Siparişlerin otomatik olarak kabul edilmesini desteklemiyoruz veya önermiyoruz.

İşte nedeni:

 • Yemek pişirme ve teslimatı bazı otomatik makineler, otomatlar ve dronelar tarafından değil, insanlar tarafından yapılıyorsa, online müşteri (tıpkı diğer herhangi bir insan gibi) birinin (bir şeyin değil) siparişi kabul etmesini, istediği gibi hazırlanmasını ve kendisine teslim edilmesini, süreçte oluşabilecek herhangi bir sorunla ilgilenilmesini bekler. Dolayısı otomatik onay veya otomatik reddetme nedeni veya otomatik paket servis süresi, insanlar bu tür sahte (gerçek kişi ile olmayan) iletişimleri fark etme eğiliminde olduklarından ve hizmet işinde robotlarla konuştuklarını fark ettiklerinde üzüldüklerinden veya rahatsızlık duyduklarından dolayı, siparişin hiç onaylanmamasından daha kötüdür.
 • Bu tür talepler, %100 sipariş otomasyonunu (asla kimseyi aramamak) hedeflemektedir; bu, bizim deneyimlerimize göre, müşterinin seçimini en az üç kez kontrol eden ve bazı bulanık (net olmayan) sipariş taleplerinin geçmesine izin vermektense satışları reddeden bir sistem tasarımı gerektirecektir. Bu özellikleri yaparsak, işletme yöneticisi olarak beklediğiniz oranda iyi satış yapamayacağınızdan ve yakında sistemi terk edeceğinizden eminiz.
 • Buradaki zorluk, müşterilerin restoran personelinin “belki” yazdırmasını, bu siparişi okumasını ve sonra cevap vermesini bekleyen bir sistemden 10-20 dakika onay beklemek yerine başka bir restoranı aramayı tercih etmeleridir. Müşteri, kötü bir sipariş kabul edilme deneyimine maruz kaldıktan sonra asla geri dönmeyecektir. Sipariş almanın bu “alternatif” yollarını uygularsak, restoran çok az online iş yapacak ve sonunda müşteri kaybedecektir.
 • Benzersiz süper güvenilir kalp atışı ölçmeye benzer teknolojimiz aracılığıyla siparişlerin restorana gerçek zamanlı olarak gönderilmesini sağlıyoruz. Sipariş alma uygulaması, restoranın online ortamda bulunduğunun nihai online “garantisidir”. Restoranın bağlantısını kaybetmesi, cihazı kapatması, oturumu kapatması vb. durumlarda müşteriye anında sipariş veremeyeceği bildirilir. Bu, insanları “tatsız” sipariş sürprizlerinden uzak tutar. Bunu restoran, iş ortakları ve müşteri için başka hiçbir teknoloji daha basit, daha ucuz ve daha kolay yapamaz, bu nedenle başka hiçbir sistem bizimki gibi yüksek performanslı satış sağlayamaz.

Bir siparişi reddetmek için önceden tanımlanmış bazı nedenler sağlama konusunda ne diyoruz?

Bu mesajların özelleştirilmesini desteklemiyoruz ve bu tür bir yeteneği sunmayacağız.

Çünkü yine de müşterinin sipariş verdiği ortamda, örneğin tarayıcıda ve e-posta yoluyla bazı olası ret nedenleri sunuyoruz.

Örneğin müşterinizin sipariş verdiği ortamda göreceği mesajlar şuna benzer:

Genellikle bu şu nedenlerle olur:

 • İşletmenin paket servis alanı dışındasınız
 • Sipariş verdiğiniz yemek ürünü işletmede kalmamıştır
 • Bunu dışında geçici operasyon sorunları yaşadık

Cevapsız siparişler için müşterinizin aldığı mesaj öncekine benzerdir:

 • Restoran personeli fazlasıyla meşgul ve siparişinizle ilgilenemeyecek durumdadır
 • İşletme anlık olarak ciddi internet bağlantı sorunu yaşamamaktadır
 • Bunun dışında başka teknik sorunlar geçici olarak oluşmuştur

Restoran personeli bir siparişi reddederse veya kaçırırsa, müşteriyi aramanızı, geciken cevap için özür dilemenizi ve siparişi orada telefonla istemenizi / almanızı öneririz. En çok satan restoranların yaptığı budur.

Bu tür bir otomatik mesajı göstermek, restoran personelinin siparişleri reddetmesini veya kaçırmasını daha kolay ve daha rahat hale getirir. Ayrıca ilave herhangi bir müşteri hizmetleri çabasını tamamen ortadan kaldırır.

Dolayısıyla siparişi önceden tanımlanmış bir nedenle reddetmek müşteri açısından ne daha iyidir ne daha saygılıdır…Müşteriler bundan da hoşlanmayacaktır, tepki gösterecektir ve online satışlar düşecektir.

Bir siparişin yalnızca bazı kısımlarını reddetmeye ne diyoruz?

Bu bizim sistemimizden mümkün değil.

Kısmi reddetme söz konusu olduğunda, başka sorular ortaya çıkıyor. Müşteri ne kadar ücretlendirilmelidir?

Öyle ya da böyle, restoran personelinin standart dışı bir “pazarlık” başlatması ve müşteriyle bir “ortak zemine” ulaşması gerekir:

 • Müşteri tüm siparişi iptal etmek istiyor
 • Müşteri bu ürünün başka bir ürünle değiştirilmesini ister
 • Müşteri “tamam, o şey olmadan getir” diyor ve yine de yeni toplamın onaylanması gerekiyor

Yani hala bir telefon görüşmesi gerekiyor.

Belirli öğelerin mevcudiyetiyle ilgili bir sorun varsa, en iyisi, birisi sipariş vermeden önce o çevrimiçi öğeyi (ürünü) gizlemektir, çözmek için insan telefonuyla etkileşimden daha iyi bir yol yoktur.