Yeni ve sadık müşterilere ödüller sunmak, restoranınıza gelmelerini ve sizden alışveriş yapmalarını takdir ettiğinizi onlara göstermek ve onları restorana tekrar geri getirmeyi teşvik etmek için harika bir yoldur.

Entegre bir müşteri veritabanına sahip bir pazarlama sistemine sahip restoranlar, konukların iletişim bilgilerini ve sipariş geçmişini toplayabilir, onlara müşterilerine ulaşmak için araçlar sunarlar ve çeşitli kişisel ödüller sunarlar.

Benzersiz ödüller ve tanıtımlar yaratmak için müşteri verilerini bölümlere (segmentlere) ayırmanın birçok yolu vardır.

Bu tür bir işe başlamak için 5 farklı ödül fikrinden yararlanabilirsiniz:

Genel Geçer Ödüller Verebilirsiniz.

Misafirlerinizin iletişim bilgilerini aldıktan sonra (e-posta veya cep telefonu veya messenger adresi), tekrarlanacak ziyaretlerini yönlendirmek için fırsata sahipsiniz.

Yeni ilk gelen ve geri gelen müşterileri tanımlamak ve her ikisini de ödüllendirmek için müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) sistemindeki bilgileri de kullanabilirsiniz.

İlk kez gelen konuklarınıza, geri dönüşlerini teşvik etmek için bir sonraki ziyaretlerinde ücretsiz meze veya indirimi içeren bir e-posta veya messenger mesajı gönderebilirsiniz. Normal müşterilerinizi, takdirlerinizi göstermek için devam eden gelip gitmelerinden dolayı ödüllendirebilirken, başka ziyareti de teşvik edebilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş İndirimler Yapabilirsiniz.

Bir restoranın entegre bir veritabanına (CRM ve benzeri) sahip bir sistemi varsa, konukların sipariş geçmişi hakkında ayrıntılı bilgilere kolay erişebilirler. Bu veriler bir konuğun favori menü öğelerini tanımlamak için kullanılabilir.

Restoran sahibi kimseler, genel bir indirim veya ödül göndermek yerine, oldukça kişiselleştirilmiş pazarlama ve tanıtım kampanyaları oluşturmak için bu verileri kullanabilirler.

Bir sonraki ziyaretlerinde bir grup müşteriye rastgele ücretsiz meze sunmak yerine, bu özel konuklara en sevdikleri mezelerden ücretsiz sunmak için müşteri veritabanınızdaki bilgileri kullanın.

Kişiselleştirilmiş pazarlama kampanyalarının genel geçer kampanyalardan çok daha etkili olduğu ispatlanmıştır. Yurt dışında yapılan bir araştırmaya göre kişiselleştirilmiş kampanyalar kullanan işletmelerin % 70’i, yanıtlama oranlarının arttığını ve % 67’si satışlarının arttığını bildiriyor.

Anlık Mekan İçi Ödüller Sunun.

Neden en iyi konuklarınızı restoranda iken ödüllendirmeyesiniz veya misafirlerinize anlık şaşırtıcı ödüller vererek onları müdavimlere çevirmeye çalışmayasınız?

Konuklara yalnızca bir promosyon ile bir e-posta veya Facebook messenger mesajı göndermek yerine, anlık mekanda bulunma ödüllerini kullanarak misafirlerinize ne kadar minnettar olduğunuzu gösterebilirsiniz.

Belli bir zaman periyodunda (örneğin bir haftada) restorana ikinci kez dönen tüm yeni müşterileri ödüllendirmek için bir pazarlama kuralı tanımlayın. Konuklar ödeme yaptığında, bilgisayarınız (sunucularınız) geçmişini sisteminizde (CRM gibi) görebilir, böylece ikinci kez gelen ziyaretçiyi kolaylıkla tanımlayabilir ve habersiz bekleyen misafirlere sürpriz ödül teslim edilebilir. Herkes sürprizleri sever, değil mi?

Sakin Saatlerdeki Ziyaretleri Teşvik Edin.

Belki restoranınız öğle yemeği ve akşam yemeği saatlerinde gerçekten meşguldür, ancak öğleden sonraki saatlerde gelecek yeni konukları bulabilmek için mücadele etmektedir.

Restoran sahipleri, müşteri veritabanlarındaki sistemlerde depolanan verileri kullanarak, düşük ziyaretli saatlerde restoranı ziyaret etme olasılığı yüksek konukları belirleyebilir ve masaların doldurulmasına yardımcı olmak için yalnızca o zaman dilimi içerisinde kullanılabilen indirimlerle onlara ulaşabilir.

En İyi Konuklarınızı En Meşgul Tatil Zamanlarında Getirin.

En yoğun tatiller olduğu zamanlarda, tüm masalarınızı doldurulacağını biliyorsunuz. Neden restoranınızın en büyük harcamayı yapacak müşterilerinizle dolu olduğundan emin olmuyorsunuz?

Müşteri veritabanınızda bulunan detaylı müşteri verilerini kullanarak, en iyi müşterilerinize masaları ilk kez rezerve etme fırsatı verebilir veya tatilinizi mekanınızda geçirmelerini sağlamak için ekstra teşvikler sunabilirsiniz.

Yorumlarınız var mı? Sizin başka kullandığınız stratejiler var mı? Teşekkürler!

Restoranlar ve Cafeler İçin Online Yemek Siparişi ve Teslim Sistemi

Tek Çözümde Müşterilerinize Gel Al, Teslimat, Ön Sipariş ve Masa Rezerve Etmeyi İçeren Online Sipariş Sistemi Sunun

DEMOMUZU GÖRÜN

Restoran Cafe Lokanta Facebook Grubumuza Katılın

Restoran Cafe Lokanta Sektöründe İşletme Sahibi veya Yöneticisi İseniz, Özellikle Yeni Müşteri Edinme ve Var Olan Müşteri Sadakatini Artırma Konularında Yeni Dijital Teknolojileri ve Stratejileri Bu Grupta Öğretiyoruz. Sizi de Bekleriz!

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILIN