Çok sık olarak restoranlar karnını doyurmak isteyen müşterilere işletmelerini gösterecek veya tanıtacak fırsatları kaçırırlar. Teknolojiyi ve pazarlama dünyasındaki gelişmeleri takip etmek, restoran sahiplerini aşan başlı başına önemli bir iştir. Asıl uzmanlıkları olmayan bu alanda çok fazla hatayla karşılaşmak mümkündür.

Rekabetin artması ve talepkar tüketicilerin gittikçe çoğalması ile etkili bir pazarlama stratejisi başarı ve başarısızlık arasındaki fark anlamına gelebilir.

Restoranınızı başarılı bir hale getirmek için çok çalışıyorsunuz.

Aşağıda listelediğim sektörde genelde görülen restoran pazarlama hataları yaparak bu değerli çabalarınızı boşa harcamayın.

1. Tutarsız Markalaşmak

İşletmenizin markasını (verdiğiniz söz, yarattığınız his gibi) tanımlayın ve ona sadık kalın. Pazarlama mesajlaşma ve stratejisinin arkasındaki sürücü olmak için markayı kullanın. Restoranın websitesi, sosyal medya kanalları ve mağazadaki materyaller benzersiz markanızı desteklemelidir.

Sürdürülebilir odaklı güzel bir restoran olduğunuzda, yiyeceklerin nereden geldiğine ve nasıl mükemmel bir deneyim yarattığına dair pazarlama mesajlaşması oluşturun. Bu görevi desteklemek için bu misyonu desteklemeyen şeylerden kaçının.

2. Sosyal Medyayı Yok Saymak

Tüm restoranların bir sosyal medya varlığı olmalıdır. Sadece hırslı bir Facebook kullanıcısı olmamanız, bunun sizin işiniz için uygun olmadığı anlamına gelmez. Sosyal kanallar, restoranınıza bir içten dışa görünüm sağlar; ilişkiler kurmaya yardımcı olur ve misafirlerin zihninin tepesinde kalmasını sağlar.

İşletmeniz sosyal medyada olsun veya olmasın, sizin ziyaretçilerinizin ve müşterilerin hepsi oradadır. Bu fırsatı onlarla sohbetin bir parçası olmak için kullanın.

Restoranın tipik müşterisinin en çok hangi sosyal medya kanallarının kullanıldığını belirleyin ve işyerinizi buradan erişilebilir hale getirin. Restoranlar için sosyal medya en iyi uygulamalarını daha fazla okuyun ve öğrenin.

3. Google Üstündeki İşletme Sayfasını Umursamamak

Google Benim İşletmem, restoran bilgilerinizi tam anlamıyla haritaya koyar. İşletmenizi talep ederek saat, websitesi, menü ve misafirlerinizin bilmeniz gereken diğer önemli verileri güncelleyebilirsiniz. Google bu listeleri önceliklendirir ve bunları ilk olarak arama sonuçlarında gösterir.

Bir Google Benim İşletmem listesi, işletmeniz çevrimiçi arandığında en önemli bilgilerinin (yer, telefon numarası, saat vb.) hemen görünmesini sağlar.

Bu ayrıca, Google Adwords gibi hedeflenen yerel çevrimiçi (online) reklamları başlatmanın yolunu açar. Bu da bizi dördüncü pazarlama hatasına getiriyor.

4. Pazarlama İçin Yatırım Yapmayı Reddetmek

Pazarlamanın işletmenizin başarısı üzerinde etkili olabilmesi için, hedefleriniz ve bütçeniz ölçüsünde para tahsis etmeniz gerekecektir.

Restoranların genellikle pazarlama programlarına aylık gelirlerin yaklaşık % 5’ini harcadığı bilinmektedir (işletmeye göre çok değişken).

Genel olarak önerilen aralık %2 ile %10 arasındadır. Pazarlama bütçesi harcadığınız yer işletme türüne göre değişiklik gösterebilir, ancak birçok uzman, restoran sahibini, özellikle arama motoru optimizasyonu (SEO), Google Benim İşletmem ve sosyal medya pazarlama gibi mobil odaklı dijital pazarlamaya yönlenmeye teşvik ediyor.

5. Yaptığınız Pazarlamayı Ölçmemek

Restoranlar için pazarlama ölçülebilirdir. İster websitesine yapılan ziyaretleri, ister çevrimiçi reklamlardaki tıklamaları, isterse sosyal medya takipçileri veya özel bir etkinlikteki katılımcıları büyüterek olsun, pazarlama ve markalaşma yatırımınız belirli metriklerle bağlantılandırılmalıdır.

Programlarınızın etkinliğini ölçmek için önceden anahtar performans göstergelerini (KPI) tanımlayarak, pazarlama maliyetlerini değerlendirmek ve gerekçelendirmek daha kolay olacaktır.

6. Bir Sadakat (bağlılık) Programının Gerçek Faydalarını Kaçırmak

Veri güçtür. Entegre bir restoran bağlılık programı, misafirler hakkında veri toplamak için harika bir yoldur. Sadık konuklara, restoranınızda hedefli pazarlama kampanyaları yürütüp tekrar geri gelmelerini sağlamaya devam ederken onlarla iletişime geçme ve ilişki geliştirme konusunda teşvik edici bir fırsat verir.

Bağlılık programları, restoranınızın markasına uyacak şekilde özelleştirilmelidir ve kayıt olan herkes için anında ve sıklıkla değer sunmalıdır.

7. Değerli Müşteri Bilgileri İle Hiçbir Şey Yapmamak

Bir bağlılık programı aracılığıyla konuk bilgilerinin olduğu bir veri tabanı veya e-posta veya messenger listesi, iletişim stratejisi olmaksızın işe yaramaz. Değerli iletişim bilgilerini kullanmak için bir planınız olmalı. E-posta, SMS metinleri, sosyal medya ve hedefli reklamcılık, sağlam bir müşteri veritabanı ile her zaman elinizin altındadır.

Restoran markanıza bağlı olarak, konuklar yaklaşan içecek tadımı ve etkinlikleriyle ilgili kuponları ve promosyon kodlarını veya bildirimleri takdir edebilirler.Promosyona dayalı pazarlama, restoran ve sadık müşteri tabanı için değerli bir taktiktir.

8. Çok Fazla Promosyon E-posta Mesajı Göndermek

İnsanların e-postala listelerinden çıkmasının birinci sebebi, onları çok sık almalarından dolayıdır. Misafirler mesajlarınızı alma aboneliklerini kaldırırsa, müşteri veritabanınızda büyük potansiyel değeri kaybolur.

Optimum e-posta zamanlaması ve sıklığı, sektöre göre değişir. Veriler, çoğu kişinin ayda en az bir kere promosyon e-postaları almaya açık olduğunu önermektedir.

Sizi ziyaret edenler içinde size en çok uyumu sağlayanı ve en popüler olanı görmek için farklı sıklıkta abonelik seçenekleri (ör. aylık bülten, haftalık indirim kodu veya iki haftada bir size özel haberler) sağlamaya çalışın.

Ayrıca, e-postalarda bir “aboneliğini iptal et” düğmesi yerine, aboneliği iptal edebilecekleri veya farklı bir sıklık kademesine geçirebilecekleri bir “e-posta tercihlerini yönet” sayfasına gönderebilirsiniz.

9. SEO Hakkında Bilgi Sahibi Olmamak

Etkili arama motoru optimizasyonu (SEO) teknik bilgi gerektirir, ancak restoranınızın arayanlar açısından keşfedilebilirliğini ya mümkün kılacak, ya da bozacaktır. Çok fazla arama trafiğinin yiyecek içecek sınıfında oluşması ile birlikte, eniyilenmiş anahtar kelimelere sahip restoran websitelerinin daha fazla trafik alacağı ve kazanacağı açıktır.

