Çok iyi bir restoran e-posta pazarlama programı oluşturmak için ilk adım ne olabilir? Tabii ki e-posta listenizi oluşturmak, yani müşteri isimleri ve e-posta adreslerinden oluşan veritabanı ortaya çıkarmak. Burada restoranınız için daha fazla e-posta adresi toplamanın yedi kolay yolundan bahsedeceğim.

Bir e-posta listesi oluşturmak zaman alır. Mevcut restoran pazarlama çabalarınıza bağlı olarak e-postaları çevrimiçi (onilne) ve çevrimdışı olarak toplayabilirsiniz.

Daha fazla e-posta topladıkça, daha fazla müşteri ilişkisi oluşturmaya ve geliştirmeye başlayabilir ve işletmenizi bir kerelik ziyaret edenlerinizi düzenli ziyaret edenler haline getirebilirsiniz.

E-postaları şu yollarla toplayabilirsiniz (bir kesit):

1. Yol – Birisi Rezervasyon Yapmak İçin Aradığında E-posta İstemek:

İster bir çevrimiçi rezervasyon hizmeti kullanın, isterse sadece bir masa rezervasyonu yapmak için sizi telefonla arayanlar olsun, yerinize gelecek yemekseverlere ilk rezervasyon onayı veya rezervasyonlarını hatırlatmak için e-posta göndermeyi teklif edin.

Telefona kim yanıt veriyorsa, eşlik edenlerin ayrıntılarıyla birlikte e-posta adreslerini almasını isteyin. Arama bitmeden önce restoranınızdan e-posta almanın uygun olup olmadığını onlarla kontrol ettiğinizden emin olun.

İstemeyene zorla göndermeyin tabii. Ardından, örneğin bir Excel tabloda veya MİY (CRM) yazılımınızda, tüm e-posta adreslerini tek bir yerde birleştirmek ve düzenlemek için zaman ayırın.

2. Yol – Bir E-posta Fişi Sunmak:

Yemekseverler bugün daha çevre dostu olmanın yollarını arıyor. Yemek yiyenlere e-posta fişi alma seçeneğini sunmak – örneğin kağıt yerine bir tablete imza atmak – yeni e-posta adreslerini toplamak için ve ekstra rahatlık ve misafirperverlik sunmak için çok iyi bir yoldur.

3. Yol – Hesap Sunucunuza E-posta Kartı Eklemek:

Çevrimiçi tabanlı bir POS sistemi kullanmıyorsanız, e-posta istemek, hesap sunucusuna küçük bir kart eklemek kadar basit olabilir. E-posta listenizin avantajlarını tanıtabilir ve müşterilerinden e-postalarını imzalarıyla birlikte bırakmalarını isteyebilirsiniz.

4. Yol – Websitenize Form veya Mini Açılır Pencere Eklemek:

Websitesi ziyaretçilerinin e-posta adreslerini isteyen bir dizi ücretsiz araç veya eklenti ile kolayca bir form veya mini açılır pencere ekleyebilirsiniz. Gerçek uygulama, websitenizin nasıl ayarlandığına bağlı olsa da, genellikle websitenize en üste ve en alta eklenen küçük bir kod parçası iledir.

Ardından, form alanlarınızı veya açılan mini pencereye eklemek istediklerinizi (örneğin özel teklifler) hedefinize göre özelleştirebilirsiniz. Örneğin, e-posta listeniz için kaydoldukları zaman restoranınıza bir sonraki girişlerinde indirim veya ücretsiz içecek teklif etmek gibi.

5. Yol – Sadakat Programı Oluşturmak:

Herhangi bir e-posta pazarlama programının en önemli özelliği, e-posta listenize katma değer sağlamanızdır. Bunun için sadakat programından daha iyi bir yol var mıdır?

Daha fazla müşteriye e-posta gönderebileceksiniz ve onlara restoranınıza tekrar tekrar gelmeleri için bir teşvik vereceksiniz.

6. Yol – WiFi Pazarlamasını Kullanmak:

Zaten müşterilere ücretsiz WiFi sunmuyorsanız, önemli bir konukseverlik fırsatını kaçırıyorsunuz demektir. WiFi pazarlamanın özel deneyimini kullanarak işiniz için de daha fazlasını elde edersiniz.

Yemekseverler, konuk WiFi’nize giriş yapmak için e-posta adreslerini kullanırlar, siz de bu adresleri otomatik e-posta kampanyaları, misafirinizden yorum / inceleme istekleri ve daha fazlasını göndermek için kullanabilirsiniz.

7. Yol – Ödül ve Yarışma Kampanyaları Düzenleyin:

Hangi müşteriniz sizden hediye almak veya ödül kazanmak istemez?

Online ödül ve yarışma kampanyaları düzenleyerek, ve mekanınıza gelen müşterileri de bunlara dahil ederek, hem e-posta listenizi oldukça hızlı ve kısa sürede geliştirebilir, hem de müşterilerinizin bağlantılı olduğu çevrelerine ulaşabilirsiniz (ödül / yarışma kampanyasına kayıt sonrası sosyal paylaşma özelliği ile).

Yemekseverlere E-posta Gönderdiğinizde İzne Sahip Olun:

Tüm bu yöntemlerin ortak bir yanı var: Misafirinizin size kendisine e-posta gönderilmesine izin verdiğini kontrol etmenin açık bir yolu.

E-posta adreslerini toplamaya başladıktan sonra, hepsini bir e-tablo gibi (örneğin Excel’de) tek bir yerde tuttuğunuzdan emin olun. Bu şekilde kişilerinizi gerektiğinde bir e-posta servis sağlayıcısına kolayca yükleyebilirsiniz.

E-posta gönderecekseniz, bir misafirin işletmenizden ne zaman ve nasıl e-posta gönderilmesine izin verdiğinin kaydını tutmanız iyi olur. Tercihler için yasalarınızı (örneğin KVKK) kontrol edin ve yemek deneyiminden sonra mümkün olan en kısa sürede ilk e-postayı gönderin.

Restoranlar ve Cafeler İçin Online Yemek Siparişi ve Teslim Sistemi

Tek Çözümde Müşterilerinize Gel Al, Teslimat, Ön Sipariş ve Masa Rezerve Etmeyi İçeren Online Sipariş Sistemi Sunun

DEMOMUZU GÖRÜN

Restoran Cafe Lokanta Facebook Grubumuza Katılın

Restoran Cafe Lokanta Sektöründe İşletme Sahibi veya Yöneticisi İseniz, Özellikle Yeni Müşteri Edinme ve Var Olan Müşteri Sadakatini Artırma Konularında Yeni Dijital Teknolojileri ve Stratejileri Bu Grupta Öğretiyoruz. Sizi de Bekleriz!

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILIN