Yapılan araştırmalar ve gözlemler hem yurt dışında hem de ülkemizde online siparişlerin restoran cafe lokanta türü işletmeler için her sene arttığını gösteriyor.

Geleneksel işletme içinde (tesiste) yemek yemenin yerini almayacak olsa da online yemek siparişi herhangi bir işletme için küçümsenemeyecek kadar büyük ve bundan yararlanmamak potansiyel gelir kaybı ve rekabet dezavantajı anlamına geliyor.

Dolayısı ile online sipariş, restoran endüstrisi için olmazsa olmaz haline geldi ve ilerlemeye devam ediyor. Restoran Ödül web sitemizdeki içeriğimizde, günümüzün rekabetçi restoran işinde online yemek siparişi işinin faydasını ve önemini dile getiriyoruz.

Online sipariş, gıda işini özellikle salgın virüs döneminde neredeyse bir fırtına ile sürükledi ve günümüzde hem telefon hem de online sipariş veren müşteriler bir harman olmakla birlikte, gelecekte telefonla sipariş vermeyi açıkça geçersiz kılacak veya düşük düzeylere indirecektir.

Bu yazıda, online sipariş dünyasının bir gıda işletmesi (restoran, cafe, lokanta ve benzerleri) üzerindeki 25 temel etkisine bakacağız.

Online Yemek Sipariş Sistemi Müşteri Deneyimi

Müşteri Deneyimi – Online Yemek Siparişi

 1. Müşterileriniz hizmetinizden hoşlanırsa geri gelecekleri ve sizi kendi dünyalarına (tanıdıklar ve çevreleri) tavsiye edecekleri bir gerçektir. En iyi reklam yapanlarınız (marka savunucularınız) olacaklardır. Bu nedenle, geri gelmelerini sağlayacak bir hizmete adanmış olmanız gerekir.
 2. Sipariş verme işlemi kendilerine kolay hale getirilerek yapılabilir. Sonunda, bu “kolaylık” restoranınız için büyük kazançlar sağlayacaktır. İnsanların, özellikle genç neslin, yemeklerini telefonla sipariş etmekten hoşlanmadıkları kesin. Herkes siparişini telaşsız ve şüpheye yer bırakmayacak şekilde bir an önce vermek istiyor.
 3. İnsanlar, sipariş kataloğuna veya broşüre bakarak ve o sırada yaptıkları işi duraklatarak telefonla sipariş verirken 5-6 dakika harcamak istemezler.
 4. Online sipariş vermenin kesinlikle yapacağı bir şey, sipariş sürecini müşterileriniz için daha kolay / uygun hale getirerek daha iyi bir hizmet sunmak söz konusu olduğunda “oyununuzu geliştirmektir”.
 5. Müşterileriniz online sipariş sisteminizi kullanmak için akıllı telefonlarını ellerine aldıklarında, bunu kendi rahatlıkları içinde (nerede ne şekilde olurlarsa olsun) yapacaklardır.
 6. Unutmayın, müşterileriniz bu sefer online menünüze daha dikkatli bakacaklar ve menüden açıklamaları okuduktan ve resimleri gördükten sonra öğeleri (ürünleri) seçecekler. Müşterileriniz ekrana birkaç kez tıklayarak en sevdikleri yemeği sipariş edebilir ve bunu evlerinin veya ofislerinin rahatlığında yaparlar.
 7. Yoğun saatlerde, internetten sipariş verebilir ve yemeklerini restorandan belirli bir saatte alabilirler. Bu sayede uzun kuyruklarda beklemezler, zaman kaybetmezler.
 8. Online siparişi kullanarak, müşterilerinize yalnızca yiyecekleri anında teslim etmekle kalmaz, aynı zamanda işletmeniz için değer katan paha biçilmez bir bağlantı kurarsınız.
Online Yemek Sipariş Sistemi İnternet Varlığı

İnternet (Web) Varlığı – Online Yemek Siparişi

 1. Bu zamanlarda bir restoranı yönetmek, stratejik bir online (çevrimiçi) temsile (sunuma) sahip olmanız gerektiği anlamına gelir.
 2. İşletmenizin çeşitli arama motorlarında ve sosyal medya platformlarında yetkin bir var olmayı (mevcudiyeti) sürdürmesi gerekir.
 3. Restoranınız için online bir sipariş sisteminiz olduğunda, web sitenizden / Facebook- Instagram sayfanızdan / mobil uygulamanızdan doğrudan mutfağa sipariş alabileceğiniz için web varlığınızı güçlendirirsiniz. Bir web sitesinin (tabii ki müşterilerinize değer sağlayan) ve özel bir SEO stratejisinin yardımıyla, restoranınız “web konumunda” ciddi bir görünürlük artışı elde edebilir.
Online Yemek Sipariş Sistemi Üretkenlik

