Dijital reklam vermek isteyen bir işletmenin (reklamverenin) pazarlama stratejisinde çok kanallı bir yaklaşım benimsemesi her zaman daha iyi sonuçlar vermiştir.

Tüketici dikkati birçok farklı iletişim kanalına dağıldığından, bir işletmeci veya pazarlamacı kitlelerine ulaşma ve onlarla etkileşim kurma şansını eniyilemek (optimize etmek) istiyorsa, farklı pazarlama kanallarını ve farklı mesajlaşma tekniklerini kullanmak mantıklıdır.

Ancak, tüm kanallar eşit meydana getirilmemiştir ve hepsi birlikte iyi çalışmaz. Sıklıkla çok kanallı pazarlamanın erdemlerinin tartışıldığı ortamlarda, kanal çatışmasının dezavantajları, tüm süreç için zorluk olarak gösterilmektedir.

İki veya daha fazla pazarlama kanalından yararlanan bir pazarlama stratejisi geliştirirken, bu kanalların birlikte çalışması için fırsatlar aramak mantıklıdır. Birlikte kullanıldığında genellikle mükemmel sonuçlar veren iki kanal e-posta ve SMS pazarlamasıdır.

Çok kanallı bir pazarlama programında birleştirildiğinde, bu iki kanalın iyi şekilde eşzamanlamasının (senkronize edilmesinin) dört yolu şunlardır:

1. Mobil İlk Stratejisi:

Bir zamanlar, işletmelerin veya reklamverenlerin mobil cihazlar için tasarlanan pazarlamayı, masaüstü cihazlardakine göre ikincil öneme sahip olarak gördüğü bir zaman vardı. Mobilin önemli olduğunu biliyorlardı, ancak bunun için planlama her zaman masaüstünden sonra geldi ve genellikle bir gerekirse sonradan olarak düşünülmüştü.

2020’de, senaryo çoğu reklamveren için tersine döndü. Günümüzde, tüketicilerin web’de gezinme, e-postalarını kontrol etme veya bir mobil cihazdaki bir markayla masaüstü bilgisayardan daha fazla etkileşim kurma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle, pazarlama stratejinize mobil olarak ilk yaklaşımı uygulamak, birçok işletme sahibi ve dijital reklamveren için avantajlıdır.

Ekran boyutu, belirli dijital pazarlama türlerinin performansı ve etkinliği için zorluklar yaratabilirken (görüntülü reklamlar çok iyi bir örnektir), aynı zamanda büyük faydaları da olabilir.

E-posta ve kısa mesaj (SMS), mobil cihazlarda mobil ilk dünyada başarılı olmak için tasarlanmış kanallardır. SMS, bariz nedenlerden dolayı her zaman teslimat için mobil cihaza güvenirken, e-posta kampanyaları başlangıçta elde taşınır ekranla ilgili farklı kullanıcı deneyimine adapte olmak zorundaydı.

Pazarlamacılar, e-posta içeriğini mobil ekran için nasıl en iyi şekilde eniyileyeceklerini (optimize edeceklerini) öğrendiler. Ve onu en etkili mobil pazarlama kanallarından biri haline getirdiler.

Tüm bunlar söz konusu olduğunda, e-posta ve SMS pazarlamasının birleştirilmesi, reklamverenlerin mobil kanaldan faydalanmasına ve zamanlarının çoğunu pazarlama mesajlaşmasıyla meşgul geçiren tüketiciler ile kolayca etkileşim kurmasına yardımcı olmaktadır.

2. Tamamlayıcı İçgörüler:

E-posta ve SMS pazarlama, doğrudan yanıt odaklı kanallardır. Performans odaklı kanalların değerli bir yönü, doğal olarak etkili performans ölçümüne katkıda bulunmalarıdır.

İzleme perspektifi açısından, her kanal aynı zamanda, bir kampanyanın başarısının net bir resmini sağlamak amacıyla (iletilen iletiler, açma oranları, bağlantılar içeren tıklamalar / etkileşimler, abonelikten çıkmalar ve hatta istenmeyen mesaj şikayetleri), sonuçları karşılaştırmak ve hatta birleştirmek için kullanılabilecek birçok yaygın veya benzer ölçüt (metrik) sunar.

Metrikler, pazarlamacıların yalnızca her bir kanalın performansını ayrı ayrı değerlendirmesini değil, aynı zamanda kitle etkileşimi ve genel kampanyaya kitlesi tarafından yanıt verilmesi hakkında, daha eksiksiz bir hikaye anlatmak için onların bir araya getirmelerini çok daha kolaylaştırır.

Metriklerin ötesinde, hem SMS, hem de e-posta listelerinin iyi tanımlanmış hedef kitle gruplarına bölünmesi, kitle düzeyinde performansı ve yatırım getirisini (YG) yakından değerlendirmeyi daha da kolaylaştırır.

Kampanya değerlendirmesinin bu seviyesi, diğer birçok kanalda daha zorlayıcı olabilir. Bu da e-posta ve SMS birleşimi (kombinasyonunu) pazarlamacılar için (tartışmaya açık olmakla beraber) en kolay izlenebilen ve değerlendirilebilen seçenek haline getirir.

3. Gönderme Zamanlaması ve Frekansı:

Hem e-posta, hem de SMS’nin en büyük avantajlarından biri, pazarlamama kampanyalarının ve mesajlarının teslimatı üzerindeki kontrolüdür. Bir alıcının bu e-postayı veya kısa mesajı (SMS) tam olarak ne zaman açacağını kontrol edemeseniz de, gelen kutusuna ne zaman erişeceğini belirleyebilirsiniz.

Bir kampanyanın zamanlamasını planlama yeteneği doğrudan pazarlamacılar için geleneksel adrese posta ortaya çıktığından beri her zaman büyük bir avantaj olmuştur. Ancak SMS ve e-posta ile, iletimin anında yapılması ve daha kısa yanıtlanma penceresi, ileti tesliminin zamanlaması üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak isteyen pazarlamacılar ve işletme sahipleri için muazzam bir avantajdır.

Hem e-posta, hem de SMS bu kontrol seviyesini paylaştığından, iki kanalın iletim zamanlamasını da eşzamanlamak (senkronize etmek) mümkündür. Bu, reklamverenlerin bir kanaldaki takip mesajlarını diğerinin performansını artırmak için kullanmasına olanak tanır (örneğin zamanında bir SMS kampanyasıyla bir e-posta kampanyasının hemen ardından gelmek).

4. Uygun Maliyetli Olma:

E-postanın mevcut en uygun maliyetli dijital pazarlama kanallarından biri olduğu sürekli olarak kanıtlanmıştır. Bireysel kampanya performansı açıkça değişmekle birlikte, e-posta pazarlamasında harcanan her 1 TL için 40 TL tutarında geri dönüş oldukça uzun süredir devam eden yurtdışı kaynaklı bir karşılaştırma ölçütü bulunmaktadır.

Bu büyük ölçüde, diğer birçok kanala kıyasla (genellikle medya satın almayı içerir veya yerleşim yeri için rakiplere karşı aktif olarak teklif vermeyi içerir) e-posta göndermenin ucuz kalmasından kaynaklanmaktadır. SMS, e-postaya benzer, çünkü gönderme maliyeti aşırı pahalı değildir ve sınırlı sayıda medya / envanter için diğer pazarlamacılarla rekabet etmeye ve teklif vermeye gerek yoktur.

Ancak, bu iki kanalın maliyet uygunluğu yalnızca daha düşük işletme maliyetlerinden kaynaklanmaz. Her durumda, kanallar genellikle müşteri etkileşimini sağlamada son derece iyi performans gösterir.

Düşük ön maliyetlerle daha yüksek etkileşim ve yanıt oranları elde edilebilir ve bu kanallar doğru bir şekilde yürütüldüğünde büyük yatırım getirisi olabilir. Aynı zamanda, her iki kanalı, hedefin, erişimini en yüksek seviyeye getirmek, etkileşimi en üst düzeye çıkarmak ve sonunda makul ve çok kontrol edilebilir bir maliyetle sonuçlandırmak olduğu bir pazarlama stratejisinde, birlikte kullanmayı mantıklı hale getirir.

Pazarlamacıların sınırlı miktarda envanter için (örneğin görüntülü reklam, Google’da arama, Facebook’ta haber akışında reklam ve benzeri) rekabet ettiği kanallar, doğal olarak pazarlama işinin planlamasında bilinmeyenlere yol açar.

Nihai kitlenin boyutu, hem toplam bütçeye, hem de medyanın (Google, Facebook gibi) değişken maliyetine bağlıdır. E-posta ve SMS söz konusu olduğunda, bu maliyetler büyük ölçüde sabit bir oranda belirlenir. Bu nedenle işletmeci veya pazarlamacı, bir milyon e-posta adresi veya telefon numarası listesine ulaşmak isterse, bu maliyetin önceden kolayca ve doğru bir şekilde tanımlandığını bilir.

Sözün özü, daha önce kullanmadı iseniz, e-posta ve sms pazarlamayı işletmeniz için birlikte kullanın, faydasını göreceksiniz.

Restoranlar ve Cafeler İçin Online Yemek Siparişi ve Teslim Sistemi

Tek Çözümde Müşterilerinize Gel Al, Teslimat, Ön Sipariş ve Masa Rezerve Etmeyi İçeren Online Sipariş Sistemi Sunun

DEMOMUZU GÖRÜN

Restoran Cafe Lokanta Facebook Grubumuza Katılın

Restoran Cafe Lokanta Sektöründe İşletme Sahibi veya Yöneticisi İseniz, Özellikle Yeni Müşteri Edinme ve Var Olan Müşteri Sadakatini Artırma Konularında Yeni Dijital Teknolojileri ve Stratejileri Bu Grupta Öğretiyoruz. Sizi de Bekleriz!

FACEBOOK GRUBUMUZA KATILIN