Restoranda bir yemek veya bir hafta sonu yol gezisi veya uçakla seyahat mi planlıyorsunuz? Çok sayıda QR koduyla dolu (örneğin restoran için QR kodu ile açılan dijital menü veya QR kodu ile okunan bilet) yeni, temassız yeni bir normalle karşılaşmaya hazır olun.

2020 Mart ayından itibaren, büyük ve küçük işletmeler müşterilerine dokunmasız veya temassız bir deneyim sunmanın değişik yollarını arıyorlar. Bizim ve başka ülkelerin yönetimlerinin 2020 yılında özellikle gastronomi, konaklama ve turizm ile ilgili yeni kurallarından biri, mümkün olduğunda işletmelerin temassız seçenekleri müşterilerine sunmalarıdır (örneğin yemek için dijital menü veya temassız menü).

Bu, bir boyutuyla giderek nakitten uzaklaşıldığı ve temassız dışında kredi kartlarının kullanılmadığı ve öncelikle temassız ödemelere odaklandığımız anlamına geliyor. Diğer bir boyutuyla, restoranlarda ve cafelerde, kağıt menülerin yavaş yavaş terk edilmeye başladığının ve online veya dijital menülerin kullanılmaya başladığının işaretidir.

Bu temassız teknolojilerin çoğu, QR kodları (karekod) etrafında oluşturulmuştur. QR kodu, Hızlı Yanıt kodunun İngilizce kısaltmasıdır. Bu kutulu, kare ve nokta dolgulu tasarımlar, 1990’ların ortalarından beri var, ancak yıllar sonra 2020 yılında tekrar büyük bir canlanma yaşıyorlar.

Temel olarak, bir QR kodu veya karekod, süpermarketteki bir barkodla aynı şekilde çalışır. Akıllı telefonunuz siyah karelerin ve noktaların kodunu taradığında, bu bilgiyi, bir restoran menüsünün PDF dosyası gibi veya online dijital menüsü gibi tanınabilir bir şeye yönlendiren bir bağlantıya çevirir.

Peki akıllı telefonunuzla QR kodu nasıl okunur?

iPhone veya iPad’iniz mi var? QR kodlarını taramak çok kolay, çünkü Apple doğrudan kameraya bir QR kod okuyucu yerleştirdi.

Kamera uygulamasını açın, QR kodunun net bir şekilde görülebilmesi için arkaya bakan kamerayı sabit tutun. Deklanşör düğmesine basmayın. Cihazınız kodu tanıyacak ve size istediğiniz işleve gitmek için dokunabileceğiniz bir bildirim gösterecektir.

Çoğu Android telefonda ayrıca kameraya yerleşik bir QR kod okuyucusu bulunur, ancak eğer yoksa ücretsiz Google Lens uygulamasını cihazınıza indirebilirsiniz.

Telefonunuzun Google Lens ayarını hiç etkinleştirmedi iseniz, Google kamera uygulamasını açın, DİĞER sekmesine hızlıca kaydırın, ardından AYARLAR kısmını seçin. GOOGLE LENS ÖNERİLERİ seçeneğini seçin. Şimdi kameranızın vizörünü herhangi bir QR koduna doğrultmanız yeterlidir, örneğin online dijital menü açmak için restoranda bulunan bir karekod gibi. QR koduyla ilişkili bağlantı, ekranın altına yakın bir yerde görünecektir.

Google Lens’in etkinleştirilmesi, artık kameranızı metni çevirmek, önemli noktaları belirlemek, kartvizitleri kişi olarak kaydetmek ve çok daha fazlası gibi bir sürü başka harika şey yapmak için kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Her ne sebeple olursa olsun, telefonunuzun yerleşik QR okuyucusunu nasıl kullanacağınızı çözemezseniz, iOS ve Android için kullanılabilen birçok ücretsiz, kullanımı kolay QR kodu okuyucu uygulaması vardır.

Sizin deneyiminiz nasıl? Uğradığınız bir restoran veya cafe işletmesinde QR menü veya QR kod ile açılan dijital menü (bizim sunduğumuz online sipariş sisteminin parçası gibi) gördünüz mü?

Gıda müşterileri neden gerçek zamanlı sipariş sistemimizi seviyor?

Müşterilerinizi memnun ederseniz siz de işinizde memnun olursunuz. Hem onları, hem de sizi memnun edecek kullanışlı 7/24 çalışan çözüm sunuyoruz.

Restoranlar ve Cafeler İçin Online Yemek Siparişi ve Teslim Sistemi

Tek Çözümde Müşterilerinize Gel Al, Teslimat, Ön Sipariş ve Masa Rezerve Etmeyi İçeren Online Sipariş Sistemi Sunun

Restoran Cafe Lokanta Facebook Grubumuza Katılın

Restoran Cafe Lokanta Sektöründe İşletme Sahibi veya Yöneticisi İseniz, Özellikle Yeni Müşteri Edinme ve Var Olan Müşteri Sadakatini Artırma Konularında Yeni Dijital Teknolojileri ve Stratejileri Bu Grupta Öğretiyoruz. Sizi de Bekleriz!