. Wi-Fi pazarlama platformu müşteri veritabanınızı oluştururken, müşterilere sağladıkları iletişim bilgilerini kullanarak mesajlaşmak için kullanabilirsiniz.

Sürecin ana adımlarını şöyle gözünüzde canlandırabilirsiniz. Sonuç Alan Promosyonlar Gönderin.

Wi-Fi pazarlama platformları, restoranların diğer e-posta pazarlama sistemlerinde mümkün olmayan bağlamı yüksek mesajlar göndermesini sağlar. Müşterilerin tekrar tekrar gelmelerini sağlayacak kişiselleştirilmiş e-postaları ve kısa mesajları düzenli gönderebilirsiniz.

En popüler otomatik pazarlama yöntemlerinden bazıları şunlardır:

  • Restorana girerken bir mesaj tetiklemek – iyi niyet ve kişisel ilgi göstermek ve daha fazla mağaza içi alışverişi teşvik etmek için ideal.
  • Restorandan çıkarken bir mesaj tetiklemek – tekrar ziyaretleri ve müşteri sadakatini artırmak için ideal.
  • Kaybetme riskli müşteriler için bir mesajın tetiklenmesi (örneğin 30 gün içinde restorana hiç gelmedi) – müşteriyi elde tutmak için ideal.
  • Sık restoran ziyareti için mesaj tetiklemek (örneğin bir hafta içinde 3 defa gelen müşteriye özel teklif) – daha fazla harcama yaptırmak için ideal.

Bu tür pazarlama kampanyaları, müşterilerin konum verilerini dikkate aldıkları için oldukça etkilidir. Bu, gönderilen mesajı alan kişi ile çok alakalı kılar.

Daha farklı hedefleme için ziyaret sayısı, yaş ve cinsiyet bilgisi, davranışlar gibi diğer özellikler de uygulanabilir. Konuma ve davranışa dayalı mesajlar, sadık müşterilere hitap etmenin ve risk altındaki müşterileri elde tutmayı başarmanın ana yollarından biridir. Hedeflerinize bağlı olarak kullanabilirsiniz.

Kampanyalarınızın Etkinliğini Ölçün.

Bir Wi-Fi pazarlama platformunun en değerli özelliklerinden biri, e-posta ve messenger veya SMS mesajı pazarlama kampanyalarının sonuçlarını izleme yeteneğidir.

Aşağıdaki kampanya bilgileri çevrimiçi bir kontrol panelinden görüntülenebilir:

*Gönderilen e-posta / mesaj miktarı ve açma oranı
*Gönderilen kupon miktarı ve açma oranı
*Kullanılan kupon miktarı (kullanma oranı)

Ek olarak, bir kampanya panosu, kimin kaydolduğunu, ne zaman, nasıl, e-postayı görüp görmediğini, kuponu görüntülediğini ve kullanıp kullanmadığını, ne zaman yaptığını eksiksiz olarak bildirmelidir.

E-posta veya mesaj açma oranları, kupon görünümleri ve kullanımlarıyla ilgili bu değerli bilgiler, geleneksel pazarlama taktikleri kullanan işletmelerin göremediği özel bilgilerdir.

Müşterilerinizi tatmin etmek söz konusu olduğunda, eski geleneksel pazarlama stratejileri ve taktiklerini kullanmayın. Akıllı kampanya öngörüleri sayesinde, işletmeler hangi kampanyaların çalıştığını ve hangilerinin çalışmadığını belirleyebilir.

Çevrimiçi (Online) Varlığınızı Büyütün.

Özel markalı açılış sayfasını kullanarak restoranınız, müşterileri Facebook, Instagram, Twitter sayfalarınıza yönlendirerek sosyal medyada daha fazla takipçi, beğenme veya inceleme kazanabilir.

Oturum açtıktan sonra, sosyal ve çevrimiçi varlığınızı artırmak için restoranınızın sosyal medya sayfalarını tanıtın veya yorum sitelerine (Google, Tripadvisor gibi) yönlendirin. Alternatif olarak, işletmeniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bağlı kullanıcıları websitenize gönderebilirsiniz.

Wi-Fi Pazarlamasına Nasıl Başlamalısınız?

Size uygun profesyonel hizmet sağlayıcıyı bulun. Bu konuda size yardımcı olabilirim. Soru ve yorumlarınızı mesaj ile bana iletebilirsiniz.

Wi-Fi, işletme ve müşteri arasında doğrudan ve marka değerini artıran iletişim kanalı sağlayan çok etkili bir pazarlama stratejisi olabilir. Doğru hizmet sağlayıcıyı bulmak, bir Wi-Fi pazarlama planının yürütülmesini daha da kolaylaştırabilir.

İşletmeniz, analitik veri oluşturmak, iletişim bilgilerini toplamak ve konuklarınıza bağlamsal duyarlı mesajlar iletmek, yeni müşteriler kazanmak, sadık müşteri tabanını korumanıza yardımcı olmak ve aylık Wi-Fi giderinizden en iyi şekilde yararlanmak için Wi-Fi pazarlamasından faydalanabilir.

Ne dersiniz? Bu konu ile ilgili başka neler öğrenmek istersiniz?

Restoranlar ve Cafeler İçin Online Yemek Siparişi ve Teslim Sistemi

Tek Çözümde Müşterilerinize Gel Al, Teslimat, Ön Sipariş ve Masa Rezerve Etmeyi İçeren Online Sipariş Sistemi Sunun

DEMOMUZU GÖRÜN

Restoran Cafe Lokanta Facebook Grubumuza Katılın

Restoran Cafe Lokanta Sektöründe İşletme Sahibi veya Yöneticisi İseniz, Özellikle Yeni Müşteri Edinme ve Var Olan Müşteri Sadakatini Artırma Konularında Yeni Dijital Teknolojileri ve Stratejileri Bu Grupta Öğretiyoruz. Sizi de Bekleriz!

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILIN