Basit bir gerçek: Tüketicilerin bir restoran seçme konusunda hiçbir seçenek sıkıntısı yoktur. Markanızı (işletmenizi) büyüten sizler için, misafirlerinizin geri gelmesini sağlamak için kalabalık bir pazarda pay kapmakla görevlisiniz.

Restoran endüstrisi ve pazarlama ortamı geliştikçe, en başarılı markalar (işletmeler) önemli bir ders aldılar: Dijital çağ, rekabet edebilmek isteyen her restoran için burada ve verileriniz müşterileri ziyaret etmeye ve geri dönmeye teşvik etmek için hayati önem taşıyor.

Her zaman bu şekilde değildi. Geçmişte, restoranlar, bir kampanyanın başarısı veya başarısızlığı hakkında fazla bilgi sağlamayan geleneksel pazarlama uygulamalarına güveniyorlardı.

Bir restorancı olarak, “Bir TV kanalı veya gazete reklamı verdim ve birçok insan geldi gibi görünüyordu” ya da “Bir indirim kuponu yayınladım (veya bin broşür dağıttım) ve elli kişi kullandı” diye düşünebilirsiniz.

Maliyeti göz önüne alındığında, bu tür bir süreç olması gerekenden çok daha az bilgi vericiydi ve yalnızca pazarlama karmasının hangi kısımlarının en büyük etkiye sahip olduğunu belirlemek için ikincil (yan) bilgileri kullanabilirdiniz.

Bugün ise, mevcut dijital araçlar ve bize sundukları veriler sayesinde pazarlama değişti.

Çalışmaları mikro hedefleyebilir, karşılama sayfalarını otomatik olarak kişiselleştirebilir, müşterilerimizden gelen eylemleri tahmin edilebilir bir şekilde harekete geçirebilir, hareketsizlikten harekete geçebilir, verileri anlayabilir, eğilimleri tanımlayabilir ve başlattığımız her kampanya için temel öğrenmeler elde edebiliriz.

Sonuçlarımızı iyileştirebilir, daha fazla öngörülebilirlik ile tahmin edebilir ve her şeyden önce bu araçları işlerimizi büyütmek ve hedeflerimize ulaşmak için kullanabiliriz.

Temelde konu tüketicilerle ilgili verileri toplamak ve sonra bu verileri anlamaktır. Onları nasıl elde ettik (kazandık)? Ne tür bir müşteri? Ne sipariş etmeyi severler? Ne zaman sipariş ediyorlar? İşletmeye (markaya) ne düzeyde bir ilgi gösteriyorlar ve onlardan yalnızca bir kez daha ziyaret etmelerini sağlamak için ne gerekiyor?

Tüm bu soruların cevapları veri analizinden geliyor ve günümüzün restoran pazarlamasındaki gerçek sihir sadece verileri analiz etmekten değil, onu gerçekten anlamaktan kaynaklanıyor.

Bu da, kuşkusuz verilerden daha çok hizmet odaklı çalışan işletmeler (markalar) için meydan okuyan bir zorluk olabilir. Veriler devasa boyutta olabilir ve çoğu zaman gelişmiş dijital restoran pazarlaması dünyasına dalmaya en iyi yaklaşım, “sürün, yürü, koş” yaklaşımı olabilir.

Sürün, WiFi (kablosuz internet) girişi, bir mobil websitesi veya uygulama ve işletmeniz (markanız) için çevrimiçi (online) bir etkileşim sistemi olabilir.

Yürü, bir müşteride bulunan tüm verileri almak ve onu bir tek homojen görünümde sisteminizde (kayıtlarınızda) tutmak gibi görünebilir.

Koş, sihrin gerçekleştiği yerdir ve pazarlamayı kişiselleştirilmiş şekilde müşteri tabanınızın iyi ayrılmış gruplarına (segmentlerine) uyarlamak ile ilgilidir. Bunun için sürekli bir deneme, test ve revizyon içeren geri bildirim döngüsünde işletilir.

Bu döngü, pazarlama kampanyalarınız güvenilir yanıtlar yaratıncaya ve misafirleriniz kendileri için tanımlanan olağanüstü öngörülebilir rollere sahip oluncaya kadar sürer. Hepsinden iyisi, çalışırken, yalnızca dijital verilerden değil, mağazadaki deneyimlerden de verileri birleştirebilirsiniz.

Konuklarınızı anlarsanız, markanızın müşteri kazanma ve elde tutma konusundaki temel sorularına cevaplar keşfetmeye başlayabilirsiniz: Sizin için hangisi daha iyidir, tek bir üst performans gösteren müşteri mi veya bilinmeyen değeri olan sekiz yeni müşteri mi?

En iyi müşterilerinizin ortak noktası nedir? Onlar gibi daha çok insanı nasıl elde edersiniz? Her yeni en iyi performans gösteren müşteriyi bulmak için TL cinsinden değeriniz ne olmalı?

Günümüzde işletme (marka) liderlerinin çoğu, yukarıdaki gibi sorulara bir tahminde bulunabiliyor olsa da, gerçek şu ki, doğru veri toplama ve iş zekası etkinlikleri uygulandığında, her bir müşteri tipinin değerini kesin olarak gösterebilir, TL değer tahsis edebiliriz.

Ayrıca kişiselleştirilmiş ve test edilmiş pazarlama etkinliklerini her müşteri grubuna (segmente) uygun şekilde hedefleyebiliriz. Bu tür bir yenilikçi model, günümüzde hala kullanılan eskiden kalma yöntemlerin (posta veya broşür yolu ile dağıtım gibi) kat be kat gelişmiş ve faydalıdır.

Bu tablo, işin çok zor olabileceği anlamına gelir. Gerçek şu ki, çoğu restoran markası ürün (yiyecek içecek) ve hizmet odaklıdır. Bu ise genellikle bu tür dijital pazarlama odaklı bir işi hak ettiği şekilde yapmalarını oldukça çok zorlaştırıyor.

Birçok işletme (marka) için yapılacak en iyi şey, işletmeniz için doğru stratejileri ve anahtar performans ölçütlerini belirlemenize ve anlamanıza yardımcı olabilecek dijital bir şirket veya danışman bulmaktır. Sizi sürünmeden yürüme aşamasına, oradan da koşmaya getirebilecek bir şirket veya danışman olmalıdır.

Doğru ekip var ise, yenilikçi teknoloji kullanırsanız, doğru stratejiler uygular iseniz, bugünden itibaren daha anlamlı veri toplama, daha iyi analizler elde etme ve yeri doldurulamaz iş zekası kazanmaya başlayabilirsiniz.

Dijital pazarlama programları ve ortaklıklarındaki uzun vadeli yatırım getirisi, günümüzün meraklı ve yenilikçi restoran markaları ve yöneticileri için anlamlı ve önemlidir.

Sorularınız var mı? Bu konu ile ilgili başka neler öğrenmek istersiniz?

Restoranlar ve Cafeler İçin Online Yemek Siparişi ve Teslim Sistemi

Tek Çözümde Müşterilerinize Gel Al, Teslimat, Ön Sipariş ve Masa Rezerve Etmeyi İçeren Online Sipariş Sistemi Sunun

Restoran Cafe Lokanta Facebook Grubumuza Katılın

Restoran Cafe Lokanta Sektöründe İşletme Sahibi veya Yöneticisi İseniz, Özellikle Yeni Müşteri Edinme ve Var Olan Müşteri Sadakatini Artırma Konularında Yeni Dijital Teknolojileri ve Stratejileri Bu Grupta Öğretiyoruz. Sizi de Bekleriz!