Pazarlama, özellikle kötü ekonomik koşullarda, belirteceğim nedenlerden dolayı önemlidir. Neredeyse başka hiçbir sektör, yiyecek içecek endüstrisi gibi mevcut ekonomik durumdan şikayetçi değildir.

Neredeyse her hafta şöyle ifadeleri sektörde duyabiliyoruz:

  • “İnsanlar gittikçe yemek yemeye para harcamak için daha az istekli.”
  • “Restoran reklamcılığı eskisi gibi çalışmıyor.”
  • “Bizim bölgede konuklar sadece en ucuz restoranları seçiyorlar.”
  • “Gastronomi pazarlama para kaybıdır. Sadece iyi yemek önemlidir.”

İşlemeyen veya işe yaramayan gastronomi pazarlamacılığının nedenleri hemen hemen her zaman aynıdır. Yöneticiler ve iş sahipleri restoran endüstrisinde benzer hatalar yaparlar.

Bu, genellikle reklam ajanslarının kötü önerileri, kar amacı gütmeyen ve reklam / medya temsilcilerinin pazarlama cehaletlerinden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda restoran ve otel sahibinin pazarlama bilinci ve kültürünün olmaması da buna katkıda bulunmaktadır.

Öte yandan, bu üç temel hata yapılmazsa, gastronomi pazarlama son derece başarılı ve kazançlı olabilir:

Birinci Ana Hata:

4 büyüme faktörünün hepsini kullanmamak

Bir restoran veya otelin kazancını artırabilmesi için 4 yol vardır:

– Müşteri sayısını arttırmak.
– Harcanan ortalama fatura tutarını artırmak.
– Konukların ziyaret sıklıklarını arttırmak.
– Sadakat süresini arttırmak.

Çoğu işletme sahibinin ve yöneticisinin yaptığı hata, neredeyse tüm gastronomi pazarlama bütçesini yalnızca yeni misafirleri ve müşterileri çekmek için kullanmalarıdır. (yeni müşteri edinme veya kazanma)

Bu faktör içlerinde en çok maliyetli olanıdır (Farklı araştırmalara göre mevcut müşterileri tekrar gelmeye teşvik etmek yerine, yeni bir müşteri kazanmak için çaba harcamak yaklaşık 5-10 kat daha pahalıdır).

Bu nedenle, bir restoran / otel sahibi olarak, insanların işletmenizde daha çok para harcamalarını, size yılda bir defadan daha sık gelmelerini, işletmenize daha sadık kalmalarını sağlamak için neler yapabileceğinizi sürekli düşünmelisiniz (örneğin, etkili menüler oluşturmak veya sadakat programı işletmek).

İkinci Ana Hata:

Müşteri listesine sahip olmamak veya iletişim kurmamak.

Daha önce belirttiğim gibi, gastronomi yöneticileri sıklıkla yeni müşteriler çekmek için para harcarlar. Peki bu insanları restorana sokmayı başardıktan sonra bu yöneticileri ne yaparlar?

Çoğu durumda hiçbir şey!

Bu kişilerden veri toplanmayacaktır. İsim, adres veya evlilik yıldönümü, doğum günü gibi diğer bilgiler alınmaz, yani müşteri profili oluşturulmaz.

Böyle bir bilgiye sahip bir veritabanı oluşturmak, bir restoranın gastronomi pazarlamasında yapabileceği en kazançlı eylemlerden biridir.

Bu verilere sahipseniz, müşterilerinizle tekrar tekrar iletişim kurabilirsiniz. Örneğin, bir doğum günü veya düğün günü veya tatil günü için onlara mesaj gönderebilirsiniz (e-posta veya messenger mesajı).

Verilere sahipseniz, müşterilerinizi sayısız durumlarda restoranınızı ziyaret etmeleri için motive edebilirsiniz. Veya işletmenizi ve sizi tanıdıklarına daha fazla tavsiye etmelerini sağlayabilirsiniz. Veya onları sadece sizden haberler veya özel etkinlikler hakkında bilgilendirebilirsiniz.

Sadece bu tür gastronomi pazarlaması ile müşterilerinizi daima göz önünde bulundurursunuz. Bir şirket partisi vesilesiyle, bir düğün, bir doğum günü ya da başka bir özel etkinlik için veya günlük bir restoran önerisi istenirse, sizce hangi restoran derhal bu insanların aklına gelir?

Kesinlikle: Sizinki! Bu insanlarla bir ilişki kurduğunuzdan ve onlarla sürekli iletişim içinde olduğunuzdan dolayıdır. Tabii ki onlara sadece sürekli reklam göndermek doğru değildir, bu yüzden de “ilişki” olarak belirttim. Faydalı ve anlamlı bir ilişki yürütmelisiniz. Örneğin haber bülteninizde faydalı bilgiler gönderin.

Ayrıca, bülteninize restoran / oteldeki güncel gelişmeler hakkında yazabilir, yeni yemekler tanıtabilir, çevreden haber verebilir, aynı zamanda İnternet üzerinden yorumlar yazmalarını isteyebilir ve örneğin aylık çekilişler veya yarışmalar sunabilirsiniz. Bu, insanların bülteninize kaydolması için iyi bir teşvik olacaktır.

Bir müşteri veri tabanına sahip olmanın bir başka yararı da diğer işletmelerle işbirliği yapabilmenizdir. Bu işletmeler daha sonra bültenlerinde kendi misafirlerine işletmenizi belirli bir ücret karşılığında tavsiye edebilirler, yani kendi oluşturdukları kitleye erişmenizi sağlayabilirler. Bu tür gastronomik pazarlama yöntemi stratejik işbirlikleri olarak adlandırılır ve uygulanabilecek reklamcılık yöntemlerinden biridir, öte yanda kendinize yeterli işletme iseniz şart değildir.

Bu birçok nedenden dolayı, konuk veritabanını oluşturmak, pazarlama ve işletme başarınız açısından en önemli işlerden biridir. Bu veritabanını oluşturmak için günümüzde modern ve yenilikçi teknolojiler ve stratejiler vardır.

Örneğin: Facebook messenger pazarlama, dijital cüzdan pazarlama, sosyal WiFi pazarlama önde gelen modern pazarlama stratejilerindendir.

Üçüncü Ana Hata:

Stratejik pazarlama yerine taktik pazarlama kullanmak.

Stratejik pazarlama kısaca şu anlama gelir:

Hedef pazar seçin ve mesajınızı hedef pazara uyarlayın.
Başka bir deyişle, kimlere neler söylediğinizdir.

Öte yandan, taktik pazarlama kısaca şudur:

Bu mesajı ilettiğiniz medyadır.
Başka bir deyişle, söylediğiniz yerdir.

Ve tam olarak bu sırada gastronomi pazarlamasına devam etmelisiniz.

Hedef kitlenin tam olarak kim olduğunu bulun. İstek ve sorunlarının ne olduğunu tam olarak mümkün olduğunca tanımlayın, ayrıca demografik ve psikografik verilerini tutun (Her şeyden önce, hangi reklam araçları üzerinden bu kişilere en iyi şekilde ulaşabileceğinizi bulun – örneğin masa üstü kartları, Facebook reklamları).

Bunu bildiğinizde, tam olarak bu hedef pazara göre uyarlanmış bir reklam mesajı oluşturmak zorundasınız ve restoranınızın veya otelinizin bu ihtiyaçları ve istekleri nasıl karşıladığını bildirmek zorundasınız. Yani bu tür bir kişi için güvenilir, inandırıcı ve harekete geçirici bir reklam mesajı oluşturmak durumundasınız.Yalnızca hedef müşteriler tanımlandıktan ve mesaj hazır olduktan sonra reklam ortamı seçilmelidir.

Reklam Medyası Seçiminde Gastronomi Pazarlama Gerçeği

Ancak çoğu restoran ve otel, gastronomi pazarlamanızda tam tersi yönde gider.

İşletmelerindeki günlük görevleriyle çok meşgul oldukları için, hangi reklam aracında hangi reklamın yapılacağına rastlantı karar verir. Örneğin broşür baskı temsilcisi gelirse, broşürler bastırılır. Radyo sunucusu gelirse, bir radyo reklamı başlatılır. Facebook pazarlama hakkında bir metin okunur ise bu araç tercih edilir.

Öncelikle hedef kitlenizin hangi reklam ortamında vakit geçirdiği veya tükettiği bulunmalıdır. Bu nedenle şu tür soruların cevabı verilmelidir:“Hedef kitlenize en iyi şekilde nasıl ulaşırsınız? Hangi yayınları okuyorlar? Hangi radyo programlarını dinliyorlar? Hangi kişilere veya kuruluşlara güveniyorlar? Online hangi platfomlarda bulunuyorlar ve sıklıkla ziyaret ediyorlar?

Daha sonra, bu reklam ortamında ilk adımda üretilen pazarlama mesajı yayınlanmaya başlamalıdır.

Gastronomi Pazarlama Özeti:

Eğer gastronomi pazarlamasında bir restoran veya otel her şeyi iyi yapıyorsa, o zaman şunları görürüz:

  • 4 büyüme faktörünü aynı anda kullanır ve sadece ilkine odaklanmaz.
  • Tüm müşterilerin verilerini toplar ve sık sık onlarla iletişim kurar.
  • Pazarlama yaklaşımı stratejiktir, taktiksel değildir .
  • Hedef kitleyi belirler, mesajı hedef kitleye uyarlar, reklam ortamını seçer.
  • İşte o zaman restoran reklamcılığının başarı şansı artmış ve “Gastronomi pazarlaması işe yaramaz!” gibi şikayetler geçmişte kalır.

Sorularınız var mı? Siz işletmenizde hangi yaklaşımları tercih ediyorsunuz? Daha önce pazarlama konusunda hatalar yaptınız mı? Hangi dersleri aldınız?

Soru, görüş ve yorumlarınızı duymaktan memnun olurum.

Bir başka videoda görüşmek üzere.

Restoranlar ve Cafeler İçin Online Yemek Siparişi ve Teslim Sistemi

Tek Çözümde Müşterilerinize Gel Al, Teslimat, Ön Sipariş ve Masa Rezerve Etmeyi İçeren Online Sipariş Sistemi Sunun

DEMOMUZU GÖRÜN

Restoran Cafe Lokanta Facebook Grubumuza Katılın

Restoran Cafe Lokanta Sektöründe İşletme Sahibi veya Yöneticisi İseniz, Özellikle Yeni Müşteri Edinme ve Var Olan Müşteri Sadakatini Artırma Konularında Yeni Dijital Teknolojileri ve Stratejileri Bu Grupta Öğretiyoruz. Sizi de Bekleriz!

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILIN