Restoranlar 2020 yılı içinde yeniden açılma sonrası işleri yürütmenin zorluklarını hesaba kattıkça, çoğu müşteriler arasındaki fiziksel temas noktalarını azaltmak için QR kodlarına yöneldi. Dijital menü veya QR menü bu dönemde popülerliği artan uygulamalardan oldu.

QR kodları, 1994 yılında Japonya’da ortaya çıkan matris tarzı bir barkoddur, ancak son on yılda akıllı telefonların yükselişiyle dünyada bilinirliklerinde ve kullanımlarında bir artış görülmüştür.

QR kodları, cep telefonunuzu restoranınızın menüsünü veya websitenizde bir sayfayı açmak gibi belirli bir işlemi gerçekleştirmeye yönlendirmek için kullanılabilir ve telefonunuzun kamerasıyla taranarak açılabilir.

QR kodları, işletme sosyal medya sayfalarınıza yönlendirme, restoranınızı bir gönderide etiketleme, dijital bir yorum kartı açma ve çok daha fazlası gibi sayısız başka eylemi gerçekleştirmek için kolayca oluşturulabilir ve ayarlanabilirler.

2020 yılında en sık kullanım dijital menü veya QR menü veya temassız menü olarak ortaya çıkmıştır. Bizim size sunduğumuz online sipariş sistemi parçası olarak da QR kod ile açılan dijital menü sunuyoruz. Tabii zaman içinde başka kullanım alanlarını da daha sık göreceğiz.

QR kodunuzu oluşturduktan sonra, bir sonraki büyük soruyu cevaplamanız gerekir. Kolayca tarayabilmeleri için müşterilerinizin önüne bu kodları nasıl koyarsınız?

Birinci Yol – Menüler:

Zaten bir QR kodunuz varsa, neden fiziksel bir menüye ihtiyaç duyuyorsunuz? Bu amacın dışına çıkmak demek olur, değil mi?

Gerçek şu ki, tüm müşteriler akıllı cihazlarıyla bir QR kodunu taramak için teknik yeterliliğe sahip olmayacak, bu nedenle menünüze erişmenin tek yolu olarak onlara güvenmek muhtemelen çözdüğünden daha fazla baş ağrısına neden olacaktır.

Kağıt menünüzün ön sayfasına bir QR kodu eklemek, müşterilere menünüzü en rahat oldukları şekilde kullanma seçeneği sunar. Gözden geçirmeyi seçebilirler veya tüm iletişimden kaçınmak isterlerse, telefonlarında gezinebilirler.

QR kodunun büyük ve görünür olduğundan emin olun, böylece müşteriler otomatik olarak menüyü açmadan önce bunu görebilir.

İkinci Yol – Posterler:

Posterler, restoranınızın her yerinde QR kodlarınızı sergilemenin çok iyi ve uygun maliyetli bir yoludur.

Yemeğe gelen müşterileriniz için işletmede iç mekanlara veya varsa mekânda açık alanda yer alan müşterileriniz veya yoldan geçenler için mekânın dışa bakan pencerelerine yerleştirilebilirler.

Dış mekân için olduğunda, QR kodlarının belli bir mesafeden öne çıkması için yeterince büyük yazdırdığınızdan emin olun.

Üçüncü Yol – El İlanları:

Posterlere benzer, ancak daha ucuz ve tek kullanımlık el ilanları, QR kodunuzu mağazanızın dışında tanıtmak için harikadır.

Tüm menünüzü küçük bir yazı tipi boyutu veya birden çok sayfa gerektirebilecek bir el ilanına yazdırmak yerine, üzerine büyük bir QR kodu ekleyebilir ve aynı etkiyi elde edebilirsiniz.

Bu ayrıca size yeni saatler, sosyal etiketler, işletmede yemek yeme politikalarını değiştirme vb. gibi diğer bilgiler için bolca yer bırakır.

Dördüncü Yol – Katlanabilir Masa Kartları:

Serbest duran masa kartları, QR kodunu göze çarpmayacak şekilde müşterilerinizin önüne koymanın harika bir yoludur.

QR kodunun resmini çekerken masa kartını yerinden kaldırmama ve oynatmama hakkında bir mesaj eklediğinizden emin olun. Aksi takdirde, temassız menülerin tüm amacını bozarsınız.

Beşinci Yol – Masa Üstü Eklentileri:

Katlanabilir masa kartlarına benzer şekilde, bunlar masanızın üstüne yerleştirilebilir ve kolay tarama için onları müşterilerinizin önüne koyabilir.

Bir standın takılması gerekir, ancak bunun iki ek faydası vardır: Silip temizlemek masa kartına göre daha kolaydır ve dışarıdaki bir masaya yerleştirirseniz uçup gitme riski yoktur.

Altıncı Yol – Sandviç Tahtaları:

Sandviç tahtaları, müşterilerin restoranınıza girmesini gerektirmediğinden mevcut iklim için mükemmel bir tanıtım aracıdır.

QR kodunuzu bir sandviç tahtasına yerleştirirseniz ve restoranınızın dışındaki kaldırıma kurarsanız, müşteriler menünüze erişebilir ve restoranınıza girip girmeme konusunda bilinçli bir karar verebilir.

Ayrıca açık havada oturma alanı olan restoranlar için de işe yararlar veya yemek alan trafiğinin yoğun olduğu alanlara yerleştirebilirsiniz.

Yedinci Yol – Kartvizitler:

Kartvizitinize QR kodları dahil etmek, ilişki ağı oluşturmanıza yeni bir boyut katabilir ve potansiyel müşteriler için fazladan bir adımdan kaçınmayı sağlar.

Websitenizi ve menünüzü kendileri bulma sorumluluğunu üstlenmek yerine, sadece QR kodunuzu tarayabilir ve anında görüntüleyebilirler.

Menünüze hızlı erişim sağlar ve daha sonraki katılım eylemlerini teşvik eder, böylece kartvizitinizi teslim ettiğiniz andan itibaren işletmeniz unutulmaz.

Sekizinci Yol – Sadakat Kartları:

Kartvizitler gibi, sadakat kartları da müşterileri QR kodunuzla eve gönderme fırsatı sunar. Bunları potansiyel müşterilere dağıtmak, onlara menünüzü hızlı bir şekilde görme yeteneği sağlar ve onları, işletmenizi haftalık rutininin bir parçası haline getirmeye teşvik eder.

Genellikle işletmede kasada sadakat kartları dağıtıyorsanız, müşterileriniz teorik olarak zaten bunun farkında olacağından, QR kodunu menünüz yerine pazarlama etkinliklerinizin bir kısmına bağlamayı düşünün.

Umarız bu yazımız faydalı olmuştur. Sorunuz var mı? Siz hangi yöntemleri kullanıyorsunuz?

Gıda müşterileri neden gerçek zamanlı sipariş sistemimizi seviyor?

Müşterilerinizi memnun ederseniz siz de işinizde memnun olursunuz. Hem onları, hem de sizi memnun edecek kullanışlı 7/24 çalışan çözüm sunuyoruz.

Restoranlar ve Cafeler İçin Online Yemek Siparişi ve Teslim Sistemi

Tek Çözümde Müşterilerinize Gel Al, Teslimat, Ön Sipariş ve Masa Rezerve Etmeyi İçeren Online Sipariş Sistemi Sunun

DEMOMUZU GÖRÜN

Restoran Cafe Lokanta Facebook Grubumuza Katılın

Restoran Cafe Lokanta Sektöründe İşletme Sahibi veya Yöneticisi İseniz, Özellikle Yeni Müşteri Edinme ve Var Olan Müşteri Sadakatini Artırma Konularında Yeni Dijital Teknolojileri ve Stratejileri Bu Grupta Öğretiyoruz. Sizi de Bekleriz!

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILIN