Restoranınıza daha fazla müşteri çekmek istiyorsanız, bir e-posta listesine ihtiyacınız var.

Instagram, Facebook ve başka sosyal medya kanallarında restoranların pazarlamasındaki büyük artışa rağmen, e-posta pazarlaması, erişim, potansiyel müşteri ile ilişkileri geliştirme ve yatırımın geri dönüşü (YGD) için en iyi iletişim kanallarından biri olmaya devam ediyor.

Bir e-posta listesi oluşturmaya başlamanız için 5 güçlü yoldan bahsedeceğim. Dolayısıyla restoranınıza, hem yeni konuklar çekmek için, hem de onların geri gelmelerini sağlamak için gerekli araçlardan birini (iletişim kanalı) anlamış olacaksınız.

Bir e-posta listesi oluşturmak tüm restoranlar için öncelikli olmalıdır.

E-posta pazarlamasının, müşterinizin yolculuğu boyunca (sizi hiç tanımazken farkınıza varması, etkileşime girmesi, mekanınıza gelmesi, sipariş vermesi ve sonrası) elde ettiğiniz kaliteli ve iyi toplanmış müşteri verileriyle birlikte kullanılması, restoranınızın ekstra değer sunan etkili, öne çıkan kampanyalar oluşturmasına olanak tanır.

Listenizi oluşturmayı öncelikli yapmanız için nedenlerden bazıları:

1. Her zaman e-posta listenize siz sahip olacaksınız.

Elbette, Facebook ve Instagram’daki birçok takipçi harika, ancak hepsi uzun vadede o sosyal medya şirketine ait, yani platformlarda kiracı durumundasınız.

Kullanım koşullarını değiştirir veya hesabınızı kısıtlarlar veya kapatırlarsa, müşteri tabanınız, kişileriniz ve potansiyel restoran misafirleriniz de dijital olarak kaybolur. Restoranınız için kendi e-posta listenizi oluşturmak, restoranınızı tanıtmak istiyorsanız, restoranınıza özgü bir dizi veriyi her zaman kontrol ettiğiniz anlamına gelir.

Müşterilerinizi, potansiyel müşterilerden sadık ve geri dönen restoran misafirlerine kadar, sürekli olarak besleyecek (iletişimi sürdürecek ve ilişkiyi geliştirecek) araçlar sunan kendi pazarlama listenize sahip olacaksınız.

2. E-posta kolaylıkla mobil pazarlama ile çalışır.

Akıllı telefon ve tablet sahipliğinin artması, e-postayı harika bir pazarlama bileşeni haline getiriyor. E-posta ile, yeni teknolojiye fazla yatırım yapmadan müşterilerinize kolayca ulaşabilirsiniz.

Pazarlama iletişimlerini doğrudan bir mobil cihazdan alınan bir e-postaya göndermek, pazarlama mesajını da kişiselleştirmeye ve geniş erişime ulaşmaya da yardımcı olur, bu nedenle listenizdeki müşterilerle etkileşim kurmanın önemli bir yoludur.

3. Mükemmel zamanlanmış ve kişiselleştirilmiş e-postalar gönderebilirsiniz.

E-posta ile ilgili en iyi şeylerden biri kişiselleştirmeye dönük kapsamıdır. Müşteri etkileşimlerinden elde edilen verilere dayalı olarak etkili gruplara (segmentlere) ayırma sayesinde, her bir müşteri için mükemmel olabilecek teklifleri içeren e-postaları her seferinde gönderebileceksiniz.

Örneğin, bir müşterinin doğum gününe göre bir masa ayırtmak için bir e-posta hatırlatıcısı veya müşterinizin geçmişte e-postalara nasıl yanıt verdiğine bağlı olarak ilgili teklifler ve daha önce satın aldığının üzerine ürün teklifi gönderebilirsiniz.

Bu kişiselleştirme, müşterilerinizle etkileşim ve gerçek (sahtelik içermeyen) sohbetler oluşturmak için çok önemlidir. Hepimizin bildiği gibi, etkileşimli misafirleriniz sadık müşterileriniz olmaya en aday insanlardır.

4. E-posta kolayca diğer pazarlama akışları ile entegre edilebilir.

E-posta, kendi başına en iyi pazarlama yöntemlerinden biri olmasına rağmen, e-postanın esnekliği ve düşük maliyeti, diğer pazarlama kampanyalarını uygulamak ve desteklemek için kolayca kullanılabileceği anlamına gelir.

Örneğin, bir sosyal medya yarışması düzenliyor veya Facebook’ta işletme sayfasıyla yer alan restoranınız hakkında geri bildirim istiyorsanız, bu mesajları genişletmek için e-posta kullanabilirsiniz. Çok esnek olması gerçeği, bir kampanya boyunca alakalı e-postalar göndererek, değişen geri bildirimlere veya beklenmedik sonuçlara çok hızlı yanıt verebileceğiniz anlamına gelir.

5. E-posta, restoranınızla anında etkileşimi teşvik eder.

Sosyal medya pazarlaması herhangi bir restoran işletmesi (markası) için önemlidir, ancak e-posta pazarlaması, izlemeyi (gözlemeyi) ve eylem oluşturmayı diğer pazarlama akışlarından çok daha kolay hale getirir.

Her e-postada, ister “masa ayırtın”, “yeni menümüze göz atın”, ister ”Google veya Tripadvisor’da bizle ilgili yorumu yapın” şeklinde farklı eylemler bekleyin, müşterileriniz eyleme geçmeleri için teşvik edilebilir.

Bu, etkili bir harekete geçirici mesaj oluşturmayı çok daha kolay hale getirir. Daha da iyisi, e-posta pazarlaması, kolayca izlenir ve ölçülür, böylece neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını tam olarak bilirsiniz.

