İster bugünlerde bir gıda girişimcisi olun, isterse de onlardan biri olma yolunda olun, gıda pazarına girmek, özellikle de restoran işletmesi açmak ve işletmek bu yıl ve kısa vade de hedefler listenizde olmayabilir.

Ancak 2021 yılı ve sonrasının sıkıntılı ve üzücü 2020’den çok farklı olması bekleniyor ve ben şahsen pazara girmek için doğru zamanı bekleyen birçok insan tanıyorum.

Bence doğru ya da yanlış zaman yok. Sadece sizin lehinize çalışabilecek veya ekmek teknenizi tamamen batırabilecek stratejiler var.

Bir restoran işletmesi yürütmenin en başarılı ve en önemli stratejilerinden biri, kendi nişini (alt pazar / mini pazar) bulmaktır.

Emin olabilirsiniz, nişinizi bilmek ve tüm pazarlama çabalarını ona yönlendirmek sadece markanızı haritaya yerleştirmekle kalmayacak, aynı zamanda uzun vadede size para kazandıracaktır. Nasıl?

Bilgi dağarcığınıza katkı olarak ekleyim:

Niş pazarlama mal/hizmet gereksinimi duyan benzer karakteristik ihtiyaçları olan, küçük bir tüketici grubunun ihtiyaç ve isteklerini daha iyi karşılamak amacıyla geliştiren dar kapsamlı, küçük bir pazarlama stratejisidir.

Bunu bir örnek yardımıyla anlayalım:

Hızlı yemek (fast food) endüstrisinde, büyük ölçüde hamburger satmaya odaklanan birçok oyuncu var. Ancak McDonald’s ve Burger King, olağanüstü standardizasyon düzeyleri ve elbette yaygın varlıkları ile dünyanın her yerindeki müşterileri kendilerine çektiler.

Yani burgerleri düşündüğümüzde aklımıza ilk olarak neredeyse otomatik olarak McDonalds veya Burger King geliyor.

Öyle değil mi?

Bu işletmeler, hedef kitlenin aynı bölümünü hedefler, ancak her biri hedeflemek için belirli bir niş seçmiştir.

  • McDonald’s için niş: Çocukların Burger işletmeler zinciri (Mutlu Yemek)
  • Burger King için niş: Yetişkinlerin Burger işletmeler zinciri (Whopper – Sığır Eti Burger)

Her iki işletme de (marka da) aynı ürünü satsa da, her birinin kendi özel yemeği var ya da diyelim ki, birbirleriyle doğrudan rekabet etmelerine gerek kalmadan iş hayatında kalmalarına izin veren müşteriye dönük özgün tekliflere sahipler.

Restoran Pazarlama İle Niş Pazarlama İlişkisini Bilin

Bir Restoran Nişi Nasıl Bulunur?

Araştırmanızı iyi yaptıysanız, bir restoran niş bulmak zor değildir.

Gerçekten pazara bakmanız ve boşluğu bulmanız veya belki de hedef kitlenizin hoşuna gidecek yeni bir ürün yaratma fırsatı bulmanız gerekiyor.

Örneğin; insanlar suşiyi severler, ancak çok uzun bir süre boyunca, genellikle sadece vejetaryen(etyemezlik) olmayanlar tarafından sıklıkla sevilen bir lezzetti. Bugün vejetaryen, vegan ve glütensiz suşi konusunda uzmanlaşmış çeşitli restoranlar bulabilirsiniz.

Kısacası, birisi suşi satmak istiyordu, ancak bir farkla- dokunulmamış pazarın (müşterilerin) talebini karşılayarak.

İşte kendi restoran nişinizi bulmak için atabileceğiniz üç adım:

Hedef Kitle:

Kimi hedeflemek istiyorsunuz? Çocuklar, yetişkinler, veganlar, sağlık bilincine sahip yemek severler- liste bitmek bilmiyor.

Sağlıklı restoranlar son birkaç yılda patladı, ancak yeni gıda girişimcisinin sektöre girerken inceleyebileceği henüz keşfedilmemiş fırsatlar var. Hedef pazarınızı, ihtiyaçlarını ve gelecekteki beklentilerini öğrendikten sonra, onları ikna edecek bir niş bulmak çok uzun sürmez.

Araştırma & Geliştirme:

İşin çoğunun gerekli olduğu yer burasıdır. Hedef pazarınızın etkileşime girebileceği (ilgi / dikkat çekmek ve ötesi) karlı bir niş bulmak için gerçekten zaman, para ve çaba harcamalısınız.

Diyelim ki, yemekleri bir kâsede satmayı planlıyorsunuz- işiniz önce zaten konsept üzerinde çalışan oyuncuları araştırmak, ardından uzmanlıklarını ve onların ürünlerini neyin sattığını anlamaktır. Gerçekten kâse yemeklere talep var mı? Öyleyse, kaselerinizi piyasada var olanlardan nasıl farklı hale getireceksiniz?

Araştırmanız ve analiziniz, ürününüzün / hizmetinizin özgün satış teklifini bulmanıza yardımcı olacak ve zamanı geldiğinde daha iyi satmanıza yardımcı olacaktır.

Pazarlama:

Son olarak, en önemli kısım budur. Teklifinizin etrafında dönen yeni bir hikâye ile müşterilere ulaşmak ve onları etkilemek.

Hem geleneksel hem dijital stratejileri kullanabilirsiniz.

Besleyici, sağlıklı kaseler satan bir hayalet mutfak mı? Sadece vegan burger mekânı? Veya sizin mahallenizin ilk çöpe giden atık olmayan mutfağı? Hikayenizi daha iyi biliyorsunuz, onu nasıl satacağınızı biliyorsunuz- ama ne yaparsanız yapın, hedef kitlenizin satın almasının cazip duruma gelmesini sağlayın.

Eşsiz / Farklı düşünün, ancak onların (sadece kendinizin değil) bakış açısından düşünün!

Hemen Şimdi Başlayabilirsiniz!

Teknoloji, restoran pazarını büyük oranda etkilemeye devam ediyor ve müşteriler, 2020 yılında sosyal mesafe ve diğer kurallara uymak için, sağlık ve güvenlik nedenleri ile işletme içinde yemekten daha fazla, işletme dışında kendi ortamlarında (ev, ofis içinde) yemek yemeyi tercih etmeye ve güvenmeye başladı.

Bu nedenle, yakın gelecekte kendi restoran işinizi kurmak istiyorsanız, bu kısa yazı, rekabetçi ve alakalı kalmak için karlı bir niş geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Gıda müşterileri neden gerçek zamanlı sipariş sistemimizi seviyor?

Müşterilerinizi memnun ederseniz siz de işinizde memnun olursunuz. Hem onları, hem de sizi memnun edecek kullanışlı 7/24 çalışan çözüm sunuyoruz.

Restoranlar ve Cafeler İçin Online Yemek Siparişi ve Teslim Sistemi

Tek Çözümde Müşterilerinize Gel Al, Teslimat, Ön Sipariş ve Masa Rezerve Etmeyi İçeren Online Sipariş Sistemi Sunun

Restoran Cafe Lokanta Facebook Grubumuza Katılın

Restoran Cafe Lokanta Sektöründe İşletme Sahibi veya Yöneticisi İseniz, Özellikle Yeni Müşteri Edinme ve Var Olan Müşteri Sadakatini Artırma Konularında Yeni Dijital Teknolojileri ve Stratejileri Bu Grupta Öğretiyoruz. Sizi de Bekleriz!