Birisi “tavuk kanadı istanbul” kelimesini araştırırsa, restoranın SEO stratejisi hangi restoranın arama sonuçlarında gösterileceğini belirleyecektir. İstanbul merkezli bir tavuk restoranı iseniz, arama sonuçlarında çıkmanız son derece önemlidir. En azından, bu konuda bilgi ve fikir sahibi olmak için SEO danışmanı ile konuşunuz.

10. Fotoğrafçılık Konusunu Umursamamak

Fotoğraflar, özellikle çevrimiçi ve sosyal medyada yer alan güçlü bir hikaye anlatım aracıdır. Bir internet araştırması, çevrimiçi iletişimin büyük oranda görsel olacağını ve videoların önemli yer tutacağını daha önceden öngördü.

Fotoğraflar, izleyicide güçlü hisler uyandırır. Ağızlarımız, sulu bir ateş-ızgara hamburgerinin göründüğü yerde sulanabilir. Canlı bir dans pistinin sadece görüntüsü insana enerji verici olabilir. Bizler hiç tadına bakmadan bile yiyeceklerin fotoğraflarına “Bu lezzetli görünüyor” cümleleri ile tepki verebiliyoruz.

Marka oluşturmak ve olumlu bir tepki uyandırmak için yiyecek ve iç ve dış mekanınızın yüksek kaliteli fotoğraflarına yatırım yapın.

11. Mobil Dünyayı Kaçırmak

Mobil deneyimine öncelik verilmemesi, çok pahalı bir hatadır. Mobil cihazlardan yapılan aramaların toplam arama hacminin% 60’sından fazlasını oluşturduğu gibi, mobil cihazlarda en çok aranan kategorilerden biri yiyecek ve içeceklerdir. Bir rapora göre, bu kategorideki aramaların % 72’si bir mobil cihazdan başlatılıyor.

Uzun sözün kısası, restoranınızı bir akıllı telefondan bulmak kolay olmalıdır. Bu, mobil cihazlara uygun bir websitesi, bir Google Benim İşletmem hesabı ve zengin içerikli sosyal medya profilleri (özellikle Facebook ve Instagram) anlamına gelir.

12. Gelişmeyi Reddetmek

Çağa uyum sağla veya yok ol. :-) Biraz acımasız olsa da teknolojinin hızla geliştiği çağımızda kaçınılmaz olarak hatırlamamız gereken kısa ve öz cümle budur.

Gözlerinizi sektörün, rakiplerinizin ve çevrenizin gelişme biçimine açık tutun. Pazarlama stratejiniz değiştirilmeli ve çevredeki kaçınılmaz değişikliklere uyum sağlamak için güncellenmelidir.

Belki bulunduğunuz mahalle zamanla daha lüks hale gelmiştir; Belki de büyük bir zincir restoran yan yana yer açtı ve insanlar “yerel” seçeneği arıyor olacak; Belki yaygın bir gıda güvenliği sorunu deniz ürünlerinden kaçınmaya neden oluyor. Piyasadaki bu kaymalara dikkat edin ve restoran pazarlamanızı buna göre uyarlayın.

Bu hatalardan herhangi birini yaşadınız mı? Bunların dışında yaygın olarak yapmış olduğumuz hangi restoran pazarlama hataları var? Hangilerini ilave etmek istersiniz?

Görüş ve yorumlarınız için teşekkürler, daha az hatalı işler dileği ile.

Restoranlar ve Cafeler İçin Online Yemek Siparişi ve Teslim Sistemi

Tek Çözümde Müşterilerinize Gel Al, Teslimat, Ön Sipariş ve Masa Rezerve Etmeyi İçeren Online Sipariş Sistemi Sunun

Restoran Cafe Lokanta Facebook Grubumuza Katılın

Restoran Cafe Lokanta Sektöründe İşletme Sahibi veya Yöneticisi İseniz, Özellikle Yeni Müşteri Edinme ve Var Olan Müşteri Sadakatini Artırma Konularında Yeni Dijital Teknolojileri ve Stratejileri Bu Grupta Öğretiyoruz. Sizi de Bekleriz!