Restoranınızın gerçekten işe yarayan bir e-posta listesi oluşturmasının 3 yolu:

Oluşturduğumuz gibi, e-posta pazarlaması önemlidir. Ancak kaliteli, etkin ve katılımlı kişilerle bir e-posta oluşturmak da önemlidir. İşte restoranınız için bir e-posta listesi oluşturmanın 3 yolu (tabii daha fazla yolları da var).

Restoran misafirlerinize ücretsiz Wi-Fi sunun.

WiFi, artık birçok restoran misafirinin beklediği bir hizmettir ve sizin işletmenizde yemek yerken sosyal ağlarını kolayca takip etmelerini (ve daha birçok online eylemi) sağlar. Ancak restoranınız için hızlı ve tutarlı bir e-posta listesi oluşturmanın da gerçekten etkili bir yoludur.

Bir e-posta adresi ve kişi adı şartıyla ücretsiz misafir WiFi’si sunarak, beslenecek müşterilere ait bir katılım listesi oluşturmaya kolayca başlayabilirsiniz.

Ayrıca, demografik bilgiler ve müşteri ilgi alanları dahil olmak üzere kaydolma sırasında veya daha sonraki ziyaretlerinde daha fazla bilgi isteyebilirsiniz. Böylece, gelecekteki pazarlama iletileri için e-posta listenizi geliştirmek için kaliteli veriler sağlar.

Restoranınızda ödül (örneğin bir yemek) kazanmak için bir yarışma düzenleyin.

Bir yarışma düzenlemek, e-posta listenizi güçlendirmek için her zaman harika bir yoldur. Herkes büyük bir ödülün cazibesini sever ve aynı zamanda restoran işletmenizi (markanızı) tanıtmak için gerçekten etkili bir yoldur.

Websitenizde veya sosyal medyada bir yarışma düzenleyin, isim ve e-posta adresi girme koşulunu sağlayın. Listenizi hızla artıracak, sosyal medyadaki varlığınızı ve potansiyel müşteri etkileşiminizi artıracaksınız.

Websitenizde faydalı, ücretsiz içerik veya özel teklifler sunun.

Herkes ücretsiz olarak veya en azından e-posta adreslerini paylaşmanın karşılığında bir şeyler almayı sever. Yeni müşterilere bir tarifler koleksiyonu veya e-posta adreslerini vermeleri durumunda özel bir teklif kuponu sunabilirsiniz.

Bu, işletmenizle (markanızla) zaten etkileşimde olan müşterileri toplamanın kolay bir yoludur ve e-posta listenizi hızlı ve basit bir şekilde oluşturmanıza yardımcı olur.

Başlangıçta müşteri beklentilerini belirlediğinizden emin olun:

İlgi çekici, kişiselleştirilmiş içerikle dikkatlice birleştirilmiş bir e-posta toplama stratejisi geliştirmek, ilerde restoranınızın daha fazla müşteriye hoşgeldiniz diyeceği anlamına gelir. Ancak kalıcı bir başarı sağlamak için göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta vardır.

Öncelikle, müşteri beklentilerini belirlediğinizden emin olun. Her gerçek veya potansiyel müşteriye veya ziyaretçinize e-postalarını neden topladığınızı ve verilerini nasıl kullanacağınızı net olarak ifade edin.

Yalnızca e-posta adresleri toplarken vaat ettiğinizle ilgili iletişimleri (ve teklifleri) onlara göndererek müşterilerinize duyduğunuz saygıyı göstermeniz önemlidir. Bunu yapmak, müşterinizin işletmenizle (markanızla) etkileşimini de artıracaktır.

Sonuçta, hiç kimse istenmeyen mesajı (spam) sevmez. Ayrıca, müşterilerin sizinle herhangi bir dijital iletişimi devre dışı bırakmak istediklerinde kolaylık sağlayın. Ve mümkünse iletişim kurmak istedikleri konuları (başlıkları) tercih edebilmelerini kolaylaştırın (seçenekler sunun).

WiFi girişlerini ve oluşan müşteri verisini isteyebilirsiniz, ancak işletmenizle (markanızla) ilgilenen ve etkileşimde olan bir e-posta listesinin yanı sıra güven oluşturmak da önemlidir. Güven yoksa, veriniz işe yaramaz hale gelebilir.

E-posta listesi oluşturmak restoranınız için de çalışacaktır.

E-posta listesi oluşturma işe yarıyor, bu kadar basit. Bir restoran markası oluşturma konusunda sosyal medya önemli bir yere sahiptir, ancak bir e-posta listesine sahip olmak size kontrol sağlar.

Dikkatle oluşturulmuş kaliteli kişiler listesi geliştirmek için zaman ayırarak, müşterilerinize katma değer sağlayabilir ve herhangi bir restoranın hayatta kalabilmesi için gerekli olan kalıcı etkileşim ve bağlılık (sadakat) oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Restoranlar ve Cafeler İçin Online Yemek Siparişi ve Teslim Sistemi

Tek Çözümde Müşterilerinize Gel Al, Teslimat, Ön Sipariş ve Masa Rezerve Etmeyi İçeren Online Sipariş Sistemi Sunun

Restoran Cafe Lokanta Facebook Grubumuza Katılın

Restoran Cafe Lokanta Sektöründe İşletme Sahibi veya Yöneticisi İseniz, Özellikle Yeni Müşteri Edinme ve Var Olan Müşteri Sadakatini Artırma Konularında Yeni Dijital Teknolojileri ve Stratejileri Bu Grupta Öğretiyoruz. Sizi de Bekleriz!