Misafirler restoranınıza geldiğinde, hem büyük bir zorluk, hem de harika fırsat ile karşı karşıyasınız. Zorluk, konukların beklentilerini karşılamanın yollarını bulma ve onlara işletmenize gelmelerini ne kadar takdir ettiğinizi göstermektir. Fırsat, restoranınızın izlenimini olumlu bir şekilde etkileme ve geri dönüş ziyaretlerini teşvik etme şansınızdır.

Misafirler restoranınızda iken, deneyimlerini denetleyebilirsiniz, büyük oranda sizin kontrolünüzdedir. Misafirleriniz yemeklerinin bedelini ödediğinde ve kapının dışına çıktıklarında, onlar ile aynı yakınlıkta ve sıcaklıkta yeniden etkileşmek daha zor olabilir (öte yandan dijital teknolojiler ile mümkündür).

Günümüzün dijital dünyasında, haklı olarak, işletmenizden ayrıldıktan sonra konukları nasıl çekeceğinize odaklı olarak, kullanışlı ve ilgi çekici bir restoran websitesi ve çeşitli sosyal medya platformları var. Bu dijital varlıklar rekabette sizi öne çıkarmak için önemli olsa da, birçok restorant sahibi, aslında mekan içerisindeyken müşterilere pazarlama fırsatı bulma avantajından yararlanmıyor.

Mekanınızda veya diğer bir ifade ile konuklar restoranınızın 4 duvarı arasındayken işinizi tanıtmak için ne yapıyorsunuz?

Bu pazarlama kavramını işletmenize uygulamak için size 7 yol önerelim:

1. Takdirinizi Gösterin.

Müşterilerin bulunduğunuz yere varmadan önce karar verme sürecini düşünün. Öncelikle dışarıda yemek yemeye karar vermeleri gerekiyor.

O zaman ‘ruh hallerine uygun’ olduğunu düşündükleri mutfağın türüne karar vermek zorundalar ve büyük olasılıkla aralarından seçim yapacak kadar fazla seçenekleri var. Misafirleriniz restorana giderken yolda çok sayıda restoranın olduğunu düşünün.

Müşterileri sizin mekanınıza çekmek çok zahmetlidir. Misafirler nihayet geldiğinde, restoranınızda yemek seçmeyi seçtikleri gerçeğini ne kadar takdir ettiğinizi gösterin.

Hizmet görevlilerinin, genellikle misafir personeliyle etkileşimde bulunacak ilk personel üyeleri oldukları için, doğru şekilde eğitildiğinden emin olun. Konuklar ön kapıda yürürken konuklarını selamlamalı ve geri gelen müşterileri tanımak için çaba göstermelidirler.

Hizmet görevlileri samimi ve özenli olmalıdır. Asla ön büro veya POS terminalinin çevresinde toplanmamalıdırlar. Yöneticiler dönen müşterileri tanımak için her masaya kısa ziyaret yapmalı ve ellerinden gelen her şeyi yapmalıdır.

Konukları, onları takdir ettiğinizi hissettiren sonsuz sayıda yol var. Küçük düşünceli davranışlar çok anlam ifade eder.

2. Konuk Beklentilerini Tanıyın.

Konuklar restoranınızda yemek yemeye karar verirlerse, bazı ölçütlere göre bir tercih yapıyorlar. Beklentileri neredeyse her zaman varışlarından önce belirlenir ve geçmiş tecrübeleri, arkadaş tavsiyesi, websitenizle veya Facebook sayfanızla etkileşimler, online (çevrimiçi) incelemeler ve yorumlar gibi konulara dayanır.

Bu ziyareti özellikle etkileyen tetikleyiciyi izlemek nadiren mümkündür, ancak restoran servis türünüz temelinde bazı varsayımlar yapabilirsiniz. Hızlı servis restoranındaysanız, konuklar sizi rahatlık, hız ve fiyattan seçecektir. Hoş ortamlı ve makul fiyatlı bir restoran iseniz, akşam yemeği yiyenler muhtemelen harcadıkları paranın karşılığını almak isterler, güler yüzlü hizmet ve rahat bir atmosfer için iyi bir değer beklenir. Konuklar kaliteli üst sınıf bir restorandan yüksek kaliteli yemek, profesyonel hizmet, daha büyük bir hesap beklerler. Fikri anlamışsınızdır.

Konuklar deneyimlerini konusunda neler beklediklerini hisseder derecede anlamış olduktan sonra, bu beklentileri karşılamak ve aşmak sizin işinizdir. Harika yemek, ortam ve hizmetiniz olsa bile, konukların beklentilerini tanımamak ve karşılamakta başarısız olma, restoranlarındaki deneyimlerini mahvedebilir.

3. Katlanabilir Masa Kartı Kullanın.

Tüm masalarınıza katlanabilir masaj kartları yerleştirmek, menü öğelerini tanıtmak için harika bir yoldur, ancak restoranınızda bulunurken konuklara pazarlama yapmak için harika bir yer olabilirler.

Yakında yapılacak etkinlikler, özel fırsatlar ve dönüş ziyaretlerini teşvik etmek için harika sadakat programınız hakkında bilgiler gibi şeyler ekleyebilirsiniz. Önümüzdeki hafta restoranda canlı bir müzik grubu çalabilir veya gelecek spor olaylarında kanatlarda özel şeyler sunmayı teklif edebilirsiniz – bu tür bilgileri katlanabilir masa kartlarına eklemelisiniz.

4. Ücretsiz Wifi’den En iyi Şekilde Yararlanın.

Wi-Fi (kablosuz internet) sunmuyorsanız Wi-Fi sunun, çünkü insanların çoğu internete bağlantısı olan işletmeleri tercih ediyor.

Restoranınız konuklara Wi-Fi erişimine izin veriyorsa, sağladığınız ücretsiz hizmetten değer kazanmanın yollarını bulun. Konukların oturum açma bilgilerini küçük bir anket veya sosyal medya yoluyla elde etmeyi planlayın.

Bu teknolojik olarak artık mümkün ve başka yazılarımda daha detaylı bilgi veriyorum.

Dilerseniz daha kapsamlı bilgi almak için bana mesaj gönderebilirsiniz.

Sosyal medya bilgilerine dayalı müşteri veritabanınız oluşacaktır ve zamanla büyüyecektir. Bu veritabanındaki aday ve gerçek müşterilerinize düzenli ve sistematik olarak pazarlama kampanyaları işletebilirsiniz.

Ayrıca, wifi kullanıcılarını restoranınızın websitesinde bir sayfaya veya yorum sayfasına yönlendirmeniz veya oturum açma sayfasında veya hemen sonrasında yeni pazarlama mesajları sunmanız iyi bir fikirdir.

5. Konukları Sadakat Programınıza Katılmaya Davet Edin.

Misafirleri restoranınızın sadakati programına katılmaya davet etmeniz için aslında müşteri restoranınızda olduğunuz zaman bunu yapmaktan daha iyi bir zaman yoktur. Yemek bittikten sonra, iyi hizmet, yiyecek ve atmosferden memnun olduktan sonra, misafirlerinizi, bu deneyimleri akıllarında taze iken, hemen restoranınızın sadakat programına katılmaya teşvik edin.

Ne tür sadakat programları sunabileceğiniz konusunda başka bir videom var. Konuklarınızı restoranın sadakat programına katılmaya teşvik etmek için personelinizi eğitin, hatta teşvik edin, örneğin mini yarışmalar düzenleyin. Böylece cazip avantajlar ve özel fırsatlardan yararlanabilirler.

Günümüzün sosyal medya dünyasına daha uygun, sosyal medya etkileşimli ve entegre bir yenilikçi sadakat programı ile müşterilerinizin var olan ve değişen ihtiyaçlarını daha kolay öngörebilirsiniz. Bu tür bir program ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz benimle iletişime geçebilirsiniz.

6. Konuklara Bir Sonraki Ziyaretlerinde Birşey Teklif Edin

Ayrılmadan önce, misafirlerine geri gelmek için bir neden verin (çok iyi yemeklerinizin ve hizmetinizin ötesinde). Bir sonraki yemekte küçük bir indirim veya bedava içecek veya meze kadar mini birşey bile olsa, onları işletmenize geri getirmek için yeterli olabilir. Konukları gerçekten etkilemek istiyorsanız, şu anki yemekleri sırasında istedikleri şeyler doğrultusunda teklifinizi kişiselleştirin.

7. Vardiya Değişimi Öncesi Toplantılarda Hedef Belirleyin.

Yöneticiler, önlerindeki vardiyanın hedeflerini belirlemek için vardiya değişim öncesi toplantılarda sahip oldukları zamandan yararlanmalıdır. Yöneticiler bu zamanı, personeli günün özel ürünleri hakkında eğitmek ve misafirlerle etkileşim halindeyken bu öğeleri nasıl satacaklarını öğretmek için kullanabilirler.

Bir gün hedef, özel bir içecek türü satmak, bir sonraki gün ise misafirleri tanımak olabilir. Günün amacını gerçekleştirmek için en iyi işi yapan personel için yarışmalar ve ödüller sunun. Bu yaklaşımınız, bütün çalışanlarınızı, konuk deneyimini iyileştirmek için koyduğunuz stratejileri uygulamalarına teşvik eder.

Bu önerileri nasıl buldunuz? Sizin denediğiniz veya denemeyi düşündüğünüz var mı? Denediklerinizden nasıl sonuçlar aldınız?

Restoranlar ve Cafeler İçin Online Yemek Siparişi ve Teslim Sistemi

Tek Çözümde Müşterilerinize Gel Al, Teslimat, Ön Sipariş ve Masa Rezerve Etmeyi İçeren Online Sipariş Sistemi Sunun

DEMOMUZU GÖRÜN

Restoran Cafe Lokanta Facebook Grubumuza Katılın

Restoran Cafe Lokanta Sektöründe İşletme Sahibi veya Yöneticisi İseniz, Özellikle Yeni Müşteri Edinme ve Var Olan Müşteri Sadakatini Artırma Konularında Yeni Dijital Teknolojileri ve Stratejileri Bu Grupta Öğretiyoruz. Sizi de Bekleriz!

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILIN