Hemen her restoranda WiFi bugünlerde standart olarak bulunuyor. Ancak, her restoran sahibi ve yöneticisi kablosuz internet erişiminin, müşterilerin mümkün olduğu kadar rahat hissetmesini sağlamada ne kadar önemli olduğunun farkında değildir.

Yapılan bir ankete katılanların % 75’i WiFi hizmetinin iyi bir kafenin en önemli ikinci özelliği (kahveden hemen sonra) olduğunu düşünüyor.

İnsanlar bir kafede veya bir restoranda yemek ve içmek dışında ne yaparlar? Arkadaşlarına veya sosyal ağlarına Messenger’da mesaj atmak veya Instagram ve Facebook’ta yemek resimlerini yayınlamak için akıllı telefonlarını kullanırlar.

İstatistikler, insanların en az üçte birini yemek yerken Facebook veya Instagram kullandığını doğrulamaktadır. Bir müşterinin kablosuz ağ kullandığı andan yararlanmak önemlidir ve bu akıllı WiFi ile yapılabilir.

Restoranlarda en sık karşılaştığımız ağ, bizi internete bağlayan bir araçtır. Bir müşteri içeri girer, ücretsiz olan kablosuz interneti (WiFi) kullanır, sonra dışarı çıkar ve böyle olduğunda asla iz bırakmaz. Sosyal WiFi, yani sosyal medya ile WiFi hizmetine giriş yaparak kullanılan kablosuz internet hizmeti sayesinde, bir müşteriyi tanımlamak ve onunla iki yönlü bir iletişim kurmak mümkündür.

Böyle bir yararlı araç nasıl kullanılabilir?

1. Müşterinizi Tanıyın.

Restoranlar farklı sebeplerle müşteriler tarafından ziyaret edilmektedir. Bazıları, iş molası sırasında sadece kısa bir öğle yemeği için, bazıları aile yemeği için veya bir randevu için ziyaret eder, ancak sebepleri ne olursa olsun, çoğu durumda bir WiFi ağına bağlanırlar.

Elde edilen bilgiler ve bunlara dayanarak sosyal WiFi kullanan operasyonlar, kullanıcılarla olan ilişkileri önemli ölçüde iyileştirebilir.

Oturum açmadan önce bile, kullanıcı ağa bağlandığında, Facebook reklamlarını ve Google reklamlarını konuğunuza göstermemizi sağlayan çerezler toplanır.

Müşteri mevcut sosyal medya hizmetleriyle veya bir e-posta adresiyle giriş yaptığında, bu bilgileri kişisel olarak, örneğin e-posta veya Facebook messenger yoluyla iletişim kurmak için kullanabiliriz.

2. Yönlendirmeler Üzerinden Pazarlama Yapın.

Sosyal WiFi, ortalama bir restoranı modern bir buluşma yerine dönüştürür. Sistem sosyal medya ile (Facebook ve Messenger başta olmaz üzere) bağlantılıdır. Müşteriler bunları kullanarak konumlarını haber akışlarında paylaşabilir ve bağlı olduğu arkadaşlarına restoranda olma konusunda bilgi verebilir.

Her müşterinin Facebook’ta en az 200 arkadaşı olduğunu ve mekanınızda Facebook kullanan günde en az 10 kişi olduğunu varsayar isek, bilgiler günde en az 2000 kişiye ulaşır. Çok fazla değil mi?

İstatistiklere göre, insanların % 50’si sosyal medyadaki restoran ve kafeleri öğreniyor, bu yüzden kendilerinin orada bulunmaları önemlidir.

3. Gizli Çevrimiçi Müşteri Kullanın.

Her iyi restoranın iki ana direği iyi yemek ve iyi hizmettir ve her ikisinin de sürekli izlenmesi gerekir. Sosyal WiFi kullanıyorsanız, ağınıza giriş yapan her kişi ayrıldıktan sonra bir e-posta veya Facebook Messenger mesajı alacaktır.

Müşteri ziyaretini 1 ila 5 yıldız arasında bir ölçekte değerlendirebilir ve ek olarak yalnızca yönetim paneline erişimi olan yönetici veya restorasyon sahibi tarafından görülebilecek olan kendi görüşünü yazabilir.

Sosyal WiFi, Google ve Facebook yorumlar dışında TripAdvisor ile de entegre edilmiştir. Bir müşteri ziyaretini 5 olarak değerlendirdiğinde, TripAdvisor hakkındaki görüşünü de bildirmesi önerilir.

Daha düşük oylarda ise, memnuniyetsizliği hakkında onu sorgulayan bir form sunacaktır. Bu şekilde restoran yöneticisi telafi teklif edebilir ve müşteriyi sosyal medyada veya TripAdvisor hakkında olumsuz bir inceleme yayınlamaktan caydırabilir.

Bu tür bir entegrasyon, restoranın insanların fikirlerini etkileyen platformlardaki olumlu puanını ve sıralamasını arttırır ve ayrıca müşterilerin dikkat ettiği personel hataları gibi şeyleri de ortadan kaldırmaya çok yardımcı olur.

4. Etkili WiFi Pazarlamada Düzenli Mesaj Gönderin.

Piyasada onbinlerce restoran var. Bu kalabalıktan nasıl sıyrılabilirsiniz? Müşteri verilerinin toplanmasından sonra sosyal WiFi, elde edilen veriler nedeniyle çok özel bir şekilde hedeflenebilecek olan elektronik posta veya mesaj gönderme şeklinde aktif pazarlama kampanyaları düzenlemeye izin verir.

Sosyal WiFi ayrıca müşterileri gerçek zamanlı olarak özel teklifler hakkında bilgilendirmeyi de mümkün kılar. Oturum açtıktan sonra her kullanıcı, hızlı giriş için basit bir içerik oluşturucuyu kullanarak istediğiniz gibi düzenleyebileceğimiz, Facebook ile tümleşik bir karşılama sayfasını görecektir.

Restorasyon sahibi, sunulacak içeriğe teklifler ve yarışmalar ya da restoranın menüsü hakkında bilgi içeren grafikler ve videolar ekleyebilir.

5. Sadakat İnşa Edin.

2020 yılına kadar kablosuz olarak internete bağlı yaklaşık 24 milyar cihazın olacağı beklenmektedir. Bu nedenle, sadece tanıtım için değil aynı zamanda sadakat oluşturmak için de WiFi’ye odaklanmak önemlidir.

Bir müşteri size görüş bildirirse, onunla iletişime geçebilir, ona bir bonus önerebilir ve size daha fazla bağlı kalmasını sağlayabilirsiniz. Ona özel teklifler göndererek daha sık geri gelmesini sağlayabilirsiniz.

Yeniden pazarlama benzer şekilde çalışır. Eğer biri restoranınıza daha önce gelmişse, hedef kitlenizin bir parçası olacağından %100 kesinlikte emin olduğu anlamına gelir. Bunun anlamı sosyal WiFi, müşterilerinizle aktif, rahatsız edici olmayan, hedefe yönelik bir temas ve düzenli iletişim sağlamanıza olanak tanır. Bu da bu hizmeti hem sizin işletmeniz açısından, hem de hizmetin alıcıları olan konuklarınız için değerli bir varlık haline getirir.

Sorularınız var mı? İlave olarak neler öğrenmek istersiniz? Mesajınızı beklerim!

Restoranlar ve Cafeler İçin Online Yemek Siparişi ve Teslim Sistemi

Tek Çözümde Müşterilerinize Gel Al, Teslimat, Ön Sipariş ve Masa Rezerve Etmeyi İçeren Online Sipariş Sistemi Sunun

Restoran Cafe Lokanta Facebook Grubumuza Katılın

Restoran Cafe Lokanta Sektöründe İşletme Sahibi veya Yöneticisi İseniz, Özellikle Yeni Müşteri Edinme ve Var Olan Müşteri Sadakatini Artırma Konularında Yeni Dijital Teknolojileri ve Stratejileri Bu Grupta Öğretiyoruz. Sizi de Bekleriz!