Yeni bir yılın içindeyiz ve yeni umutlarla birlikte işinizi pazarlamak ve büyütmek için yeni fırsatlar geliyor. Başlamak veya geliştirmek istediğiniz pazarlama stratejisi ne olursa olsun, müşterinin etkileşimini teşvik eden pazarlama çabaları oluşturmayı unutmayın.

Çok e-posta gönderme amaçlı e-posta pazarlaması ve hedefli sosyal medya reklamları gibi araçlar, potansiyel müşterilerin websitenizi veya fiziksel konumunuzu ziyaret etme kararlarını etkilemek için harikadır, peki bir başka soru şudur: Mekanınızı zaten ziyaret edenleri veya etmiş olanları ne yapalım?

Zaten fiziksel alanınızda veya yakınında bulunanlar için kişiselleştirilmiş bir müşteri deneyimini nasıl yaratırsınız? Cevap: Yakınlık tabanlı pazarlamadır.

Yakınlık Tabanlı Pazarlama Nedir?

Yakınlık pazarlaması, belirli bir fiziksel alana ayarlanmış dijital pazarlamadır. Yenilikçi ve yeni teknolojileri kullanan bir stratejidir. Yakınlık pazarlaması size belirli bir alanın sınırlarına giren misafirlerle iletişim kurma ve etkileşime geçme imkanı sunar.

Bu stratejiyle, konuklarınızın akıllı telefonlarına veya mevcut diğer akıllı cihazlarına gönderilen kişiselleştirilmiş ve iyi zamanlanmış dijital mesajlar oluşturabilirsiniz.

Bir yakınlık tabanlı pazarlama kampanyası, kısa mesajlaşma (SMS) , e-posta, Facebook gibi sosyal medya reklamı üzerinden bir mesaj, Facebook Messenger mesajı veya hatta indirilebilir bir uygulama olarak sunulabilir.

Akıllı İpucu: Konukların, pazarlama kampanyalarınızı alabilmeleri için telefon numaralarını veya e-posta adreslerini veya Facebook messenger adreslerini kolayca girmelerini sağlayan bir yakınlık tabanlı pazarlama yazılımı kullanmak durumundasınız. Konukların iletişim bilgilerini sizinle paylaşmaları için basit bir yol sağlayamazsanız, yakınlık tabanlı pazarlamayı yürütmek oldukça verimsiz olacaktır.

Yakınlık Tabanlı Pazarlama Nasıl Çalışır?

Bir işaretleme aracı (işaretçi) olarak hareket eden donanım kullanılarak bir yakınlık pazarlama sınırı oluşturulur. Bu işaretçi gibi hareket edebilen donanımın türü şunlar olabilir:

  • Bluetooth özellikli donanım
  • Yakın Alan İletişimi (NFC) sistemleri
  • Radyo Frekansı Tanımlama (RFIC) sistemleri
  • WiFi tabanlı donanım

Bir misafirin cihazı aktif bir kampanyanın fiziksel sınırı ile temas ettiğinde, o kampanyadan gelen dijital içerik ziyaretçinin cihazına gönderilecektir.

Yakınlık tabanlı pazarlamanız için donanımı seçmenin en iyi yolu, konuklarınızla iletişim kurmak için zaten kullandığınız donanıma bakmaktır.

Gittikçe daha fazla sayıda işletme ücretsiz konuk WiFi sunmanın önemini anladığından dolayı, yakınlık tabanlı pazarlamanız için işaretleme aracı olarak WiFi ile ilerlemek kötü bir fikir olmaz.

Akıllı İpucu: Bir pazarlama kampanyasını WiFi sinyaliniz üzerinden yürütmek, yalnızca WiFi sinyalinin kendisi kadar etkilidir. WiFi ortamınızın nasıl kurulacağını öğrenerek WiFi erişiminizin bulunduğunuz yerin her yerini kapladığından ve yeterince iyi kullanıcı deneyimi sunacak hıza sahip olduğundan emin olun.

Neden Yakınlık Tabanlı Pazarlamayı Kullanmalısınız?

İşletmenizin fiziki yerini ziyaret eden veya yakınında bulunan misafirlerle etkileşim kurarak, çoğunlukla yakınlık tabanlı pazarlamaya son derece elverişli bir grupla etkileşime girersiniz.

Tüketicilerin %57’si mekan tabanlı reklamlarla etkileşime gireceğini belirtiyor (Forbes araştırması). Bulunduğunuz yeri ziyaret ettiği için konuklara teşekkür ederek ve belirli ürünler için bir teklif önererek çok kişiselleştirilmiş pazarlama kampanyaları oluşturabilir ve bunu kendinizin ve işletmenizin faydasına kullanabilirsiniz.

Konukların, cihazlarının konumunu sağlamak konusunda isteksiz olmalarından endişe duyuyor musunuz? Tüketicilerin %50’sinden fazlasının, daha alakalı reklam alabilecekleri anlamına gelirse konumlarını paylaşmaya istekli olduklarını da gösterdiği bildiriliyor (Forbes araştırması).

Bu, mekanınızın yakınında bulunan, ancak mutlaka ziyaret etmeyeceklere reklam yapmak ve pazarlamak için mükemmel bir fırsattır. İyi hazırlanmış bir sosyal medya (örneğin Facebook veya Instagram) veya coğrafi sınırlandırılmış Google reklamı, yakınlardan geçenleri işyerinizi ziyaret etmeye teşvik etmek için anahtar olabilir.

Lütfen oradan geçenlere erişiminizi artırmak için fiziksel konumunuzu aşan bir yakınlık tabanlı pazarlama sınırı oluşturmayı unutmayın.

Bu yılda yakınlık tabanlı pazarlamaya başlamak için hazır mısınız?

Sorularınız var mı? Bu konuda başka neler bilmek istersiniz?

Restoranlar ve Cafeler İçin Online Yemek Siparişi ve Teslim Sistemi

Tek Çözümde Müşterilerinize Gel Al, Teslimat, Ön Sipariş ve Masa Rezerve Etmeyi İçeren Online Sipariş Sistemi Sunun

DEMOMUZU GÖRÜN

Restoran Cafe Lokanta Facebook Grubumuza Katılın

Restoran Cafe Lokanta Sektöründe İşletme Sahibi veya Yöneticisi İseniz, Özellikle Yeni Müşteri Edinme ve Var Olan Müşteri Sadakatini Artırma Konularında Yeni Dijital Teknolojileri ve Stratejileri Bu Grupta Öğretiyoruz. Sizi de Bekleriz!

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILIN