Kablosuz internet, yani WiFi hizmetinin, günümüzde neredeyse gittiğimiz her yerde olduğunu zaten biliyoruz, ancak sorunuz şu: Bunu siz de işletmenizde ziyaretçilerinize sunmalı mısınız?

İşletmenizin ziyaretçi ve müşterilerine WiFi sunmasının birçok yararı vardır. Yatırım tek yönlü gibi görünse de, yani sadece siz masraflarını çekiyor olduğunuzu düşünseniz de, mekanlarında ücretsiz WiFi eklenmesi sayesinde işletmeler kazanç sağlarlar. WiFi hizmeti sunmanın işinizi önemli ölçüde nasıl iyileştirebileceğinden henüz emin değilseniz, bu yararlar listesi size temel yanıtlar sağlayacaktır.

Ücretsiz WiFi artık sadece kafeler veya kütüphanelerde sunulan bir hizmet değildir. Bugün, lüks restoranlardan fast-food zincirlerine kadar her çeşit restoran ve müşterilerinin bekleme zamanı olan diğer sektörlerdeki birçok işletme (oteller, müzeler, hastaneler vb), müşterilerine ücretsiz Wi-Fi sağlamaya başladı.

Bill Gates’in dediği gibi her geçen gün internet, yarının küresel köyünün ana meydanı haline geliyor. Bu eğilimin mantığını sorguluyor olabilirsiniz. Sonuçta, internet hizmeti bu kurumların bazılarını ziyaret eden müşteriler için ücretsiz olabilir, ancak bu işletmeler gün sonunda bu maliyetleri kendileri karşılamaktadırlar (kurulum, işletme, bakım onarım).

Müşterilerinize ücretsiz kablosuz internet sunmayı hangi nedenlerden dolayı düşünebilirsiniz? Daha önce bu kavramı bir bütün olarak reddetmeyi seçmiş olan işletme sahiplerinden biriyseniz, derin bir nefes almanız ve konuyu tekrar gözden geçirmeniz yerinde olacaktır, çünkü işletmenizde (mekan, ofis, muayenehane vb) ücretsiz WiFi sunmak, alabileceğiniz en iyi iş kararlarından biri olabilir.

Ziyaretçilerinizin İşyerinizde Geçirdiği Zamanı Artırın

Günümüz dijital çağında, tüketicilerin WiFi kullanımı ve talebi sürekli artmaktadır. Bu, işyerinizi ziyaret eden tüketiciler için de geçerlidir.

Ödeme yapan tüketicilere ücretsiz WiFi sağlamak, işletmenizde daha fazla zaman geçirecekleri ve daha fazla para harcamaya meyilli oldukları anlamına gelir.

İşyerinizde geçirilen zamanın artması satışlarınızın artmasına katkıda bulunacak ana faktörlerden biridir.

Tüketicilerin üçte biri ücretsiz Wi-Fi mevcut olsaydı daha uzun süre mekanda kalacaklarını söylüyorlar. (WiFi Alliance araştırması)

İşletmeler, ücretsiz WiFi uygulamasının ardından satışlarda % 72’lik bir başarı oranı görüyorlar. (IGR araştırması)

Pazarda Rekabetçi Kalmalısınız

İşiniz WiFi sunma hizmetinde değilse pazarda dezavantajlı demektir. İnsanlar bunu bekliyor ve tüketici beklentilerine ayak uydurmak önemlidir.

Bu, ücretsiz WiFi uygulaması da dahil olmak üzere, işletmenizin konuyla alakalı ve diğerleriyle rekabet halinde kalmasını sağlamak anlamına gelir.

Tüketicilerin %60’ı WiFi olmadan bir günden fazla zaman geçirmek istemez (Iconic Displays araştırması). Dahası, bu araştırmaya katılanların %75’i WiFi olmayanbir haftanın onları kahve olmadan geçirilen bir haftadan daha huysuz bırakacağını söyledi.

İşletmenizin ücretsiz WiFi sağlaması durumunda sahip olacağınız tüm mutlu müşterileri düşünün.

Ücretsiz Wi-Fi erişimi olmadığı için 10 kişiden 1’i bir mekandan ayrıldığını itiraf etti (Telecom Paper araştırması).

Her 4 tüketiciden biri, telefonlarındaki mobil veri kullanımını yüksek faturalar nedeni ile azaltmak için mümkün olduğunda kitleye açık Wi-Fi ağlarını aradığını kabul ediyor (Kaynak: Wi-Fi Alliance).

Unutmayın, insanlar işyerinizi terk ediyor veya uğramıyorsa, ihtiyaçlarını karşılamak için sizin sektörünüzdeki rakiplerinize gidiyorlar.

Katma Değer İle Müşteri Tabanınızı Büyütün.

İşletmenizde ücretsiz WiFi sunmanın bir diğer avantajı da katma değerdir. Bunun illa ki parasal bir değeri olmayabilir, ancak müşteri ilişkilerini ve müşteri memnuniyetini arttırır.

Ücretsiz WiFi gibi ufak tefek hediyeler, her şeyden önce onların ihtiyaçları ile ilgilendiğinizi gösterir. Bu da kendilerini memnun hissetmelerini sağlar, bu da tekrar eden tüketici olma olasılığını arttırır. Küçük adımlar büyük kazanımlara yol açar!

Tüketicilerin %48’i, ücretsiz Wi-Fi erişimine izin veren bir mekanda veya mağazada alışveriş yapma olasılıklarının daha yüksek olduğunu söylüyor. (WiFi Alliance araştırması)

Wi-Fi ile en az ilgili alışveriş yapan insanlar bile, WiFi ile kendilerine katma değer yaratıldığında olumlu etkileniyorlar.

Sosyal Medya Varlıklarınızı Büyütün

Sosyal medya varlıklarınızı (özellikle Facebook ve Instagram) daha fazla takipçi ve katılımlarını sağlayarak büyütebilirsiniz.

Sosyal ağ kullanıcılarının üçte ikisi, bir marka ile kişiselleştirilmiş bir deneyim karşılığında kablosuz internete giriş yapmak için sosyal profillerini (örneğin Facebook) kullanacaklarını belirtiyor. (CMO Council araştırması)

İletişim Kanalı Olarak Kullanın

Ziyaretçileriniz ve müşterilerinizle iletişim kurmanızın dijital yollarından biridir.

İnsanların % 75’i, bir işletmenin mekan içi Wi-Fi kullanırken promosyonlarını içeren bir mesaj veya e-posta göndermesinden memnun oluyorlar. (OnDeviceResearch araştırması)

Değeri Yüksek Ziyaretçi Verisi Toplayın

Ücretsiz WiFi hizmeti sağlayarak, müşterilerinizden e-posta veya Facebook messenger adresleri de dahil olmak üzere (elbette yasalara uygun olarak) veri toplayabileceğinizi anlamalısınız.

Bu, müşterilerinizi izlemek, işletmenizi ne sıklıkta ziyaret ettiklerini ve ne kadar süre kalacaklarını belirlemek için kullanabileceğiniz değeri yüksek verilerdir.

WiFi Hizmetinizi Pazarlama İçin Kullanın

En önemli nokta, ücretsiz WiFi sunan işletmelerin pazarlama fırsatlarına sahip olmasıdır. Daha fazla yeni müşteri edinmek ve mevcut müşterileri elde tutmak için WiFi’yi stratejik bir araç olarak kullanabilirsiniz.

Müşterilerinizi daha iyi tanımak için bir dijital araca sahip olursunuz.

Her zaman profesyonel bir hizmet şirketi ile çalışabilir ve müşterilerinizin WiFi sisteminize her bağlandıklarında giriş yapabilmeleri için özel bir açılış sayfası hazırlayabilirsiniz.

WiFi sisteminize ücretsiz giriş vermek yerine, ziyaretçilerin sosyal medya hesaplarını kullanarak giriş yapmalarını isteyin. Bu, e-posta veya Messenger adresleri gibi değerli verilere erişmenizi sağlar.

İndirimler, promosyonlar göndermek veya müşterilerinizle gerçek zamanlı olarak etkileşimde bulunmak için bu bilgileri istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Ücretsiz Wi-Fi sağlayarak, bağlı tüm müşterileri özel indirim ve tekliflerinizden haberdar edebilir, promosyonlar, kuponlar ve işinizin ilgi alanlarına uygun olabilecek herhangi bir yönünden haberdar edebilirsiniz. Ayrıca işletmenizi çevrelerine tavsiye etmelerini sağlayabilirsiniz.

Fark ettiniz mi? Ücretsiz WiFi hizmetinden yalnızca müşteriniz değil, siz ve işletmeniz de yararlanabilirsiniz. Yani masraf kalemi olarak gördüğünüz bu hizmet, gelir elde ettiğiniz bir hizmete dönüşebilir ve işiniz için çok iyi sonuçlar almanızı sağlayabilir.

Şimdi söz sizde. Sorularınız var mı? İşletmenizde ücretsiz WiFi sunuyor musunuz? Faydalarını görüyor musunuz? Bu konu hakkında başka neler öğrenmek istersiniz?

Restoranlar ve Cafeler İçin Online Yemek Siparişi ve Teslim Sistemi

Tek Çözümde Müşterilerinize Gel Al, Teslimat, Ön Sipariş ve Masa Rezerve Etmeyi İçeren Online Sipariş Sistemi Sunun

DEMOMUZU GÖRÜN

Restoran Cafe Lokanta Facebook Grubumuza Katılın

Restoran Cafe Lokanta Sektöründe İşletme Sahibi veya Yöneticisi İseniz, Özellikle Yeni Müşteri Edinme ve Var Olan Müşteri Sadakatini Artırma Konularında Yeni Dijital Teknolojileri ve Stratejileri Bu Grupta Öğretiyoruz. Sizi de Bekleriz!

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILIN