Restoran satışları nadiren sabittir. Mevsimlik, rekabet, ekonomi ve sayısız diğer faktörler restoranınıza kaç kişinin geldiği konusunda rol oynayabilir. Ancak restoran sahipleri için bir şey sabittir: ne kadar satarsanız satın, her zaman restoran satışlarını arttırmak için daha fazlasını yapmanız mümkünmüş gibi hissedersiniz.

En başarılı restoran işletmeleri bile satışları arttırma potansiyeline sahiptir. Geçmişte, restoran sahipleri reklamlara para ödemenin restoran satışlarını arttırmanın en iyi yolu olduğuna inanıyorlardı. Bu hala markanızı halka arz etme potansiyeline sahip olsa da, çalışması garanti edilemeyen maliyetli bir çalışmadır.

Restoranınızın satışlarını artırmak istiyorsanız, restoran satışlarını arttırmak için daha kişisel, etkili ve modern yöntemler için zamana ve paranıza dayalı bu fikirlere yatırım yapmayı deneyin.

1) Online Sipariş Verme İmkanı Sunun.

Yemek yiyenlerin yemek yiyebilecekleri başka birçok seçenek var. Bu nedenle, restoranınızın satışlarını artırmak için müşterilerinizin sizi bir rakip arasından seçmelerini kolaylaştırmanız gerekir. Çevrimiçi (internet üzerinden) sipariş seçeneği sunarsanız, telefonlarınızı ve mekanda kuyrukları rahatlatırsınız. Konuklar sadece servis edilmek üzere beklemek zorunda kalmazlar.

Bu, mutfağınızın ve çalışanlarınızın daha kısa sürede daha fazla sipariş almasını sağlar. Bu özellik ayrıca sizi çevrimiçi ortamda daha keşfedilebilir kılar ve insanlar bilgisayarlarından veya akıllı telefonlarından sipariş verebilirler. Misafirleriniz karmaşık bir yemek değil, uygun bir yemek deneyimi istiyor. Restoranınızda çevrimiçi sipariş sunarak bunu onlar için kolaylaştırın ve aynı zamanda satışlarınızı artırın.

2) Sosyal Medyayı Kullanın.

Restoranlar, işletmelerini tanıtmak ve markalarını duvarlarının dışına tanıtmak için inanılmaz bir fırsata sahip – hem de kısmen ücretsiz olarak. Restoranınız sosyal medyadan faydalanmıyor ise, size şu soruyu soracağım: Neden?

Sosyal medya büyük oranda ücretsizdir, gününüzden az zaman alır ve müşterilerle bireysel olarak bağlantı kurmanıza izin verir. Hayranlarınızın yayınlarına yorum yaparak, yemek ve personelinizin fotoğraflarını paylaşarak ve takipçilerinize özel teklifler sunarak, işiniz için fiziksel konumunuzun çok ötesine genişleyen bir topluluk oluşturursunuz. Sosyal medya, restoran seçimlerinde fazla seçenekli doygun bir dünyada, sizin işinizle ilgili farkındalığı artırmanıza ve böylece restoran satışlarınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

2020 yılında yenilikçi pazarlama yöntemlerinden Facebook Messenger (sohbet uygulaması) tabanlı pazarlamayı kullanmanızı da öneririm. Facebook işletme sayfanızın üzerinden farkındalık yaratma, aday veya gerçek müşteri edinme, müşteri elde tutma amacına dönük işletebileceğiniz ve satışlarınızı artırabileceğiniz yenilikçi stratejilerden biri budur. Şu an sosyal medya altında bahsetmiş olsam da, tek başına ele alınmayı gerektirecek kadar detaylı bir konudur.

3) Bir Sadakat Programı Uyarlayın.

Restoran satışlarını artırmak için, dışarıya odaklanmadan önce içe odaklanmak daha kolaydır. Uygun bir bağlamda ifade edelim: Mevcut müşterilerinize odaklanmak, satışlarınızı arttırmaya başlamak için harika bir ilk yerdir ve bir sadakat programı tam da bu konuda size yardımcı olabilir.

Bir araştırmaya göre, bir restoran sadakat programı üyeleri, ödüllerini kullandıklarında ortalama %20 daha fazla harcıyorlar ve restoranınızı ziyaret etme sıklıkları, ilk ve onuncu ödülleri arasında %75 oranında artış gösteriyor.

Bir sadakat programının doğal bir yan etkisi ziyaretçilerin artmasıdır, çünkü bir şeyler yemek isteyenler iş arkadaşlarınızı, arkadaşlarınızı veya ailenizi restoranınıza getirebilir. Yani kısmen insan yönlendirmenin katkısını da yaşarsınız.

2020 yılında yenililikçi yaklaşımlardan biri, Facebook Messenger ve mobil cüzdan üzerinden sadakat programları sunmak olacak. Bu konuda daha fazla bilgi isterseniz benimle iletişime geçebilirsiniz.

4) Google Benim İşletmem’de Sayfanızı Talep Edin.

Henüz yapmadıysanız, restoranınızı şimdi Benim İşletmem’e kaydedin. Benim İşletmem’de bir varlığa sahip olmak çevrimiçi varlığınıza aşılmaz bir güvenilirlik ekler. Birisi sizi Google’da arıyorsa, saatleriniz, web siteniz, konumunuz ve fotoğraflarınız arama sonuçlarının en üstünde olacak – arama yapanların görmesi için tek bir yerde.

Bu, tereddütleri aşmanıza yardımcı olur ve restoran arayanların restoranınızı bulmasını ve sizden sipariş vermesini veya hemen bir rezervasyon yaptırmasını sağlar. İyi haber: Benim İşletmem’e kaydolmak en fazla 10 dakikanızı alır. Benim İşletmem’i önemi ve burada restoranınızı nasıl kuracağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Google sayfalarında öğrenebilirsiniz.

5) Uygun Restoran Teknolojisini Kullanın.

Kötü çalışan bilgisayarlar ve yazarkasalar hatlarınızı tıkayabilir, el yazısı ile yazılmış siparişler mutfak ekibinizden hatalara ya da yanlış anlamalara neden olabilir ve eskiden kalma teknoloji sizi kurtarmayabilir. Güvenilir bir POS sistemi ve buna karşılık gelen özellikler olmadan, restoranınızın verimliliği durgunlaşma riski altındadır, bu nedenle belirli bir zamanda gerçekleştirebileceğiniz satış miktarını sınırlar.

Eskiden kalma teknoloji aynı zamanda hem çalışanlarınız hem de müşterileriniz için sinir bozucu bir deneyime neden olabilir – bu da her ikisinin de gitmesine neden olabilir. Bunun yerine, raporlama özelliğine sahip modern bir POS getirin; böylece operasyonlarınızı kolaylaştırabilir ve restoranınızın satışını nasıl artıracağınızı bilmek için ihtiyacınız olan tüm verilere erişebilirsiniz.

6) Menünüzü Dikkatle Oluşturun.

Restoranınızdaki bazı menü öğeleri ve yiyecek fiyatları, satışlarınızı olabileceğinden düşük tutuyor olabilir. Belki de en kârlı olduğunu düşündüğünüz menü maddesi, müşterilerinizin gözünde aslında çok pahalıdır, veya belki de kimsenin sipariş etmediği görünen yemeği bırakmanın zamanı gelmiştir.

Fiyatlandırma modelinizin bir güncellemeye ihtiyacı olabileceğini mi düşünüyorsunuz? Emin olmanın tek yolu menü mühendisliğini başlatmak ve stratejik olarak fiyat noktalarını ve restoran satışlarını artıracak menü tekliflerini seçmektir.

7) Müşterilerinizi Organizatörlere Dönüştürün.

Bunun açık olması gerekir, ancak harika yemekler, sunum ve servis olmadan restoran satışlarında bir artış görmeyi bekleyemezsiniz! Ağızdan çıkan söz çok güçlüdür: Memnun bir müşteri övgülerini 3 kişiyle paylaşırken, memnuniyetsiz bir müşteri şikayetlerini 10 kişi ile paylaşıyor (ortalama).

Bu perspektifle, bir müşteriyi işletmenizin daha kapısına gelmeden önce sonsuza dek kaybedebilirsiniz (başkasından duyduğu veya okuduğu yorumlar yüzünden). Bunun olmasına izin vermemeniz gerekir. Restoran satışlarını ve ziyaretçilerin çevrelerinin gelmesini artıracak şekilde tüm konuklara sürekli çok iyi bir deneyim sunmak için çalışmalısınız.

Restoranınızın Satışını Artırma Zahmetlidir, Ama Mümkündür.

Bugün Türkiye’de birçok restoran var, dolayısı ile rekabet yoğun sektörlerden biri. Bu endüstrinin gelişimi için iyi bir işarettir; her yıl binlerce yeni restoran açılıyor ve başarılı olanlar da, olamayanlar da var. Bununla birlikte, bu aşırı doyma, restoranların kendilerini tanıtmasını ve bilinmesini zorlaştırabilir. Müşteri edinmenin ve elde tutmanın giderek zorlaştığı zamanlardan geçiyoruz.

Restoranınızın diğerlerinden ayrıştırmak ve öne çıkmak istiyorsanız, restoran satışlarını artırmak için stratejik düşünmeniz gerekir ve bu videoda belirttiğime benzer yöntemler kullanmanız gerekir ki bundan çok daha fazlası da mevcuttur.

Sizin bu kapsamda sorularınız var mı? Bu yollardan hangilerini kullanıyorsunuz? Bu paylaşımda yeni neler öğrendiniz ve bundan sonra neler öğrenmek istersiniz?

Soru, görüş ve yorumlarınızı duymaktan memnun olurum.

Bir başka videoda görüşmek üzere.

Restoranlar ve Cafeler İçin Online Yemek Siparişi ve Teslim Sistemi

Tek Çözümde Müşterilerinize Gel Al, Teslimat, Ön Sipariş ve Masa Rezerve Etmeyi İçeren Online Sipariş Sistemi Sunun

Restoran Cafe Lokanta Facebook Grubumuza Katılın

Restoran Cafe Lokanta Sektöründe İşletme Sahibi veya Yöneticisi İseniz, Özellikle Yeni Müşteri Edinme ve Var Olan Müşteri Sadakatini Artırma Konularında Yeni Dijital Teknolojileri ve Stratejileri Bu Grupta Öğretiyoruz. Sizi de Bekleriz!