Yeni dünyanın yeni kuralı basittir- Müşterileriniz size gelemezse onlara gidin! Ama nasıl?

Bilmek için bu yazımızı okuyun.

Ocak 2021 itibarı ile Türkiye’de kayıtlı yaklaşık 2 milyon 400 bin korona virüs vakası var ve restoran tip işletmelerin kapalı tutulması süreci devam ediyor, ne zaman açılacakları konusunda net bir tarih henüz yok. Birçok restoranın paket servis ve gel al hizmeti dışında hizmet veremez durumda olmaları dışında, kapanan birçok işletme var (tahmini yüzde 50 ve üzeri).

Öte yandan müşteriler, en sevdikleri restoranda oturarak yemek yeme için evlerinden çıkmaya hala isteksizler. Bu nedenle, müşterilere “dışarıda yemek yeme” deneyimi sunmaya devam etmek için ayakta kalmak isteyen restoranların tesis dışı (mekân dışı) iş modelini benimsemeleri ister istemez zorunlu hale geliyor.

Tesis Dışı Yemek Deneyimi- Sadece Bir Eklenti Değil!

Tesis Dışı Yemek Deneyimi- Sadece Bir Eklenti Değil!

Bir zamanlar artan satışlar için bir eklenti olarak lanse edilen işletme dışı sipariş, 202 yılında virüs salgını ortaya çıktığından beri restoranlar için hayatta kalmanın şartı haline geldi.

Paket servis, gel al, işletme yakınında teslim alma, temassız teslimat gibi iş modelleri, müşteriler kişisel güvenlik ve sağlık bölgelerinden çıkma konusunda tereddüt ettikçe büyüyor.

Bugünün senaryosu göz önüne alındığında, işletme dışı yemek yeme alanında ilgi çekici bir büyüme görülüyor (yıllık yüzde 15% ve üzeri) ve bu trend görünür gelecekte devam edecek, azalacağını gösteren güçlü işaretler yok.

Ancak, işletme (tesis) dışı yemek sunmaya dönme fikri, restoran tutkunlarını başta biraz korkutabilir. Sadece salgının etkileriyle mücadele etme zorunluluğundan doğan bir şey değil aslında.

Restoran dışında yemek yeme, on yıldan fazla bir süredir etrafta. Sadece sektör insanlarının bir kısmı tarafından iyi bir şekilde benimsenmedi. İşletme dışı yemek sunma yetenekleri artık restoranları müşterilerin değişen ihtiyaçlarıyla uyumlu tutmak için her zamankinden daha önemlidir.

İşletme dışı yemek yeme deneyimi sunma konusunda yeniyseniz, muhtemelen nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuzdur. Tesis dışı yemek sunmanın en büyük avantajı, başlamak için gerçekten çok büyük bir yatırıma ihtiyaç duymamanızdır. Basitçe küçük başlayabilir ve zamanla inşa edebilirsiniz.

Bu mini kılavuz, işletmeniz dışında yemek sunmaya başlamanıza ve önemli kararlar vermeniz için bazı noktalarda size yardımcı olacaktır.

İşletme dışı yemek sunma sistemi şu şekilde bölümlere ayrılabilir:

Restoran online yemek sipariş sistemi, müşterilerin yemeklerini doğrudan restoranın web sitesinden (veya sosyal medya hesaplarından) online olarak satın almalarının bir yoludur. Siparişlerini istedikleri yere teslim etmeyi veya gel al hizmeti şeklinde işletmeden almayı seçebilirler.

Hatta bazı restoranlar, müşterilerini online sipariş sürecini kolaylaştırmak için üçüncü taraf teslimat işletmeleriyle iş birliği yapmayı seçiyor. Ancak bu tür işletmeler, çok ince marjlarla çalışan restoranlar için uygun olmayabilecek sipariş başına ağır bir komisyon veya yüksek ücretler alabiliyorlar.

Kendi işletmenize ait online sipariş sistemi avantajları hakkında bu yazımızda detaylı bilgi edinin.

Mobil sipariş alma, müşterilerin bekleme sıralarını atlayıp yemek teslimatı hizmeti almaları için kolay ve hızlı bir yoldur. Mobil sipariş, ayrıca ileri tarihli sipariş vermelerine de olanak tanır.

Akıllı telefonlar insanların yaşam tarzını değiştiriyor. Eskiden telefon görüşmeleri yapmak için kullanılan cihazlar iken, artık günlük hayatta neredeyse hemen her şey için kullanılır hale geldiler. Akıllı telefonlar, tüketicilere istediklerini yalnızca birkaç tıklamayla elde etme gücü verdi. Akıllı telefonlar, dijital dönüşümle birlikte son on yılda neredeyse her sektörde devrim yarattı ve restoran endüstrisi de bundan farklı bir sektör değil.

Paket servis hizmeti, yemeklerin müşteri adresine (ev, ofis ve benzeri) restoran teslimat görevlisi veya 3. taraf hizmet veren işletme tarafından götürülmesidir.

Gel al hizmeti, adından da anlaşılacağı gibi, restorandaki kasadan / özel tezgâhtan müşteri tarafından alınan ve dışarı götürülen yiyeceklerdir.

Kaldırım kenarı teslim alma, virüs salgını sırasında daha popüler bir seçenek haline geldi. Yemek siparişi müşteriler tarafından telefonla veya restoranın kendi web sitesinden veriliyor ve ardından anlaşılan zamanda müşteri tarafından arabasının içinde güvenli bir şekilde restoran görevlisinden alınıyor.

Korona virüs tehdidi sırasında bir başka popüler seçenek olan temassız teslimat, yiyeceği müşteri ile temas kurmadan seçilen adrese teslim ederek çalışır. Çoğu zaman temassız paket servisler için önceden ödeme alınır.

Restoran Dışı Yemek Siparişi Kanalı Nasıl Kurulur

Restoran Dışı Yemek Siparişi Kanalı Nasıl Kurulur

İşletme dışı iş modeli, normal işletme içi yemek deneyiminizden farklıdır. İhtiyacınız olan tek şey küçük bir mutfak, eğitimli personel, birkaç teslimat şoförü (kendi kendine teslim etmeyi seçerseniz) ve mükemmel paketleme malzemesidir.

Mecbur kalırsanız, minimumlar ile başlayabilirsiniz.

Öte yandan, online sipariş almaya ve yalnızca işletmede yemek yeme modelinden paket servis yapmaya dönmeyi düşünüyorsanız, işletmenizdeki mevcut kurulumla işlemlere devam edebilirsiniz. Her iki durumda da Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen tüm gerekli önlemleri almanız gerekir.

Bir online sipariş sistemine ve yoksa kendi web sitenize yatırım yapın. Bazı restoran online sipariş sistem sunan teknoloji işletmeleri paketlenmiş bir teklif sunabilir (web sitesi + online sipariş sistemi + gelişmiş eklentiler / özellikler).

İşletme dışı yemek sipariş sunmanın ilk adımı, online sipariş, sistem içinde kurulmuş dijital pazarlama, dinamik menü, ödül sistemi, ileri tarihli sipariş, ön sipariş, temassız sipariş ve müşteri analitiği gibi temel işlevlere sahip kullanıcı dostu bir web sitesine sahip olmaktır.

İlerleyen zamanlarda, gelişmiş dijital pazarlama yaparsanız ve bütçeniz izin veriyorsa ayrıca online sipariş sistemine bütünleşik bir mobil uygulamaya yatırım yapın.

Çalışanlarınızı online müşterilerinizden gelecek dijital siparişleri yürütmek ve yerine getirmek için eğitin. Tüm süreçler için bir standart çalışma prosedürü (SÇP) hazırlayın ve her süreç için adanmış personele sahip olun.

Sosyal medyada güçlü bir varlık oluşturun. Marka bilinirliği oluşturmak ve hedef kitlenize ulaşmak istiyorsanız tercih edilen platformlardan biri İnstagram olmalıdır. Ancak sosyal medya aracılığıyla sipariş almaya çalışıyorsanız, Facebook’a biraz zaman ayırmak uzun vadede büyük fayda sağlayacaktır.

Her iki platform için de farklı bir içerik stratejisine sahip olun. Verimli bir online sipariş sistemi, siparişleri doğrudan restoranınızın Facebook Sayfasından almak için, size yararlanabileceğiniz bir özellik olarak sosyal medya sipariş eklentisi sunmalıdır.

