Restoranlar için online sipariş, başarılı bir restoran işletmesi için bir gerekliliktir. İnternetten yemek sipariş etmenin kolaylığından dolayı, müşteriler telefonla sipariş yerine çevrimiçi sipariş vermeyi tercih ediyor.

Ve paket servis pazarının büyüme potansiyeli ile, online sipariş eninde sonunda gel al hizmetinden daha iyi performans gösterecek.

Ancak bir diğer nokta da online sipariş veren restoranlardan sipariş vermek isteyen müşteri sayısının sürekli artmasıdır. Bu da restoranınızın online sipariş hizmeti yoksa işletmenizin bu tür dijital müşteriler tarafından dikkate alınmaması demektir.

Basitçe söylemek gerekirse, bir yemek sever online yemek sipariş edecekse ve restoranınız online sipariş hizmeti vermiyorsa, bir online yemek siparişi yazılımına sahip olmadığınız için bir müşterinizi kaybetmişsinizdir.

Daha önce sitemizde yazılarımızda tartıştığımız gibi, gelecekte iş yapmak istiyorsanız, restoran için online sipariş hizmeti sunmanız, sahip olmanız gereken bir araçtır.

Online sipariş son 5-10 yıldır hayatımızda olmasına rağmen, hala etrafında bir belirsizlik havası var. Online sipariş verme konusunda tam bilgi sahibi olmadan birçok restoran, kendi online sipariş sistemlerine yatırım yapmak yerine bir toplayıcı platform (ülkemizde Yemeksepeti, Getir veya yurt dışında GrubHub, Eat24 gibi) seçer.

Bu platformlar (toplayıcılar), online siparişlerden elde edilen iş arttıkça karlı bir şekilde çalışmayı çok zorlaştıran bir artan gelir sistemine dayalı çalıştıkları için bu birçok küçük veya orta büyüklükte gıda işletmesi için büyük bir hatadır.

Bu bir gerçektir: Bu tür yemek portallarından ne kadar çok sipariş gelirse, gelirinizden o kadar çok para ödersiniz. Yani daha fazla kazanmak için, daha fazla harcama yapmanız şarttır.

Ancak en önemlisi, bu tür portalların yemek isteyen müşterileri kendi kanallarından (web sitesi, uygulama ve benzeri) size yönlendirmesidir, yani bir anlamda kendi platform müşterilerini size kiralamaktadırlar.

Müşterinin gerçek sahibi (iletişim ve ilişki süreci) siz değilsinizdir. Sizin normal veya düzenli müşterileriniz bile bu kanallar aracılığıyla restoranınıza gelebilir.

Bu, kendinizi başka işletmelerle rekabete maruz bıraktığınızda 2 şey olabileceği anlamına gelir:

  1. Daha fazla müşteri edinebilirsiniz, ancak bu tamamen bu toplayıcılara bağlıdır ve gelecekte, onlarla iş yapmak istemezseniz, bu yeni müşterileri kesinlikle kaybedeceksiniz.
  2. Kendi müşterilerinizi rekabette kaybetme riskiniz vardır (sonsuza dek).

İşte sizi işletmenizde kendi online yemek sipariş sisteminize sahip olmaktan alıkoymuş olabilecek 3 genel yanılgı ve bunların doğruları burada:

Yeni personel tutmanıza veya çalışma şeklinizi değiştirmenize hiç gerek yok

Yanlış: Online sipariş yazılımının uygulanması çok zor

Bu duygu, restoran sahipleri arasında, online yemek siparişi sistemlerinin mevcut restoranlarına uygulanmasının çok zor olduğu konusunda derinlere iniyor.

Yeni BT personeli işe almaları gerektiğini düşünüyorlar. Online siparişler, tüm iş modellerini yeniden karıştıracak tamamen farklı bir şekilde gelecek diye düşünebiliyorlar.

Doğru: Yeni personel tutmanıza veya çalışma şeklinizi değiştirmenize hiç gerek yok.

İyi bir yazılım sağlayıcısı, kurulumdan yazılımın sorunsuz çalışmasına kadar her şeyi çok düşük bir maliyetle halleder. (Evet, yemek platformlarına (toplayıcılara) ödediğiniz komisyonlardan daha az!)

İyi bir online sipariş sistemi, mevcut donanım kurulumunuza sorunsuz bir şekilde bütünleşecektir

Yanlış: Online sipariş yazılımı, personel eğitimi amacına yönelik ek harcama gerektiriyor

Doğru: Bu, daha eski online sipariş sistemlerinde geçerli olabilir.

Ancak yeni online yemek siparişi yazılımıyla çalışmak çok kolay.

Modern bir sipariş yazılımı, personelinizin kullanımlarını çok hızlı bir şekilde öğrenmesine ve sonunda daha verimli çalışmasına yardımcı olan basit bir kullanıcı arayüzüne sahiptir.

Daha iyi bir kullanıcı arayüzüne sahip olarak, online yemek siparişi yazılımının kullanımını kendiniz gerçekleştirebilirsiniz, ancak yazılım sağlayıcı size ve personelinize ( en azından başlangıçta) ücretsiz eğitim sağlayacaktır.

Online sipariş yazılımı, personel eğitimi amacına yönelik ek harcama gerektirmiyor

Yanlış: Yeni donanım gereksinimi olur

Online sipariş sisteminin daha yeni ve güçlü sistemlerin tedarikinde gereksiz harcamalara yol açacağına inanılmaktadır.

Doğru: İyi bir online sipariş sistemi, mevcut donanım kurulumunuza sorunsuz bir şekilde bütünleşecektir (entegre olacaktır).

Örneğin şu anda kullanmakta olduğunuz herhangi bir POS platformuyla birleşecektir.

Ve müşterilerden alınan siparişleri yazdırmaya gelince, online siparişler doğrudan mutfakta basılacaktır veya Whatsapp mesaj ile iletilebilecektir.

Kendi restoran sipariş sisteminizin 14 günlük ücretsiz denemesi için buraya tıklayıp bize başvurunuzu yollayabilirsiniz

Sonuç:

Popüler inanışın aksine, online yemek siparişi sistemi size bir servete mal olmayacaktır. Ayrıca, yemek portalları veya toplayıcılar gibi kârınızdan büyük bir pay almayacaktır. İyi bir online sipariş yazılımı, müşterilerinizi korumanıza, bağlılık geliştirmenize, özelleştirilmiş promosyonlar yürütmenize, menünüzü güncellemenize, haber bültenleri veya kısa mesaj göndermenize yardımcı olur.

Restoran online sipariş sisteminin çoğu aylık abonelik temelinde çalışır. Ne kadar ürün sattığınıza bağlı değildir. Yazılım sağlayıcıları temel özellikleri olan online sipariş sistemi için genelde yalnızca tek seferlik kurulum ve aylık sabit ücret alırlar ve başka herhangi bir ücret istemezler. Müşterilerinize online sipariş hizmeti vermemek akıllıca bir karar değildir ve yüksek komisyon oranlarına dayalı bir toplayıcıya (yemek platformuna) tamamen güvenmek sonunda gelirinizin azalmasına veya işinizin iflas etmesine yol açacaktır.

Kendi restoran sipariş sisteminizin 14 günlük ücretsiz denemesi için buraya tıklayıp bize başvurunuzu yollayabilirsiniz ve daha fazla bilgi veya öneri için bize (Butik İnternet Limited Şirketi) iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sipariş Sistemi İlgimi Çekti, Süreç Nasıl İşliyor?

Gıda müşterileri neden gerçek zamanlı sipariş sistemimizi seviyor?

Müşterilerinizi memnun ederseniz siz de işinizde memnun olursunuz. Hem onları, hem de sizi memnun edecek kullanışlı 7/24 çalışan çözüm sunuyoruz.

Restoran Cafe Lokanta Facebook Grubumuza Katılın

Restoran Cafe Lokanta Sektöründe İşletme Sahibi veya Yöneticisi İseniz, Özellikle Yeni Müşteri Edinme ve Var Olan Müşteri Sadakatini Artırma Konularında Yeni Dijital Teknolojileri ve Stratejileri Bu Grupta Öğretiyoruz. Sizi de Bekleriz!

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILIN