Restoran ve gıda endüstrisi, her gün yeni bir şeyler ortaya çıkan en dinamik iş endüstrilerinden biridir.

Müşterilerin talep ve davranışlarındaki değişime göre hızla değişirler.

Çocuklar, gençler, genç orta yaşlılar, özellikle Y kuşağı (1982-1996 arasında doğanlar) ve Z kuşağı (1997-2015 arasında doğanlar) olarak adlandırılanlar, yetişkin nüfusun büyük bir bölümünü oluştururken, online paket servis ve teslimat alanındaki eğilimler her zamankinden daha hızlı değişiyor.

Dışarıda yemek pişirmek veya dışarıda yemek yemek artık Y kuşağı için favori bir seçenek ve bu nedenle dünyada bulut mutfak veya hayalet mutfak veya karanlık mutfak isimleri ile adlandırılan yeni konseptle gelen yüzlerce restoran var.

  • Bulut mutfak tam olarak nedir?
  • Restoran işinizden elde ettiğiniz geliri artırmak istiyorsanız, neden bu sizin için büyük bir ‘değişim’ seçeneği olabilir?
  • Bulut mutfak konsepti en çok kime uygundur?

Bunların hepsini bu kısa temel yazıda öğrenin. Hemen konuya dalalım.

Bulut mutfak tam olarak nedir?

Bulut mutfaklar, temelde işletme içinde (fiziksel mekân içinde) yemek yeme imkânı sunmayan ve sadece paket servis hizmeti sunan gıda işletmesi türüdür.

Yiyeceklerin hazırlandığı, daha sonra paketlendiği ve siparişlerini online olarak veren müşterilerin konumlarına zamanında gönderildiği ve bir (ortak veya tek) mutfak alanına sahip tek bir üretim birimi olarak işlev görürler.

Yakın zamanda yaptığımız bir ankete göre, restoran sahiplerinin bir kısmı bir sonraki çıkış noktası olarak paket servise dayalı hizmet sunmak istiyor, kimi de bir bulut mutfak açmak istediğini belirtiyor.

Ayrıca, bulut mutfakların işletilmesi geleneksel gıda işletme (örneğin restoran) kurulumlarından daha kolaydır.

Başlamak ve sürdürmek için daha az yatırıma ihtiyaçları vardır.

Bulut mutfak tam olarak nedir

Bulut mutfaklar, restoran girişimcileri için neden büyük bir ‘gidilmesi gereken’ yeni yoldur?

Ve neden siz de göz önüne almalısınız?

Bulut mutfak konseptleri giderek büyüyor ve bu tür satış noktalarından elde edilen gelir, restoran girişimcileri için yeni bir çıkış noktasını veya 2020 yılında başlayan virüs salgını sürecinin olumsuz etkileri altında ayakta kalma fırsatını oluşturabiliyor.

Online gıda dağıtım pazarının her geçen yıl büyüyen bir sektöre dönüşeceği öngörülüyor.

Şimdi yalnızca bu pazarı hedeflemek için ortaya çıkan bir gıda iş modeli düşünün! İlginç geliyor mu?

Bir bulut mutfağı başlatmayı neden ciddi olarak düşünmeniz gerektiğine dair daha ikna edici nedenleri burada görelim.

Neden 1:

Gayrimenkul / Kira için düşük yatırım maliyetleri

Herhangi bir restoran için ilk kurulum maliyetlerinin en büyük parçalarından biri gayrimenkuldür.

Bulut mutfakları sunarak, artık geniş alanlara tonlarca para harcamanıza gerek yok.

Yeme-içme tamamen iş modeli resminin dışında olduğundan ve tek ihtiyacınız olan iyi bir mutfak alanı olduğundan, en küçük fiziksel alanları araştırabilir ve alanı verimli bir şekilde kullanabilir, böylece büyük maliyetleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Dahası, artık birinci sınıf bir konumdaki bir alanı aramak zorunda değilsiniz ve bunun yerine birincil alanlara çok yakın bir alanda kendi bulut mutfağınızı kurmanız mümkün olabilecektir.

Neden 2:

Genel giderlerde büyük tasarruf

Bulut mutfak ile, müşteri servis personeli, iç dekorasyonlar, çekici temalar ve menüler, park alanları ve benzerleri gibi restoran işiyle ilgili büyük genel giderleri ortadan kaldırırsınız.

En iyi yemeği pişirmek için iyi şefler, destek personeli ve birkaç teslimat görevlisi– günlük operasyonları yürütmek için ihtiyaç duyacağınız tüm personel budur. Bu size düşük yatırımla yüksek getiri garantisi verebilen bir kurgudur.

Neden 3

Bulut mutfaklar fiyat kaldıracı sağlar

Bulut mutfaklarla kurulum maliyetleriniz ve genel gider maliyetleriniz minimuma indirildiğinden, sektördeki emsallerinize kıyasla düşük maliyetli bir menü sağlayabilirsiniz.

Bu size fiyatlandırma kaldıracı sağlarken aynı zamanda daha yüksek kar güdüsünü temellendirir.

Günün sonunda, müşteriler iyi fiyatlarla iyi yemeklere hayır diyemezler. (Evet, bu her zaman altın bir kural olarak kalacaktır!)

Neden 4

Genişleme için daha büyük fırsatlar vardır

Bulut mutfaklarla ilgili olumlu anlamda şaşırtıcı olan şey, minimum ilk kurulum maliyeti gerektirmeleridir.

Tek bir satış yeri ile başlayabilir, işlerin sizin için nasıl yürüdüğünü görebilir ve size kolaylık sağlayacak şekilde genişletebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, iyi bir müşteri tabanı ve kendiniz için bir marka oluşturarak ilk satış noktasını doğru bir şekilde elde etmektir.

Bunu yaptıktan sonra, kollarınızı daha yeni konumlara (yerlere) ve daha iyi menülere doğru esnetmek, bir benzetme ile kolay bir park yürüyüşüne dönüşür.

Bulut mutfağınızı nasıl pazarlayacağınızı bilmek ister misiniz?

Restoran pazarlaması hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz.

Neden 5

En iyi yaptığınız şeye odaklanmanızı sağlar- Harika yemekler pişirin!

Bulut mutfaklar, odağınızı müşterilerin kalbini kazanmak için gereken en önemli şeyden uzaklaştırmaz- harika yemekler!

Tüm odağınızı en iyi yemeği yapmaya yönlendirebilir ve geri kalanını teslimat iş ortaklarınıza ve online yemek siparişi sisteminize (bizim veya başka bir teknoloji işletmesinin sunduğu gibi) bırakabilirsiniz.

Elbette, markanızı ne kadar iyi konumlandırabileceğinize bakmanız gerekecek, ancak bu, zamanınızın veya çabanızın diğerlerine kıyasla çoğunu almayacaktır.

Bulut mutfaklar restoran girişimcileri için neden büyük bir gidilmesi gereken yeni yoldur

Bulut mutfak konseptleri en çok kime uygundur?

Yakında başlamalı mısınız? Keşfedin.

  • Gelecek vadeden gıda girişimcileri

Kalbinde harika benzersiz fikirlere sahip bir yemek girişimcisiyseniz, bulut mutfak işine girmek muhtemelen en iyi seçeneğinizdir!

İşte nedeni- daha az yatırım talep ediyor, göreceli yüksek karlılığa sahip ve size menü ile deneme özgürlüğü veriyor.

Yükü azaltır ve minimum çaba, zaman ve para ile yalnızca yemeğin kalitesine odaklanmanızı sağlar.

  • Yemek kamyonu operatörleri

Bir yemek kamyonu operatörü olarak, yatırımlarınız ve genel maliyetleriniz, ana yemek yeme restoranlarına kıyasla zaten oldukça düşüktür.

Daha yeni yerlere genişletmek veya yeni yemek çeşitlerini denemek istiyorsanız, bulut mutfak başlamak için harika bir yerdir.

  • Evden çıkmış yemek girişimcileri

Küçük ev yapımı yemek işiniz çevrenizin konuştuğu konulardan biri olabiliyorsa, bir bulut mutfağı açmayı ciddi olarak düşünmelisiniz.

Bulut mutfak satış yerinizi küçük bir yatırımla kurabilir ve ev yapımı yemeklerinize dayalı işinizi yürütebilirsiniz.

Tabii ki size ait bir işletme içi online sipariş sistemi bulundurarak işe başlayın.

  • Köklü restoranlar

Değişime uyum sağlamak, işletmelerin zamanın getirdiği azgın fırtınalarda ve kumlarda hayatta kalmasına yardımcı olan en büyük şeylerden biridir.

Gerçek şu ki, insanlar artık yiyeceklerinin kapılarına gelmesini seviyorlar. Bu, restoran endüstrisindeki büyük değişiklik ve markanızın adı havaya uçmadan önce, yakında en azından bir bulut mutfağı, mümkünse birkaç tanesini açmalısınız.

Basit kural şudur: İşin içinde olmak için önce müşterilerinizin sevdiği şey olmalısınız!

  • Yerleşik Hızlı Servis Restoranları (HSR)

Yerleşik bir HSR iseniz, restoran iş yarışında zaten çok öndesiniz.

Yalnızca teslimat içeren bir bulut mutfak modeline yatırım yaparak öncülüğünüzü artırın ve iş kolunuzun daha geniş yelpazede müşterilere ulaşmasını sağlayın.

Bulut mutfak konseptleri en çok kime uygundur

Bir restoran inşa etmek ve bir bulut mutfağı inşa etmek, yüzeyde benzer görünebilir, ancak önemli ölçüde farklı duruyorlar.

Bu büyük ölçüde doğrudur, çünkü temelde yeni nesil- Y Kuşağı ve Z Kuşağı- için bulut mutfağı inşa ediyorsunuz.

Taleplerini ve tercihlerini anlamak, bulut mutfağınızın başarısı için çok önemlidir.

İştahlarını anlamaz ve doyurmazsanız, sonunda kaybedersiniz.

İşte başlamak için bilmeniz gereken bazı şeyler:

Kullanım kolaylığı

İşlerinin kolay olmasını severler. Nokta.

Bulut mutfakların bu kadar popüler olmasının ana nedeni, uçtan uca kontrol ve iyi tanımlanmış süreçler sağlamasıdır.

Amacınız her zaman işleri olabildiğince basit ve kullanışlı hale getirmek olmalıdır.

Y kuşağı teknolojiye bağımlıdır ve online sipariş, birçokları için uygun ve hızlı bir seçenektir. Mevsimlik veya dönemsel hizmetler sunmak istediğinizde de işe yarar.

Müşteri deneyimi önemli olmaya devam ediyor!

Yemeğe çıkma / Dışarda yeme seçeneğine sahip olmamak, bir marka deneyiminin beklentilerini karşılamaktan kurtulduğunuz anlamına gelmez.

İyi paketleme, geri bildirim notları, hızlı hizmet gibi mikro düzeyde müşteri deneyimi yönlerine odaklanarak yine de bir fark yaratabilir ve geniş kitleden sıyrılabilirsiniz.

Çoğu teslimat iş ortağı işletmesinin işlerinde hızlı olduğunu unutmayın, bu nedenle hızlı yemek pişirdiğinizden ve hızlı paketlediğinizden emin olun.

Ve en önemlisi- en iyi yemeği sağlamaktır!

Bilinçli ve farkında

Bugünlerde insanlar yeme alışkanlıklarının bilincindeler, kalori alımları ne olurdu, besleyici bir yemek mi, belki organik mi, ve benzeri birçok düşünce ve istek var.

Menünüzü planlamadan önce bu bağlamda düşünmeniz gerekiyor.

Çoğunlukla, hızlı veya ayaküstü yemek (fastfood) abur cuburundan uzaklaşmaya ve yemeye karşı daha sağlıklı bir yaklaşım benimsemeye çalışıyorlar.

Bu nedenle, yaptığınız her şeyin, menüden pazarlama stratejilerine ve etkinliklere kadar, müşterilerinizin ihtiyacına uygun olmalıdır.

Müşteri deneyimi önemli olmaya devam ediyor

Online sipariş ve teslimat yönetimi

Bulut mutfakların herhangi bir fiziksel varlığı olmadığından ve yalnızca sipariş almaya yönelik çalıştığından, güvenilir bir online sipariş sisteminin kurulması önemlidir.

Bugünün senaryosunda, çoğu restoran daha geniş bir nüfusa ulaşmak için kendi online yemek siparişi web sitesine veya yazılımına sahip olmayı tercih ediyor.

İşletme içi online yemek siparişi ve dağıtım sistemine sahip olmak cesur bir harekettir, ancak uzun vadede ödüllendiricidir.

Güvenilir bir online sipariş sistemi, sipariş almaktan müşterileriniz hakkında ayrıntılı veriler sağlamaya ve anında geri bildirim almaya kadar her şeyi sizin için yapabilir. Bu, restoran sahiplerinin hizmetlerini iyileştirmek için kullanabilecekleri veriler üzerinde tam kontrole sahip olma fırsatı verir.

Son sözler

Restoran işinin çoğunun restoran dışında gerçekleştiği günler kesinlikle uzak değildir.

Tabii ki geleneksel restoran modeli ortadan kalkmayacaktır, ancak her şeyin eskisi gibi olmayacağı da açıktır.

Temel iş kuralı, ihtiyacı beslemektir. İhtiyaç, en iyi yemeği zamanında sunmaktır.

Bulut mutfaklar, gıda endüstrisini büyük ölçüde bozacak (ve şimdiden başlıyor) gelişmelerden biridir.

Bu ihtiyacı beslemeye hazır mısınız?

Eğer öyleyseniz, Butik İnternet Limited şirketimizin sunduğu Restoran Ödül Online Sipariş Sistemi kendi paket servis veya bulut mutfak restoranınızı açmanıza yardımcı olabilir.

Sipariş Sistemi İlgimi Çekti, Süreç Nasıl İşliyor?

Restoranlar ve Cafeler İçin Online Yemek Siparişi ve Teslim Sistemi

Tek Çözümde Müşterilerinize Gel Al, Teslimat, Ön Sipariş ve Masa Rezerve Etmeyi İçeren Online Sipariş Sistemi Sunun

Restoran Cafe Lokanta Facebook Grubumuza Katılın

Restoran Cafe Lokanta Sektöründe İşletme Sahibi veya Yöneticisi İseniz, Özellikle Yeni Müşteri Edinme ve Var Olan Müşteri Sadakatini Artırma Konularında Yeni Dijital Teknolojileri ve Stratejileri Bu Grupta Öğretiyoruz. Sizi de Bekleriz!