Ayrıca yerel aranma ve keşiflerde son derece etkili Google Benim İşletmem ile bütünleşebilir bir sistem olmalıdır.

Restoran Ödül - Online Yemek Sipariş Sistemi

Kendi kendine teslimat ve üçüncü tarafa devredilmiş teslimat arasında karar verin. Yani yemek teslimatlarını işletme olarak siz mi yapacaksınız, yoksa dışardan bir işletmenin yapmasını mı isteyeceksiniz, seçiminizi yapın.

Bu önemlidir ve sonunda gelirinizi / kârlılığınızı etkileyecektir. Bir karar vermeden önce, işletmeniz için hangi teslimat türünün en uygun olduğunu belirlemek için tüm seçeneklerinizi tarttığınızdan emin olun. Her iki modelin de kendi artıları ve eksileri vardır.

İşletme dışı sipariş için menünüzü eniyileyin (optimize edin). Kendin yap yemek setleri ve aile yemekleri, paket servis menülerinde genelde en iyisi performansı sağlıyor.

Buradaki fikir, paylaşması kolay ve iyi seyahat edebilecek yemek öğelerine sahip olmaktır. Bu günlerde daha sağlıklı ürünler bilinçli tüketicilerin gündeminde. Müşteriler, daha önceden alışık oldukları yemeklerin benzerleri için teslimat kolaylığının yanı sıra sağlıklı alternatifler arıyor.

Benzersiz konuk deneyimleri yaratın. Aylar süren kendi kendine izolasyon ve sosyal mesafeden sonra, müşteriler yiyecek teslimatlarında biraz daha fazla heyecan bekliyorlar.

Beklenmedik bir sürpriz mi? İç açıcı bir kişisel not mu? Evet lütfen! Her siparişte ödülleri ikiye katlayın veya işletme içi yemek deneyimini benzetmek için kişiselleştirilmiş müzik çalma listesi (örneğin Spotify) gönderin.

Müşteri deneyimini iyileştirme konusunda daha fazla fikir mi istiyorsunuz? Sitemizdeki diğer yazılarımızı okuyun.

Virüs salgını zamanında, online sipariş gibi dijital kanallar, restoranların ayakta kalmasının ve gelir elde etmesinin neredeyse tek yoludur. İşletmenizi online hale getirmeye karar verdiğinizde, ikinci gelir kaynağı elde etmek için yiyecek içecek hizmetleri (catering hizmetleri) kurmaya dönük adımlar atabilirsiniz.

Online yemek siparişi ile ilgili harika olan şey, bundan sonra büyüyebilmeniz ve işinizi genişletmek için her zaman bol miktarda restoran teknolojisine sahip olacak olmanızdır.

Değişim bizimle başlar

Değişim Bizimle Başlar!

Mevcut koşullar göz önüne alındığında, Butik İnternet Limited Şirketimiz, restoranların işlerini online hale getirmelerine yardımcı olmak için bir değişiklik girişimi başlattı.

Eğer kendi işletmenizde online yemek sipariş sistemi kurmak isterseniz, size sunduğumuz Restoran Ödül | Online Sipariş Sistemi hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mini demo sayfamızı ve sık sorulan sorular sayfamızı da incelemeyi unutmayın lütfen.

Restoran Ödül ile işletme dışı yemek sunma sürecinize başlayın!

Gıda müşterileri neden gerçek zamanlı sipariş sistemimizi seviyor?

Müşterilerinizi memnun ederseniz siz de işinizde memnun olursunuz. Hem onları, hem de sizi memnun edecek kullanışlı 7/24 çalışan çözüm sunuyoruz.

Restoranlar ve Cafeler İçin Online Yemek Siparişi ve Teslim Sistemi

Tek Çözümde Müşterilerinize Gel Al, Teslimat, Ön Sipariş ve Masa Rezerve Etmeyi İçeren Online Sipariş Sistemi Sunun

Restoran Cafe Lokanta Facebook Grubumuza Katılın

Restoran Cafe Lokanta Sektöründe İşletme Sahibi veya Yöneticisi İseniz, Özellikle Yeni Müşteri Edinme ve Var Olan Müşteri Sadakatini Artırma Konularında Yeni Dijital Teknolojileri ve Stratejileri Bu Grupta Öğretiyoruz. Sizi de Bekleriz!