Mart ayından sonra geçici süre kapalı kalmalarından sonra, birçok restoran şimdi tekrar aç müşterilerine en sevdikleri ve fena halde kaçırdıkları yemek servisini tekrar sunuyorlar. Yine de, daha önce bildiğimiz restoran deneyiminin, yakın zamanda geri dönme olasılığı düşük.

1.5-2 metre mesafeli masalardan ateş ölçme testlerine kadar farklı uygulamalarla yakın teması en aza indirmek, gastronomi ve konaklama endüstrisinin önümüzdeki aylarda hayatta kalması için çok önemlidir.

Bununla birlikte, 2020 yılında yaşadığımız bu zor zamanlarda bazı pozitif gelişmeler de ortaya çıktı. Bir dizi farklı restoran sahibinin teknoloji deneyimi, temassız ikram hizmetleri için sezgisel ve bilgili çözümler kullanma gereğini göstermiştir.

Bu dönemde yükselen bir teknoloji QR kodudur (örnek yaygın ismi QR menüdijital menü).

QR kodu (karekod) nedir?

QR, bu kodun kullanımında istenen sonucu olan hızlı yanıtın İngilizce kısaltmasıdır. İlk olarak 1994 yılında Japonya’da otomotiv endüstrisi için kullanıma başlanmıştır. QR kodlarının rağbette olması ve kullanışlılığı bir dizi ülke ve sektörde kullanımını sağlamaktadır.

QR kodunun kendisi bir barkod gibidir ve bağlı olduğu ürünle ilgili bilgileri tutan makine tarafından okunabilir bir optik etikettir. Bu kodlar tipik olarak bir websitesi veya uygulamaya işaret eden bir yer belirleyici, tanımlayıcı veya izleyici için veri içerir.

Örneğin Qr kodunu okutunca, dijital menü veya online menü açılır.

QR kodu bir müşteri için nasıl çalışır?

Hızlı yanıt kodları (QR kodları veya karekodlar), ürünlerdeki barkodlara benzer şekilde çalışır. Küçük siyah kareler ve noktalardan oluşan belirli bir diziden oluşurlar. Bir müşteri akıllı telefonundaki kodu taradığında, kodu kullanışlı ve okunabilir bilgilere çevirir.

Genellikle, QR kodunu tarayarak müşteriler, ürün veya hizmetle ilgili tüm bilgileri içeren bir web sitesine veya uygulamaya otomatik olarak gönderilir.

Örneğin bizi size sunduğumuz gibi online sipariş sistemi açılır, dijital menü içinde müşteri ürünleri inceler ve seçer.

Restoranlar temassız menüler için QR kodlarını nasıl kullanabilir?

Bir QR kodu menüsü (QR menü) oluşturmak, menünüzü zaten bir websitesi üzerinden veya pdf dosya olarak online olarak gösteriyorsanız, gerçekten basit ve ücretsiz olabilir. Dijitalleştirilmiş bir menü oluşturduğunuzda (QR menü veya dijital menü) ve bunu benzersiz ve güvenli bir adreste (URL) dış dünyaya sunduğunuzda, hemen hemen kullanıma hazırsınız.

Müşterileri akıllı telefonlarından çevrimiçi menünüze (online menü) gönderen bir QR kodu oluşturmanız yeterlidir. Tek yapmaları gereken, kameralarıyla fotoğrafını çeker gibi kamera odağını koda doğru doğrultmalarıdır.

Bu, müşterilerinizin websitenize manuel ve zahmetli olarak gitmelerini ve sayfalar arasında bulmalarını istemek zorunda kalmadan, websitenizdeki tam sayfayı / menüyü (dijital menü sayfası) ziyaret etmeleri için daha hızlı ve kolay bir yoldur.

Ücretli alternatiflerine bir seçenek olarak restoranlar, bir online mini yazılım aracıyla çevrimiçi olarak ücretsiz bir QR kodu oluşturabilirler. Bu karekodu istedikleri adrese yönlendirebilirler (online sipariş sistemi dijital menü iyi bir örnektir).

QR kodlarınızı yazdırmak?

Unutmayın, bir menü yerine bir QR koduna sahip olmanızın amacı, müşterilerinizin dokunması gereken şeylerin miktarını azaltmaktır. Bu, kodlarınızı çok fazla tamamlayıcı bilgi yazdırmadan erişilebilir bir şekilde görüntülemek isteyeceğiniz anlamına gelir.

QR kodu menüsü (dijital menü) gösterimleri için fikirler?

QR kod etiketlerini yazdırın.

Ve bunları doğrudan masalara, ön pencerelere veya diğer temiz yüzeylere yerleştirin.

  1. Katmerli QR kod kartlarını yazdırın ve taranacak her masada bir tane bulundurun.
  2. Yalnızca paket servis yapıyorsanız, QR menünüzün restoran pencerelerinizde ve müşterinin farklı temas noktalarında görünür şekilde görüntülenmesini sağlayın.
  3. Kodlarınızı yazıcıda yazdırmadan önce çalıştıklarından ve çevrimiçi menünüzü (QR menü veya online menü) değiştirmeyeceğinizden emin olun. Genelde ücretsiz oluşturucuyu kullanarak QR kodunuzun adresini (URL’sini) güncellemek kolaydır.

Ancak, o gün tedarik zincirinizle ilgili (ürün teslimatı veya mevcut olmaması gibi) bir sorununuz varsa ve kodlarınızı yeniden yazdırmaya zamanınız yoksa, servis personelinizin aradaki farklılıkları yemek yiyenlere açıklamak için hazır olduğundan emin olun.

Veya en iyisi size sunduğumuz dijital menü sistemini kullanın (online sipariş sistemi).

Gıda müşterileri neden gerçek zamanlı sipariş sistemimizi seviyor?

Müşterilerinizi memnun ederseniz siz de işinizde memnun olursunuz. Hem onları, hem de sizi memnun edecek kullanışlı 7/24 çalışan çözüm sunuyoruz.

Restoran Cafe Lokanta Facebook Grubumuza Katılın

Restoran Cafe Lokanta Sektöründe İşletme Sahibi veya Yöneticisi İseniz, Özellikle Yeni Müşteri Edinme ve Var Olan Müşteri Sadakatini Artırma Konularında Yeni Dijital Teknolojileri ve Stratejileri Bu Grupta Öğretiyoruz. Sizi de Bekleriz!

Restoranlar ve Cafeler İçin Online Yemek Siparişi ve Teslim Sistemi

Tek Çözümde Müşterilerinize Gel Al, Teslimat, Ön Sipariş ve Masa Rezerve Etmeyi İçeren Online Sipariş Sistemi Sunun