Üretkenlik – Online Yemek Siparişi

 1. Telefonla sipariş alarak zaman kaybetmek yerine online olarak sipariş alınabilmekte ve müşterilerden direk alınan siparişler benzersiz doğruluğa sahiptir.
 2. Online sipariş yazılımı müşterilerden siparişleri alacak ve doğrudan mutfak personeline iletecektir.
 3. Bu tek özellik, çalışan verimliliğinizi büyük ölçüde artıracak ve restorandaki müşteriler için üstün bir işletme içi deneyim oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Personeliniz telefonla sipariş almakla meşgul olmadığı için bu mümkündür. Çalışanlarınız misafirlerle özenle ilgilenerek bu zamanı çok daha iyi kullanabilirler.
 4. Ve yoğun saatlerde / öğle yemeği vakti sırasında, tezgâhta siparişleri almaya kendini adamış bir personel yerleştirmek zorunda değilsiniz. Online siparişi kullanarak tezgahtaki kuyrukları kolayca kısaltabilirsiniz.
 5. Müşterileriniz tarafından üretilen verileri kullanarak maksimum değeri elde edeceksiniz. Birçok online yemek sipariş portalı (toplayıcı- 3. taraf yemek platformu) bu önemli verileri sizinle paylaşmaz. Bu veriler, üstün bir pazarlama planı geliştirmek için içgörüler sağlayacaktır.
 6. İyi bir online sipariş sistemi, bu verileri izlemenize ve daha iyi satmanız için yönlendirmenize yardımcı olacak yerleşik bir analitik platformuna sahip olacaktır.

Satışlar – Online Yemek Siparişi

 1. Müşteriler online sipariş verdiğinde, daha az dikkat dağıtıcı olur. Siparişi almak için bekleyen kimse olmadığı için ürünlere hızlıca karar vermeleri gerekmiyor.
 2. Genellikle sipariş verme konusunda herhangi bir baskı yoktur, bu nedenle müşterileriniz menüde daha çok vakit geçirirler. Ve bu, işiniz için iyidir.
 3. Çapraz satış ürünleri için online sipariş platformları biçilmiş kaftandır. Menüde daha fazla zaman geçirdikçe, işletmede sipariş etmeyecekleri mezeler veya diğer ekler sipariş edebiliyorlar. Menüdeki eklenti öğeler, online olarak daha iyi satışlar sağlar.
 4. Müşteriler açıklamaları dikkatlice okur. Düzgün yapılırsa, uygun şekilde kullanılmış fotoğrafların bulunduğu online dijital menünüz daha büyük siparişler getirebilir. İşletmede satılmayan ürünlerin, online menüde satılan bir ürünle eşleştirildiğinde daha iyi satmasına şaşıracaksınız.
Online Yemek Sipariş Sistemi Sonuç

Tasarruf – Online Yemek Siparişi

 1. Online sipariş sisteminiz gelir / kar marjlarınızı da korur / geliştirir. Restoranınızın siparişleri üçüncü taraf komisyona dayalı bir yemek platformdan geçmediğinden, işletme marjlarınızda pozitif bir değişiklik fark edeceksiniz.
 2. Diğer mevcut yemek sipariş platform / pazar yeri seçenekleri benzer şekilde çalışmaz. Hizmetlerinden yararlanmak için, işlemeyi geciktiren ve ayrıca işlenen her sipariş için bir komisyon alan yemek portallarını (pazar yerlerini) kullanmanız gerekir.
 3. Kendi online sipariş sisteminize sahip olmak size rekabet avantajı sağlayacaktır.
 4. Online sipariş sistemi ile kullanacağınız teknolojiyi düşünün, büyük bir restoran zincirinin kendisi için kullandığı teknolojiye benzer olacaktır. Ve bunu cüzdanınızda büyük bir maliyet deliği açmadan başarırsınız.
Online Yemek Sipariş Sisteminin Restoranlar Üzerindeki Etkilerini Bilin

Sonuç – Online Yemek Siparişi

İşletmenizde sahip olacağınız online sipariş sistemi ile “sipariş verme ve alma” sürecini çok daha kolay hale getirerek müşteri deneyiminizi zenginleştireceksiniz. Müşterinizin zamanına değer verdiğinizi gösterecektir.

Online sipariş, web varlığınıza “seviye atlatmayı” garanti eder. Ve iyi bir internet varlığı, arama motoru sıralamasında öne çıkmanızı ve size daha fazla müşteri getirmenizi sağlayacaktır.

Online sipariş, verimsiz sipariş alma sürecini ortadan kaldırarak verimliliğinizi artıracaktır. Uyarlanabilir bir pazarlama kampanyası planlamanıza ve uygulamanıza yardımcı olacaktır.

Restoranınız için en son online sipariş teknolojisini kullanmak, teknoloji konusunda bilgili ve “online dünyaya” inanan büyük bir müşteri tabanına erişmenize de yardımcı olacaktır.

Butik İnternet Limited Şirketi’mizin size sunduğu Restoran Ödül online yemek sipariş sistemi hakkında daha fazla bilgi edinmek için, bugün canlı bir demo rezervasyon talebinde bulunun, işinize nasıl katkı yapabileceğimizi konuşalım!

Gıda müşterileri neden gerçek zamanlı sipariş sistemimizi seviyor?

Müşterilerinizi memnun ederseniz siz de işinizde memnun olursunuz. Hem onları, hem de sizi memnun edecek kullanışlı 7/24 çalışan çözüm sunuyoruz.

Restoranlar ve Cafeler İçin Online Yemek Siparişi ve Teslim Sistemi

Tek Çözümde Müşterilerinize Gel Al, Teslimat, Ön Sipariş ve Masa Rezerve Etmeyi İçeren Online Sipariş Sistemi Sunun

DEMOMUZU GÖRÜN

Restoran Cafe Lokanta Facebook Grubumuza Katılın

Restoran Cafe Lokanta Sektöründe İşletme Sahibi veya Yöneticisi İseniz, Özellikle Yeni Müşteri Edinme ve Var Olan Müşteri Sadakatini Artırma Konularında Yeni Dijital Teknolojileri ve Stratejileri Bu Grupta Öğretiyoruz. Sizi de Bekleriz!

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILIN